Few Clouds

16°C

Kołobrzeg

30 maja 2024    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2024    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Spór kompetencyjny o zarządzanie drogą nr 11

Przez Kołobrzeg przebiega spory docinek drogi krajowej nr 11, łączący Kołobrzeg z Koszalinem. Niedawno, nasz czytelnik zwracał nam uwagę na przepełnione kosze wzdłuż tej ulicy. Mieliśmy także uwago dotyczące oświetlenia skrzyżowania z drogą w Podczelu. Sprawdziliśmy i okazało się, że drogą nie zarządza już Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a przynajmniej według GDDKiA tak być powinno. ZZDW twierdzi natomiast, że trwa spór kompetencyjny i drogą zarządza się tymczasowo. A oto odpowiedź na nasze pytania, jaką otrzymaliśmy z ZZDW w Koszalinie:

"Ostateczne przejęcie przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie odcinka drogi krajowej nr 11 między Koszalinem a Kołobrzegiem, po oddaniu do użytkowania nowego odcinka drogi krajowej nr 11 w Kołobrzegu, nie jest jeszcze przesądzone. Do czasu rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego, ZZDW przejął odcinek dawnej krajówki w zarząd tymczasowy.
ZZDW podlega Urzędowi Marszałkowskiemu w Szczecinie i to szczeciński UM był adresatem pisma jakie wystosowała 19 marca tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, informując o oddaniu do użytkowania nowego odcinka DK11 w Kołobrzegu, znajdującego się między Rondem Patana, a węzłem Kołobrzeg Wschód w ciągu drogi ekspresowej S6. To odcinek 1,5- kilometrowej dwupasmówki.  GDDKiA w Szczecinie powołując się na art. 10 ust.5 Ustawy o drogach publicznych, poinformowała w tym samym piśmie o pozbawieniu kategorii drogi krajowej odcinka od portu w Kołobrzegu do węzła Koszalin Północ w ciągu S6 w Koszalinie. Tym samym cały odcinek dotychczasowej DK11 między Kołobrzegiem a Koszalinem, stałby się drogą wojewódzką i na odcinku od Kołobrzegu do granic Koszalina trafiłby pod zarząd ZZDW. To odcinek o długości ponad 38 km. Rozwiązanie jakie proponuje GDDKiA to pokłosie zmiany przebiegu dotychczasowej DK6. Nowa S6 przejęła funkcję DK6, ale również DK11. Tyle, że ustawa kaskadowa mówi wyraźnie, że aby zmienić kategorię drogi krajowej na wojewódzką, trzeba zbudować nową krajówkę. I zgodnie z tą zasadą, ZZDW po oddaniu do użytkowania S6, przejął stary przebieg drogi krajowej nr 6 między Koszalinem i węzłem na S6 w Wicimicach. Odcinek ten to dziś droga wojewódzka nr 112.
Przepisy Ustawy o Drogach Publicznych, a konkretnie art. 10 ust. 4  mówią: „Odcinek drogi krajowej zastąpiony nowo wybudowanym odcinkiem drogi z chwilą oddania go do użytkowania zostaje pozbawiony dotychczasowej kategorii i zaliczony do kategorii drogi wojewódzkiej.” O ile w przypadku DK6 sprawa jest oczywista, to w przypadku DK11, już tak nie jest, bo GDDKiA nie wybudowała nowego odcinka S11 między Koszalinem a Kołobrzegiem, który zgodnie z przytoczonym powyżej zapisem Ustawy o drogach publicznych, stanowiłby podstawę do przekazania starej 11-tki Zachodniopomorskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich.
Na razie sprawę analizują prawnicy. Zanim nie zostanie uregulowana administracyjnie, ZZDW pełni rolę zarządcy tymczasowego DK11 między Koszalinem a Kołobrzegiem. Na razie ZZDW nie otrzymała jeszcze z GDDKiA żadnych dokumentów dotyczących tej drogi. Chodzi o dokumentacje, badania techniczne, protokoły z przeglądów okresowych, umowy, decyzje administracyjne, wykazy działek geodezyjnych stanowiących pas drogowy. Bez nich nie jest możliwe pełne zarządzanie nowym odcinkiem. Niestety proces taki nierzadko jest długotrwały, bo nie regulują go przepisy wykonawcze.
Bez względu na to jakie będą dalsze decyzje dotyczące zmiany sieci drogowej między Koszalinem a Kołobrzegiem, wszystkie sprawy dotyczące oświetlenia tej drogi, zgodnie z zapisami Ustawy Prawo energetyczne należą do obowiązków gmin, na terenie których się ona znajduje".

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama