Few Clouds

16°C

Kołobrzeg

30 maja 2024    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2024    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Sąd rozstrzygnął w pierwszej sprawie wyborczej

Jak już zapowiadaliśmy tydzień temu, w Sądzie Okręgowym w Koszalinie odbyła się pierwsza rozprawa w tych wyborach samorządowych w trybie wyborczym. Wnioskodawcą był Tomasz Tamborski, kandydat do rady powiatu, który uważa, że w czasie trwania wyborów Anna Bańkowska, kandydatka do sejmiku województwa, podała na jego temat nieprawdziwą informację (przeczytaj). Chodzi o sprawę posadowienia domku przed ratuszem.

Sąd oddalił wniosek Tomasza Tamborskiego, uzasadniając to tak: "Wniosek złożony w tej sprawie podlegał oddaleniu z uwagi na ocenny charakter wypowiedzi. Wypowiedź ocenna nie podlega ochronie przewidzianej przez przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy". Sąd nie badał tym samym, czy Anna Bańkowska powiedziała prawdę, tylko na gruncie kodeksu wyborczego zbadał, czy zapisy tego prawa pozwalają na rozstrzyganie sprawy: "O ile wypowiedź w tej części, w której była mowa o tym, że „miejsce na działce zajął komitet” miała charakter wypowiedzi o fakcie (odpowiadało na pytanie „co się wydarzyło/co zaszło/jakie zdarzenie miało miejsce?), to już użyte określenie „bezprawnie - w naszej ocenie -  zajął …”, miało charakter opinii (oceny)". Tym samym, sąd oddalił wszystkie wnioski i postulaty Tamborskiego.

"Postanowienie nie jest prawomocne – przysługuje od niego zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i takie będziemy wnosić. W prowadzonym postępowaniu sąd nie badał prawdziwości wypowiedzi Mirosława Tessikowskiego, lecz uznał, że wypowiedź ta miała charakter oceny i jako taka nie podlega ochronie przewidzianej przez przepisy ustawy Kodeks wyborczy, z czym jednak trudno nam się zgodzić" - takie stanowisko otrzymaliśmy od radcy prawnego Marty Pawlickiej, pełnomocnika kandydata to rady powiatu. Z decyzji sądu cieszy się Anna Bańkowska, która nie uczestniczyła w rozprawie, ale postanowienie uważa za jedynie słuszne. Kandydatka do sejmiku województw obiecała nam komentarz, ale do momentu publikacji nie otrzymaliśmy go.

W środę, sąd rozpatrzy wniosek Tamborskiego w sprawie Mirosława Tessikowskiego.

Fot. archwium

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama