Overcast Clouds

18°C

Kołobrzeg

22 czerwca 2024    |    Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
22 czerwca 2024    
    Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Cieślicka radzi: Wcześniej spłacony kredyt a zwrot prowizji

Wciąż docierają do mnie sygnały od konsumentów, że banki odmawiają zwrotu prowizji w związku z wcześniejszą spłatą kredytu. Oczywiście, każda sytuacja jest inna, bowiem każdy z konsumentów miał inną umowę o kredyt i różniły się one zapisami dotyczącymi kosztów i opłat. Okoliczności zadawania pytania były jednakże tożsame. Otóż konsumenci planowali wcześniej spłacić kredyt lub nadpłacić go w znacznej części. Próbowali uzyskać w banku informację, czy otrzymają zwrot prowizji. Jak wskazywali mi konsumenci, wstępne wyjaśnienia pracowników banku zawierały odpowiedź odmowną. Nie byłam w stanie zweryfikować takich informacji udzielonych ustnie, dlatego też wskazywałam na konieczność złożenia do banku pisemnego wniosku o zwrot prowizji lub innych kosztów poniesionych przez konsumentów w związku z wcześniejszą spłatą kredytu.

Podstawę żądania zwrotu prowizji stanowi art. 49 ustawy z dnia 12 maja 2011r. o kredycie konsumenckim. Przepisy powyższego artykułu w wyraźny sposób wskazują, że w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą. Oznacza to, że nie tylko prowizja, ale wszystkie inne poniesione opłaty i koszty podlegają zwrotowi w wysokości proporcjonalnej do końca obowiązywania umowy. Takie uprawnienie przysługuje konsumentom również w sytuacji spłaty części kredytu.

Oczywiście, zgodnie z przepisami powyższej ustawy konsument nie ma obowiązku składania wniosku o zwrot prowizji i innych opłat, bowiem bank jest zobowiązany do rozliczenia z konsumentem kredytu w terminie 14 dni od dnia dokonania wcześniejszej spłaty kredytu w całości – art. 52 ustawy.

Powyższe w całości potwierdził Sąd Najwyższy uchwałą z dnia 12 grudnia 2019r. III CZP 45/19 (OSNC 2020/10/83) orzekając m.in., że przewidziane w art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim uprawnienie konsumenta do obniżenia całkowitego kosztu kredytu w przypadku jego spłaty w całości przed terminem określonym w umowie obejmuje także prowizję za udzielenie kredytu.

Aneta Cieślicka
Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Kołobrzegu

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama