Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

12 kwietnia 2024    |    Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
12 kwietnia 2024    
    Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Dyrektor MOSiR Andrzej Bejnarowicz umorzył odsetki dzierżawcy restauracji nad miejskim basenem. Mało tego, zobowiązał się, że nie będzie dochodził ich w sądzie.


O sprawie wynajęcia pomieszczeń MOSiR pod restaurację na bardzo preferencyjnych warunkach, pisaliśmy w numerze 3 "Miasta Kołobrzeg". W ostatnim numerze podaliśmy informację, że zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora Miejskiego Ośrodka i Rekreacji w kołobrzeskiej prokuraturze zgłosił radny Henryk Bieńkowski. Tymczasem dziś postanowiliśmy sprawdzić, jak dyrektor Andrzej Bejnarowicz zamierza ściągnąć zaległe opłaty i odsetki na rzecz kierowanej przez siebie jednostki. I po prostu nas zamurowało!

Rano w przedmiotowej sprawie skontaktowaliśmy się z dyrektorem. Ten obiecał przygotować nam dokumenty. Gdyby przybyliśmy na umówioną godzinę, był tylko zastępca dyrektora, który przedłożył nam dokumentację. Andrzeja Bejnarowicza nie było. A w dokumentacji całej sprawy pojawił się nowy dokument: porozumienie z 15 czerwca w sprawie spłaty zadłużenia. Gdy badaliśmy temat w czerwcu, tego porozumienia nie było.

Zadłużenie przekracza 24 tysiące złotych. Dzierżawca ma spłacić zadłużenie w preferencyjnych 10 ratach do kwietnia 2011 roku. Ale najważniejszy jest punkt, który mówi o odsetkach: "MOSiR zobowiązuje się do nie naliczania ustawowych odsetek od długu (...) i nie występowania do sądu z powództwem o jego zapłatę. Powyższe zobowiązanie przestanie obowiązywać w razie uchybienia przez Restauratora terminowi zapłaty którejkolwiek raty". Do tego, "restauratorowi" wystawiono jedną fakturę na kwotę 24142 zł z datą 6 lipca 2010, przy czym kwota zadłużenia netto to 19788 zł. Nie udało nam się ustalić, czy były wystawiane wcześniejsze faktury, które spowodowały zadłużenie w przedmiotowej wysokości i co się stało z odsetkami, które powinny być obliczane od dnia upłynięcia terminu zapłaty.

W całej sprawie rodzi się pytanie o art. 5 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Być może odpowie na to prokurator, być może kontrola z Urzędu Miasta, a być może kontrola z Regionalnej Izby Obrachunkowej, której jakoś w przeciwieństwie do przetargu na "Gryfa", nikt jeszcze z właściwych organów nie powiadomił. Otóż cytowany artykuł mówi, że naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest:
- nieustalenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych albo ustalenie takiej należności w wysokości niższej niż wynikająca z prawidłowego obliczenia,
- niepobranie lub niedochodzenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych albo pobranie lub dochodzenie tej należności w wysokości niższej niż wynikająca z prawidłowego obliczenia,
- niezgodne z przepisami umorzenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych albo dopuszczenie do przedawnienia tej należności.

W tej kwestii zadajemy pytania, choć od ponad miesiąca nie odpowiedział na nie prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek. Bo albo prawo zostało złamane i powinien zostać wskazany odpowiedzialny za naruszenie przepisów, albo należy reklamować MOSiR jako idealnego partnera w interesach, który nigdy nie pozwoli skrzywdzić swojego kontrahenta.

Robert Dziemba

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama