Broken Clouds

-2°C

Kołobrzeg

28 marca 2023    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
28 marca 2023    
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Podczas piątkowego posiedzenia Komisji Uzdrowiskowej Rady miasta doszło do dyskusji nad studium zagospodarowania dla dawnej wioski Mirocice, która dziś pełni funkcję ochronną dla Kopalni Borowiny Uzdrowiska Kołobrzeg S.A., osłaniając ją od południowego-wschodu. Marian Jagiełka część tego terenu chce zabudować.


Chodzi o kilkadziesiąt hektarów, jakie kupił słynny ksiądz z Trójmiasta. Plany miał tam ogromne, ale jak się okazało, zapłacił za teren ochronny borowiny, a ówczesne władze miasta nie chciały zgodzić się na zabudowę tego terenu. Działka znalazła więc nowego nabywcę. Jednym ze wspólników, który zdecydował się na zakup, jest Marian Jagiełka.
Na posiedzeniu większość radnych sceptycznie podchodziła do realizacji zamierzeń inwestycyjnych w Mirocicach. Krytycznie ustosunkował się do nich geolog Uzdrowiska Kołobrzeg S.A. Jego zdaniem, jest to teren ochronny i planowana działalność człowieka, nawet w ograniczonym zakresie, nie powinna mieć miejsca. Nie zgodził się z tym Marian Jagiełka, który przekonywał radnych, że proponowane rozwiązania dla tego terenu nie tylko mu nie szkodzą, ale rozwiązują istniejące problemu, jak jego zaśmiecanie wywożonymi odpadkami i gruzem. Po pierwsze, planowana zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna ma charakter ograniczony, współgrający z przyrodą i istniejącym krajobrazem. Jagiełka zapowiedział pełną jawność i lojalność w zagospodarowaniu terenu w stosunku do społeczeństwa jak i Rady Miasta. Zamierza dążyć do stosowania rozwiązań przyjaznych środowisku, w tym wykluczyć w strefie budownictwa jednorodzinnego betonu a w ciągach pieszych i komunikacyjnych asfaltu.
Radnych to jednak nie przekonało. Przewodnicząca komisji - Danuta Adamska-Czepczyńska chce, aby powstało opracowanie stosunków wodnych na terenie Mirocic. Ma także wiele wątpliwości, których inwestor nie rozwiał. Jagiełka stawia jednak na szali swój autorytet i proponuje, jego zdaniem, najlepsze zorganizowanie terenu ochronnego borowiny na powierzchni ok. 37 hektarów w postaci Parku Ekologicznego Mirocice.

Mirocice według Tadeusza Twardego (www.przyroda.powiat.kolobrzeg.pl)
Mirocice (Bullenwinkel) to dawna, niewielka wieś chłopska położona bezpośrednio na północny wschód od nitki torów kolejowych (trasa Kołobrzeg - Białogard). Wieś powstała w XVI w. w pobliżu drogi wojskowej wiodącej wówczas z Kołobrzegu do Koszalina. Trakt ten omijał bagniste i silnie zalesione tereny niziny przybrzeżnej przebiegając na południe od Lasu Kołobrzeskiego. Jego początek znajdował się na Przedmieściu Lęborskim, dalej prowadził przez tereny położone na północ od Stramnicy, przechodził przez wieś Stramniczkę i biegł dalej w kierunku Stójkowa, Kukini i Rusowa. Historyczna droga przecinała linię kolejową w pobliżu dzisiejszego przejścia przez tory i omijała obszar Mirocice od południa.
Według spisu ludności z 1939 roku wieś zamieszkiwało 127 mieszkańców. Wieś liczyła 30 gospodarstw domowych, z tego 5 zagród chłopskich rozlokowanych było wokół stawu znajdującego się na terenie wsi. W pobliżu linii kolejowej na północ od zabudowań wiejskich znajdowała się dawna cegielnia. We wsi pobudowano w pierwszej połowie XIX w. szkołę. Wieś Mirocice wielokrotnie doznawała zniszczeń podczas działań wojennych związanych z dziejami Kołobrzegu. Po II wojnie światowej tereny wsi znalazły się w granicach poligonu wojskowego. Obecnie miejscowość ta nie istnieje.
Występują tu m.in.: listera jajowata, kukułka szerokolistna, podkolan zielonawy, centuria pospolita, rosiczka okrągłolistna, czosnek wężowy, kocanki piaskowe, wilżyna bezbronna, turzyca piaskowa, pszeniec różowy, wyka lędźwianowata, seradela drobna, śmiałka goździkowa, bniec czerwony, chroszcz nagołodygowy, skalnica ziarenkowata, dzwonek skupiony, macierzanka zwyczajna, starzec jakubek, kuklik zwisły, bodziszek gołębi, rzeżucha bagienna, paprotka zwyczajna, kisielnica wierzbowa, przylepka oliwkowa, pustułka rurkowata.
Szczególnie interesująca jest łąka przy wschodniej granicy obszaru gdzie na niewielkim, podmokłym terenie licznie występują chronione trzy gatunki storczyków w liczbie ok. 200 sztuk oraz rosiczka okrągłolistna. Pobieżne badanie szaty roślinnej tego terenu wykazało występowanie tam około 250 gatunków roślin.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama