Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

22 lutego 2024    |    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
22 lutego 2024    
    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

20 października o 18.00 w Kamienicy Kupieckiej obędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej  pt. „Powrót Polski nad Odrę i Bałtyk. Plakaty ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie”.


Wystawa przedstawia ona ponad siedemdziesiąt plakatów pochodzących ze zbiorów tej stołecznej placówki. Są to plakaty związane tematycznie z odzyskaniem przez państwo polskie Ziem Zachodnich i Północnych po maju 1945 roku.Wystawa jest dziełem trzech kuratorów: Jana Engelgarda, Andrzeja Koteckiego oraz Emila Noińskiego. Znajdują się tu prace będące najbardziej reprezentatywną wizytówką zbiorów Muzeum Niepodległości, a także polskiej szkoły plakatu. Na wystawie tej zobaczymy prace: Eryka Lipińskiego, Wiktora Górki, Wojciecha Zamecznika, Tadeusza Jodłowskiego czy Tadeusza Ciałowicza. Prace te mają za zadanie przypomnieć wszystkim o polskości Ziem Odzyskanych, uświadomić fakt, że w czasach dynastii Piastów Pomorze Zachodnie, Ziemia Lubuska czy też Dolny Śląsk były terenami rdzennie polskimi, a utracone zostały w następstwie podziału dzielnicowego i osadnictwa niemieckiego. Powróciły do Polski dopiero po konferencji pokojowej w Poczdamie, kiedy to światowe mocarstwa na nowo ustaliły granice podziału Europy. Ziemie Zachodnie i Północne były rekompensatą za utracone Kresy Wschodnie.

Najliczniej reprezentowane są zagadnienia kulturalne i związane z nimi jubileusze świąt poszczególnych miast i kolejne rocznice powrotu Ziem Odzyskanych do Polski.

Wystawę, znajdującą się w Kamienicy Kupieckiej przy ul. Emilii Gierczak 5, można zwiedzać do 30 listopada 2015 roku.

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama