Broken Clouds

18°C

Kołobrzeg

16 czerwca 2024    |    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
16 czerwca 2024    
    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

20 Targ Solny i przybycie św. Ottona do Kołobrzegu [wideo]

Kołobrzeg z długą i bogatą historią, przywraca swoją pozycję jako centrum kulturalne Pomorza Zachodniego poprzez organizację jubileuszowej edycji XX Targu Solnego oraz inaugurację obchodów "900 lat dziedzictwa św. Ottona". Podczas konferencji prasowej w w muzeum w Kołobrzegu, dyrektor Aleksander Ostasz, przedstawił szczegóły tych wydarzeń, podkreślając ich doniosłość dla regionu i kraju.

Targ Solny, który zainaugurował swoją działalność w maju 2005 roku dzięki inicjatywie Lilianny Michalskiej, Barbary Hordyjewskiej i Jarosława Jerzego Bogusławskiego, rozwija się w jedno z kluczowych wydarzeń kulturalnych w kalendarzu Kołobrzegu. Jubileuszowa edycja przyciągnie tłumy zwiedzających, oferując wyjątkową okazję do poznania codziennego życia średniowiecza. W programie znajdą się warsztaty rzemieślnicze, takie jak przędzenie nici, tkanie na bardku i warzenie soli, a także rekonstrukcje historyczne, prezentujące dawne rzemiosła i zabawy.

Wyjątkową rolę w tegorocznych obchodach pełni inscenizacja misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu, który przybył do Kołobrzegu 900 lat temu. Jego działania miały kluczowy wpływ na duchową i polityczną integrację Pomorza z państwem polskim. Inscenizacja, przygotowana przez Igora Górewicza i Drużynę Grodu Trzygłowa, ukazuje metody przekonywania pomorskich elit do przyjęcia nowej wiary oraz wyzwania, z jakimi mierzył się święty.

Podczas Targu Solnego uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć różnorodne grupy rzemieślników, którzy z pasją prezentują swoje umiejętności i przekazują wiedzę o dawnych technikach. W programie znajdują się m.in.:

- Wyroby rogownika, precyzyjne kopie archeologicznych znalezisk wykonane z kości i rogu.
- Warsztaty tkackie, gdzie zwiedzający mogą nauczyć się przędzenia nici na wrzecionie oraz tworzenia krajek na bardku i tabliczkach.
- Pokazy warzenia soli z kołobrzeskiej solanki, prezentujące metody uzyskiwania soli, która była fundamentem lokalnej gospodarki.
- Obróbka bursztynu, gdzie rzemieślnicy pokazują techniki szlifowania i nawiercania, nawiązując do bogactwa naturalnego regionu.
- Sfragistyka, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć wykonywanie pieczęci z dawnym herbem Kołobrzegu.
- Pokazy walk wojów w średniowiecznych oporządzeniach, które są nie tylko widowiskowe, ale także edukacyjne.
- Pokazy rzemiosł takich jak filcowanie, serowarstwo, czy dawnych metod leczniczych prezentowanych przez zielarzy.

Podczas konferencji ogłoszono rozpoczęcie czteroletnich obchodów "900 lat dziedzictwa św. Ottona", które upamiętnią rocznice misji chrystianizacyjnych świętego. Uroczystości rozpoczną się w 2024 roku podczas Targu Solnego i zakończą w 2028 roku wielkim wydarzeniem upamiętniającym zakończenie drugiej misji Ottona. W ramach obchodów planowane są inscenizacje, spotkania, wykłady i lekcje historii, angażujące zarówno lokalne, jak i międzynarodowe społeczności.

Zapraszamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach Targu Solnego i obchodach "900 lat dziedzictwa św. Ottona", które nie tylko wzbogacą naszą wiedzę o przeszłości, ale także pokażą, jak historia może inspirować współczesne działania na rzecz lepszego świata.

Targ Solny: 25-26.05.2024 r.
Przybycie św. Ottona do Kołobrzegu: 25.05.2024 r., godz. 11:00
Miejsce: Park im. płk Anatola Przybylskiego przy Baszcie Lontowej, ul. Dubois w Kołobrzegu.

Szczegóły w materiale wideo i na plakacie poniżej.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama