Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

19 maja 2024    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2024    
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

RCK gości poznańskiego artystę, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Piotra C. Kowalskiego. Wystawa nosi tytuł "Obrazy przeszłe/przejechane".


Artysta posługuje się niekonwencjonalną, własną techniką. "Obrazy przeszłe/przejechane" to takie, po których ktoś przeszedł/przejechał i przechodząc/przejeżdżając naniósł brud i kurz ze swoich butów/kół samochodu na białe zgruntowane płótno malarskie. W taki sposób artysta zbiera subtelne i ulotne ślady przeszłości. Obrazy przeszłe/ przejechane stają się obrazem przeszłości naszego miasta.

Piotr  C. Kowalski rozkłada czyste płótna malarskie - niezapisane karty - na kołobrzeskim bruku, na pokrywach włazów kanałowych. Brud z butów przechodniów odbija rysunek bruku, spękania asfaltu, znaki, napisy na studzienkach. Na płótnie malarskim powstaje grafika, której matrycą jest miasto, a prasą ciężar przechodniów - turystów i Kołobrzeżan. Miasto samo maluje w ten sposób swój historyczny portret - artysta dostrzega w okrągłych włazach  kanałowych zapis podwójnego oblicza najnowszej historii miasta - studzienki z napisami Kołobrzeg/ Colberg są dla niego jak wielkie okrągłe pieczęcie w tekście miasta.

Wernisaż i eksponowane prace, które powstały na kołobrzeskim bruku 16 lipca 2010 odbędzie się 17 lipca w Regionalnym Centrum Kultury. Kuratorem wystawy jest Eliza Gauer-Bernatowicz. Płótna zostaną rozłożone były przed ratuszem, na ulicy Dubois i Emilii Gierczak oraz przed budynkiem policji.

RCK zaprasza na wernisaż 17 lipca o godzinie 20 00. Wystawę otworzy sam artysta, a w programie wernisażu jest także wykład dr Izabeli Kowalczyk p.t.: "Ślady historii w polskiej sztuce współczesnej".

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama