Overcast Clouds

19°C

Kołobrzeg

28 czerwca 2022    |    Imieniny: Florentyna, Leon, Ireneusz
28 czerwca 2022    
    Imieniny: Florentyna, Leon, Ireneusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

elżbieta łapczyńska kołobrzeg biblioteka

Czas na kolejne, tym razem prozatorskie „Lekcje języka literackiego”. Już 10 grudnia kołobrzeskie szkoły i Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedzi Elżbieta Łapczyńska, autorka „Bestiariusza nowohuckiego” wyróżnionego Nagrodą Conrada, Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO, nagrodą Krakowska Książka Miesiąca i nagrodą w projekcie „Pierwsza książka prozą” oraz nominowanego do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody m.st. Warszawy.

Powieść odsłania świat dziwności, kopniętej metafizyki, ale i do bólu realnej cielesności oraz brutalności pracy. Nowa Huta, lata 50. Tu wykuwa się nowy człowiek – produkt nieudany i popsuty. Autorka przywołuje surrealistyczne obrazy tego, co rodzi się na styku ludzkiego doświadczenia i fizyczności kombinatu, wprowadza bohaterów owładniętych zmysłami, zadaje pytania o tożsamość. Czy robotnicze miasto jest „ziemią obiecaną”, a może lektura zaprowadzi nas znacznie dalej?

„Elżbieta Łapczyńska sięga po socrealistyczne obrazy i przetwarza je tak, jakby wyświetlała ich groteskowe warianty na ścianach wzniesionego pod Krakowem miasta” – pisała Inga Iwasiów w recenzji towarzyszącej premierze. Autorka „proponuje własną wersję opowiadania o lokalności, pamięci, przeszłości, zwykłych ludziach. Splątaną jak ciemne wnętrzności, precyzyjną jak diagnozy nad-widzących i nad-czujących przewodników po hucie – molochu z fałdami”.

„Szczególnie fascynowały mnie kobiety i ich bagaże” – mówiła autorka w rozmowie w Magazynie Literackim biBLioteka. „Moi wyobrażeni przybysze, pełni defektów, cielesnych niezwykłości, noszą w sobie tę samą niesamowitość, co moja wyobrażona Huta. Długo szukałam ontologii dla powieści. Uznałam, że surrealność na granicy tego, co możliwe i niemożliwe, budzi więcej pytań, bardziej niepokoi” – dodawała Łapczyńska.

W „Bestiariuszu nowohuckim” wyraźnie słyszymy głosy kobiet. Nowa Huta miała być miejscem stworzonym dla „ludzi pracy” obu płci, ale to właśnie bohaterki i ich historie obalają to wyidealizowane założenie. Osaczane przez napastliwe spojrzenia, uwikłane w sidła przemocowych relacji i ponadludzkiej pracy fizycznej, o ciałach rozedrganych i myślach natarczywych ‒ są raczej zaprzeczeniem mitu o emancypacji przez pracę. Choć nie jest też tak, że pozostają zupełnie osamotnione, zwłaszcza gdy działają razem.

„Pierwsza książka prozą” to jeden z kilku projektów wydawniczych realizowanych przy okazji festiwalu TransPort Literacki, którego 27. edycja odbędzie się między 22 a 25 września 2022 roku w Kołobrzegu. W tym roku oprócz wspomnianych wyróżnień dla Elżbiety Łapczyńskiej laureaci projektów zdobyli: Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej (Anna Adamowicz), Nagrodę m.st. Warszawy (Radosław Jurczak) i Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius (Aleksander Trojanowski).   

„Lekcje języka literackiego” to cykl realizowany przez Biuro Literackie z myślą o młodzieży szkolnej. Elżbieta Łapczyńska spotka się z uczniami II LO im. Henryka Sienkiewicza, I LO im. Mikołaja Kopernika oraz Społecznego LO im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. W piątek 10 grudnia o godzinie 17:00 odbędzie się też spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Galla Anonima (ul. Frankowskiego 3). Kolejne „Lekcje języka literackiego” już w nowym roku!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama