Light rain

16°C

Kołobrzeg

23 maja 2024    |    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
23 maja 2024    
    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Na konferencji prasowej poseł Czesław Hoc i europoseł Marek Gróbarczyk mówili o krzywdach rządzącej partii wobec polskich rybaków, którzy płacą ogromne kary.


Politycy razem z Andrzejem Gościniakiem - prezesem Stowarzyszenia Rybaków Łodziowych, wskazywali na bezsens działań polskiego rządu i Ministerstwa Rolnictwa. Chodzi o słynne wydarzenia z czasów, gdy rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Wówczas przedstawiciele Unii Europejskiej zarzucili stronie polskiej przełowienie przyznanego naszemu kraju limitu dorsza, choć wielu armatorów nawet nie tknęło przyznanych ich limitów. - To wszystko było grubymi nićmi szyte - mówi Marek Gróbarczyk. - Komisarz Borg tłumaczył się, że to wynika z danych Eruostatu, a to był dane szacunkowe z nieco ponad 1% polskich połowów. Na tej podstawie nie można było polskim rybakom zakazać połowów.

Nie można było, ale jednak taki zakaz się pojawił. Tyle, że polski rząd, kierowany przez Jarosława Kaczyńskiego, rybakom łowić pozwolił. Dziś płacą za to wielotysięczne kary. Na konferencji wypowiadał się chłopski rybak, który otrzymał do zapłacenia kilkadziesiąt tysięcy złotych kary. - Rybacy już raz wygrali w tej sprawie w Trybunale Konstytucyjnym - mówi Gróbarczyk. - Polska przyznała naszym rybakom rację. My w tej sprawie, gdy ja jeszcze byłem ministrem, odwołaliśmy się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, bo potem okazało się, że nie przekroczyliśmy naszego limitu, tylko wykonaliśmy go w 100%. A to nieprawda i wszyscy o tym wiedzą. Dlatego wnieśliśmy odwołanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu. No ale wybory przegraliśmy, przyszła Platforma Obywatelska i sprawę z ETS-u wycofała. Mało tego, dzięki działalności ministra Plocke, który dziś taką wielką troską zapałał o polską wieś, rybacy muszą płacić kary, bo jak jeden przepis zakwestionował Trybunał, to teraz ściga się tych ludzi z innego. Zgodnie z zasadą, dajcie mi człowieka a znajdę na niego paragraf.

Marek Gróbarczyk zapowiedział zawiadomienie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie o powziętym przypuszczeniu, że w sprawie rybaków mogło dojść do działania na szkodę interesu publicznego. Zadeklarował również pomoc prawną każdemu rybakowi, na którego została nałożona kara pieniężna. Dodał także, że sprawą wysokich kar nakładanych na polskich rybaków przez rząd Donalda Tuska zainteresuje Parlament Europejski.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama