Broken Clouds

18°C

Kołobrzeg

16 czerwca 2024    |    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
16 czerwca 2024    
    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, sld, in vitro, radni, projektJak informuje szef struktur powiatowych SLD Jacek Kuś, na sesję Rady Miasta będzie wprowadzany projekt uchwały o finansowaniu przez miasto metody in vitro.


- W związku z  brakiem rzeczowej dyskusji na temat wsparcia przez państwo metody leczenia pozaustrojowego in vitro, Rada Powiatowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Kołobrzegu zobowiązała Klub Radnych SLD w Radzie Miasta Kołobrzeg do wprowadzenia pod obrady najbliższej sesji projektu uchwały wsparcia przez samorząd tej jasnej i bardzo potrzebnej inicjatywy. Wynik dywagacji prawicowej Platformy Obywatelskiej z prawicowym Prawem i Sprawiedliwością jest mdły i pozbawiony jakiejkolwiek wartości merytorycznej. W przypadku całkowitego upolitycznienia i zwalczania się frakcji konserwatywnej w Sejmie RP, nie widzimy szans na racjonalne rozwiązanie tego problemu. Jedyną szansą na to abyśmy rozpoczęli systemowy program pomocy dla ludzi, którzy chcą skorzystać z tej metody leczenia jest pomoc samorządu, który to może wskazać odpowiednią drogę działania - napisał do nas Jacek Kuś, przewodniczący Rady Powiatowej SLD w Kołobrzegu.

Projekt uchwały zatytułowano: "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Kołobrzeg w latach 2013-2014”. Szacowany koszt realizacji programu to 12 tysięcy złotych. Uchwała ta może wywołać burzę w kołobrzeskim samorządzie. W Platformie kołobrzeskiej nie brakuje jednak osób, które do tematu podchodzą podobnie jak radni SLD. Czy oznacza to kolejną niespodziewaną próbę sił w Radzie Miasta?

Poniżej prezentujemy uzasadnienie do projektu uchwały.

Zadaniem własnym gminy wynikającym z treści art. 7 ust. 1 pkt. 5 ustawy o samorządzie gminnym jest zaspakajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców w zakresie ochrony zdrowia. Ponadto zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do zadań  własnych gminy w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej należy między innymi opracowywanie i realizacja oraz ocena efektów zdrowotnych wynikających z rozpoznanych potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców miasta.

Uwzględniając powyższe, w myśl art. 48 ustawy  o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Klub Radnych SLD w Radzie Miasta przedstawia propozycję programu zdrowotnego pn. „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Kołobrzeg w latach 2013-2014”. Zgodnie z cytowanym wyżej artykułem, „Programy zdrowotne mogą opracowywać, wdrażać, realizować i finansować  ministrowie, jednostki samorządu terytorialnego lub Fundusz”.

Założenia programu:
- program będzie realizowany w okresie  01.01.2013 do 31.12.2014 r.
- uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 3.000 zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci,
- rekrutacja pacjentów będzie prowadzona w lokalizacji Realizatora Programu (np. organizacja pożytku publicznego) wyłonionego w drodze konkursu,
- Realizator zadania będzie musiał spełniać określone warunki lokalowe i kadrowe. Leczenie niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego może być prowadzone w specjalistycznych ośrodkach, które zapewniają możliwość takiego leczenia oraz dysponują odpowiednią doświadczoną kadrą oraz odpowiednią aparaturą medyczną i w ostatnich latach wielokrotnie wykonywały programy zapłodnienia pozaustrojowego.

Do programu zostaną zakwalifikowane pary, nie mogące zrealizować planów rozrodczych poprzez naturalną koncepcję, które spełniają następujące kryteria:
- wiek kobiety mieści się w przedziale 20-40 lat w/g rocznika urodzenia,
- zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez Realizatora Programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu,
- poddały się wcześniej leczeniu niższego rzędu,  które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego,
- posiadają zameldowanie stałe na terenie Kołobrzegu przynajmniej od 3 lat.

Zgodnie z wymogiem ustawowym ww. program zostanie skierowany do zaopiniowania do Agencji Oceny Technologii Medycznych. W opinii wnioskodawców, Gminę Miasto Kołobrzeg stać na wsparcie w ramach programu do 4 zabiegów rocznie, dla zainteresowanych par.  Realizator/realizatorzy programu zostaną wyłonieni w drodze otwartego konkursu ofert. Szacunkowy koszt realizacji programu – 12 tys. zł rocznie plus koszty realizatora.

informacje kołobrzeg, sld, in vitro, radni, projekt

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama