Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

28 maja 2024    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2024    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Tydzień z kulturą

Maj 2024
„KRĄG KOBIECYCH OPOWIEŚCI. SPOTKANIE PIERWSZE – O TEJ, KTÓRA ODRADZA SIĘ Z POPIOŁÓW”
Laboratorium Kultury Adebar
07.05. (wtorek), g. 18:00
Wstęp wolny. Zajęcia przeznaczone są dla kobiet 16+

„Opowieści przynoszą uzdrowienie... Mają wielką moc. Nie wymagają, żebyśmy coś robiły, czymś były, działały — wystarczy słuchać. W opowieściach znajdziemy lekarstwo, które przywróci nam każdy utracony psychiczny popęd, instynkt, energię. Opowieści pobudzają, wzruszają, rodzą smutek, pytania, tęsknoty i głębokie zrozumienie...”
~Clarissa Pinkola Estes „Biegnąca z wilkami”

Są w życiu kobiety historie, które potrzebują zostać opowiedziane. Każda z nas nosi w sobie takie historie. Jesteśmy ich głównymi bohaterkami. Opowiadają o tym, jak odnajdujemy drogę do głębszego poznania, rozwiązujemy dręczącą serce zagadkę lub uświadamiamy sobie ukrytą dotąd część siebie. Przezwyciężamy swój lęk, słabość i opór. To historie o wewnętrznej przemianie, podnoszące na duchu, tak wyjątkowe jak wyjątkowa jest każda z nas i tak cenne, że nie opowiada się ich przy byle okazji.
A jednak potrzebują zostać opowiedziane, bo jest gdzieś wśród nas ta, która potrzebuje usłyszeć przekaz tej historii, bo zgubiła drogę i potrzebuje przypomnieć sobie, na co w swoim życiu nie daje zgody po to, by połączyć się ze swoją mocą i utkać dla siebie nową historię. Żywe opowieści, które zdarzyły się naprawdę, kiedy przywołane wszystkimi zmysłami z zakamarków wspomnień i opowiedziane z głębi serca, potrafią zdziałać cuda. Dla tych, które je opowiadają i dla tych, które słuchają.
Zapraszam na cykl spotkań w konwencji kobiecego kręgu, gdzie będziemy dzielić się swoimi historiami. Kiedy zasiadamy w kręgu, zacierają się różnice i stajemy się częścią czegoś znacznie większego niż my same. W kręgu doświadczamy żywej, autentycznej obecności, pełnej uważności, akceptacji i odczuwania – prawdziwych jakości świadomej kobiecości. Każde spotkanie będzie poświęcone innemu aspektowi wrodzonej natury kobiety, który sprawia, że budzi się w nas apetyt na korzystanie z pełni życia, kwitną nasze twórcze talenty, że relacje nabierają sensu, głębi i zdrowia, a my same nie jesteśmy zawłaszczane ani infantylizowane, zaś mamy równy dostęp do rozwoju i rozkwitu.
Przed nami pierwszy krąg kobiecych opowieści, który poświęcony będzie Tej, Która Odradza Się Z Popiołów. Będziemy dzielić się historiami o rzeczach, które trzymają nas przy życiu, kiedy zdaje się, że wszystko straciłyśmy.

Zajęcia są bezpłatne, przeznaczone dla kobiet w wieku 16+.

Do zobaczenia, Krystyna Pulsson.

8.05.2024 (środa) godz. 19.00
DKF SZTORM: „Perfect Days” reż Wim Wenders (125 min)
Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Nowy film twórcy „Lisbon Story” i „Nieba nad Berlinem” to medytacja nad prostotą i pięknem życia. W „Perfect Days” Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności.
Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem.
Ścieżką dźwiękową jego życia stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone. Film Wendersa to uzdrawiające kino zmieniające codzienność w magię.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=G29Kts_I-BI


9.05.2024 (czwartek) godz. 17.00
Koncert pt. „Koncert wiosenny” z udziałem szkół muzycznych z Białogardu, Kołobrzegu i Koszalina
Wstęp wolny – wejściówki do odebrania w kasie RCK z Kołobrzeską Kartą Mieszkańca
Sala widowiskowa

10.05.2024 (piątek) godz. 20.00
Stand Up Olki Szczęśniak
Bilety dostępne na kupbilecik.pl
Sala widowiskowa


11.05.2024 (sobota) godz. 10.00 – 23.00
Pixel Port 3.0 - Festiwal Kultury Retro Gamingowej
Bilety: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy/KartaMieszkańca)
Sala widowiskowa, mała sala teatralna, hol

FESTIWAL
KULTURY
RETRO GAMINGOWEJ
________________________________________
11 Maja zapraszamy wszystkich fanów gier retro na festiwal Pixeli Port 3.0 do Kołobrzegu. Kolejna, trzecia edycja, dedykowana jest grom kooperacyjnym i wspólnemu graniu na retro maszynach przez sieć. Towarzyszyć nam będzie mnóstwo wspaniałych tytułów i pięknych maszyn z lat 90. Wydarzenie odbędzie się w dużej sali kinowej na 300 osób, gdzie wspólnie obejrzymy zmagania i potyczki graczy na ekranie, z komentarzem na żywo. Najprawdziwszy retro esport tylko nad morzem, tylko u nas!

Zapisy na konkursy prowadzimy od 10:00:
Gry w puli:
> NFS Hot Pursuit II
(Na kierownicach) (2xPC)
> StarCraft (PC) (6 Stanowisk)
> Heroes III (PC Hot Seats)
> Gravity Force (Amiga)
> Skidmarks (Amiga)
> Dyna Blaster (Amiga)
> Lotus 2 (Amiga vs. Atari)

Zacznij ćwiczyć już dziś, albo przyjdź sprawdzić się bez spinki.

Mecze przeplatane będą seminariami i pokazami, które rozpalą Wasze układy do czerwoności.
> Bartosz Tatomir-Rebeś - Surfowanie po sieci na retro sprzęcie.
> Łukasz “Zenial” Szałankiewicz - CyberPunk i reszta ekip
> “Speed Floppy Data & Sneaker Net” - szybka randka z dyskietką 3.5” calową.
> Lazy Coast Games - “Galader” - zapowiedź premiery.
> “Scena na CD” - przegląd dem ze starego CD-Action.

A na koniec, zapraszamy na cztery oldschoolowe koncerty w wykonaniu:
> o ye o no (midi experimental)
> martwy robot (tracked jungle)
> zenial (hardcore gaming music)
> tytus (amiga dj)
> xcopy (amiga dj)
________________________________________
Karnet na wszystkie wydarzenia: 25zł (Normalny), 15zł (Ulgowy/KM)
Do nabycia w kasie RCK Ul. Solna 1

Każdy uczestnik dostanie swój imienny identyfikator w dniu wydarzenia oraz nielimitowany dostęp do sfery 8-bitowej, gdzie będzie można zagrać w takie klasyki, jak: River Raid, Super Mario Bros, Contra, Tetris, Giana Sisters, R-Type, Arkanoid, Pac-Man.


11-12.05.2024 (sobota-niedziela) godz. 11.00-18.00
Rodzinne Warsztaty Bębniarskie
Wstęp wolny
Laboratorium Kultury Adebar
„RODZINNE WARSZTATY BĘBNIARSKIE – DLA POCZĄTKUJĄCYH I ZAAWANSOWANYCH” prowadzi Marek „ajsu” Malinowski
Laboratorium Kultury Adebar
11.05. (sobota)
g. 13:00 – 14:30 (początkujący)
g. 15:30 – 18:00 (zaawansowani)

oraz 28.04. (niedziela)
g. 11:00 – 14:00 grupa zaawansowana
g. 15:00 – 16:30 grupa początkująca
Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na kolejne Rodzinne Warsztaty Bębniarskie, na których razem poczujemy radość dzięki odkrywaniu siebie poprzez dźwięk, muzykowanie oraz wspólnotę. W trakcie zajęć przyswoimy techniki gry na afrykańskich bębnach djembe i dundun (bębny prowadzące, solowe i akompaniujące). Skupimy się na wypracowaniu techniki gry, nauce tradycyjnych rytmów afrykańskich oraz budowaniu aranżacji. Zadbamy też o elementy solowych improwizacji, a całość urozmaicamy dobrą zabawą. Wspólne muzykowanie, oprócz rozwoju rytmiki i koordynacji ruchowej, ma również walory rozrywkowe, edukacyjne, kulturowe. Ponadto zajęcia są potężną dawką radości i energii. Realizowanie siebie poprzez rytm przynosi satysfakcję, wpływa na wzrost poczucia pewności siebie, neutralizuje stres, poprawia koncentrację.
Współtworzenie spójnej melodii jednoczy uczestników oraz zachęca do przekraczania własnych granic.
Warsztaty są bezpłatne i przeznaczone zarówno dla osób, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z afrykańskimi bębnami (zajęcia dla początkujących w godz. 13:00-14:30 W SOBOTĘ i 15:00 - 16:30 W NIEDZIELĘ), jak i tych, którzy chcą szlifować swoje umiejętności (zajęcia dla zaawansowanych w godz. 15:30-18:00 W SOBOTĘ i 11:00 - 14:00 W NIEDZIELĘ).

Kilka słów o prowadzącym:
Marek „ajsu” Malinowski, multiinstrumentalista, instruktor, muzyk trójmiejskiego zespołu Cocodjembe. W trakcie rozwoju swojej muzycznej pasji zgłębiał różnorodne style, przechodził wiele transformacji. Już w domu rodzinnym odkrył, że muzyka jest jak język i zaczął poszukiwać form własnej ekspresji. Podstawy muzyki przyswoił grając na instrumentach klawiszowych. Następnie pochłonęły go realia bitów i rymów, w których jako MC i producent przemierzał świat hip-hopu w składzie „Prości Ludzie”. Rozwinął w sobie także miłość do reggae i dub, czego owocem był współudział w założeniu zespołu „Root Wise” oraz występowanie jako muzyk klawiszowy w zespole "Kompanija". Pozytywne wibracje reggae zabrały go do korzeni muzyki, gdzie pokochał naturalne brzmienie bębnów. Od tej pory skupił się wokół etnicznej muzyki perkusyjnej krajów Afryki Zachodniej. Fascynuje go zarazem prostota instrumentów jak i złożoność formy, gdzie niezliczone kombinacje podstawowych dźwięków tworzą misterne kompozycje. W świecie bębniarskim działa już blisko 15 lat, prowadzi warsztaty, organizuje eventy i animuje akcje społecznościowe.

Do zobaczenia i usłyszenia!

12.05.2024 (niedziela) godz. 18.00
Spektakl teatralny „Szalone nożyczki” - Bałtycki Teatr Dramatyczny
45 zł (normalny), 35 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Szalone nożyczki to niezwykła komedia kryminalna, rozgrywająca się w wyjątkowym salonie fryzjerskim, prowadzonym przez Antoniego Kędziorka. Nad salonem fryzjerskim mieszka mistrzyni fortepianu Izabela Czerny, a dokładniej mieszkała, ponieważ pewnego dnia zostaje… zamordowana.
Ten nieoczekiwany zwrot wydarzeń ujawni wiele skrywanych tajemnic, których rozwiązaniem zajmie się profesjonalny śledczy w asyście samych widzów. Autor sztuki bowiem, główną rolę powierzył właśnie publiczności.
Doskonała zabawa, w której można brać udział wielokrotnie!!!

Obsada
Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska
Małgorzata Wiercioch
Marcin Borchardt
Wojciech Kowalski
Wojciech Rogowski
Jacek Zdrojewski
Reżyseria: Andrzej Chichłowski
Autor: Paul Portner

 

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama