Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

12 kwietnia 2024    |    Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
12 kwietnia 2024    
    Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Zakończył się pierwszy etap kontroli przetargu na ośrodek „Gryf” i bazę zabiegową w roku ubiegłym. Kontroli by nie było, gdyby nie polecenie minister Pitery!


2 lipca Zarząd Powiatu na wniosek Włodzimierza Adama skierował sprawę procedury przetargowej na dzierżawę nieruchomości zabudowanej budynkiem Ośrodka Wypoczynkowego „Gryf” do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie. Wniosek 5 lipca podpisał wicestarosta Jerzy Kołakowski. 8 lipca, prezes RIO w Szczecinie odpisał, iż czynności kontrolne w powyższej sprawie będą przeprowadzone w IV kwartale 2010 roku w ramach standardowej kontroli, zgodnie z ustawą o RIO.

Jednakże już 12 lipca 2010 roku, tym razem już Roman Mirosław Kołuda z Zespołu Zamiejscowego RIO w Koszalinie, wysłał zawiadomienie do starosty kołobrzeskiego, przewodniczącego Rady Powiatu i dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich o wszczęciu kontroli w sprawie wydzierżawienia „Gryfa” i bazy zabiegowej w ośrodku rok wcześniej. Kołuda wniósł o przekazanie oryginałów dokumentów, celem przeprowadzenia postępowania sprawdzającego. Ale mało tego! Członek kolegium RIO nakazał „powstrzymanie się z ewentualnymi decyzjami co do rozstrzygnięcia o przetargu i podjęcia czynności podpisania umowy”.

- Izba sama z siebie nie może stawiać żądań przed podjęciem czynności kontrolnych, żeby nie podpisywać jakichś dokumentów – mówi nasz informator. – Izba działa zgodnie z prawem i albo ma do czegoś podstawy z mocy prawa, albo nie. Wystąpienia RIO to są poważne rzeczy i muszą być prawomocne. RIO nie odpowiada za skutki zaniechania określonych działań. Odpowiada za to kontrolowany organ i dlatego takie pismo musi mieć ręce i nogi.

14 lipca starosta kołobrzeski Artur Mackiewicz wniósł do RIO o podanie podstawy prawnej zgłaszanych w jej piśmie żądań. 15 lipca Mackiewicz skierował do dyrektora ZSEH Zbigniewa Stankiewicza prośbę, aby RIO nie przekazywać oryginałów dokumentów, tylko kopie, a oryginały zachować do ewentualnego postępowania prokuratorskiego.

- RIO nie kontrolowałoby sprawy, gdyby nie minister ds. walki z korupcją Julia Pitera – mówi nasze źródło. – To ona pociągnęła za sznurki, żeby ta kontrola się odbyła. Samo RIO miało wątpliwości co do kontroli, stąd dwa różne pisma wysłane do starostwa. Zresztą Mirosław Kołuda to dobry znajomy kołobrzeskiego „klubu grubasów”, proszę sprawdzić gdzie pracuje jego córka. Do tej pory żaden z wniosków, nawet tych najbardziej ewidentnych, w związku z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych, specjalnie odzewu w RIO nie miał. A teraz jakby ruszyli z kopyta.

Sam Mirosław Kołuda nie komentuje faktu zatrudnienia jego córki w Urzędzie Miasta. Jakiekolwiek tezy nazywa insynuacjami i jak twierdzi, kontrolę prowadził uprawniony pracownik, a o reszcie zdecyduje Kolegium RIO. Tenże Mirosław Kołuda pismem z 19 lipca informuje starostę kołobrzeskiego, przewodniczącego Rady Powiatu i dyrektora ZSEH, że RIO prowadzi kontrolę w sprawie postępowań przetargowych i czynności noszących znamiona przestępstwa lub podejrzenia przestępstwa: poświadczenia nieprawdy i wprowadzenia w błąd organów Powiatu Kołobrzeskiego. Nie podał jednak podstawy prawnej swojego żądania, natomiast je ponowił.

Z przeprowadzonej kontroli sporządzono protokół, który wpłynął do Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich. Nie wiadomo co w nim jest. W środę rano skontaktowaliśmy się z dyrektorem Zbigniewem Stankiewiczem. Ten jest na urlopie, ale poinformował nas, że kopia protokołu powinna być w Starostwie Powiatowym. Sprawdziliśmy: nie ma. Sprawdziliśmy też w samej szkole. Protokół jest zamknięty przez dyrektora w sejfie. Próbowaliśmy ponownie skontaktować się ze Zbigniewem Stankiewiczem, ale nie odbiera telefonu.

- W protokole nie zostawiono suchej nitki na Stankiewiczu – mówi nasz informator. – Stawia się zarzuty o błędy w procedurze przetargowej zarówno na sam ośrodek „Gryf” jak i w realizowanym przetargu rok wcześniej na bazę zabiegową w tym ośrodku. Mogę tylko powiedzieć, że na Kolegium RIO stanie wniosek o wystąpienie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o unieważnienie obu procedur i ich powtórzenie. Przetargi te bowiem mogła wygrać tylko jedna firma.

Tej informacji nie mogliśmy nigdzie sprawdzić. Komentarza w tej sprawie odmówił Mirosław Kołuda. Dyrektor Stankiewicz jest na urlopie, podobnie starosta Artur Mackiewicz. Nie można na dzień dzisiejszy potwierdzić, aby RIO postawiło jakieś wnioski przeciwko staroście. Sam Artur Mackiewicz argumentował wcześniej, że całe zamieszanie to zemsta radnego Włodzimierza Adama za to, że to firma jego syna nie wygrała przetargu. Obecnie, sprawę bada również Prokuratura Rejonowa w Kołobrzegu. W czwartek przesłuchiwany będzie wicestarosta powiatu kołobrzeskiego Jerzy Kołakowski.

Od redakcji:
W godzinach wieczornych skontaktował się z nami dyrektor Zbigniew Stankiewicz. Wyjaśnił, że ma 30 dni na ustosunkowanie się do protokołu, w którym jak stwierdził, nie ma żadnych poważniejszych uwag. Poinformował, że protokół dotyczy przebiegu przetargu. Zamierza się do niego ustosunkować razem z prawnikami oraz konsultantem ds. zamówień publicznych, który brał udział w nadzorze nad procedurą przetargową. Jak dodał dyrektor, po złożeniu stosownych wyjaśnień, czeka na wystąpienie pokontrolne RIO.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama