Few Clouds

16°C

Kołobrzeg

30 maja 2024    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2024    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Dobiega końca remont murów gotyckiej Bazyliki Mariackiej. Rozpoczęto ściąganie rusztowań z bloku wieżowego. Prace potrwają kilka dni.


Remont murów najcenniejszego kołobrzeskiego zabytku trwał rok czasu. Prace restauracyjne przy murach tej największej świątyni diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dobiegły końca. Rusztowania z prezbiterium i korpusu nawowego znikły jeszcze przed Wielkanocą. Prace nad monumentalnym blokiem wieżowym trochę się przedłużyły. Wymieniono setki cegieł, uzupełniono ubytki w murze i spoinach. Wykonano nowe ankry spajające południową część bloku, a będące pozostałością po wybuchu baszty prochowej nad Parsętą w 1657 roku. W bloku wieżowym wstawiono również nowe drewniane okna, które zastąpiły pokruszone szkło zbrojone.

O pieniądze z norweskich funduszy inwestycyjnych na remont zabytku starał się między innymi poseł Czesław Hoc. - Jak patrzy się na ten wyremontowany zabytek to robi wrażenie - nie ukrywa swojego zadowolenia parlamentarzysta. - Muszę przyznać, że miałem wątpliwości, czy te pieniądze uda się zdobyć, jak przyjeżdżały komisje, naukowcy, był jeszcze ksiądz prałat Słomski, ale warto było się trudzić, bo są wymierne efekty naszej współpracy - dodaje poseł.

Dobiega końca remont krypty kardynała Jeża. natomiast we wnętrzu świątyni restaurowane są polichromie, a w pracowni konserwatorskiej dawny blask odzyskuje m.in. Korona Schlieffenów.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama