Few Clouds

-0°C

Kołobrzeg

9 lutego 2023    |    Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl
9 lutego 2023    
    Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Zaślubinowe pamiątki filatelistyczne

Z okazji 77. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z Bałtykiem kołobrzeski oddział Ligi Morskiej i Rzecznej wspólnie z Pocztą Polską opracował i wydał walory filatelistyczne związane z tym historycznym wydarzeniem. Już od 18 marca 2022 w urzędzie pocztowym nr 1 w Kołobrzegu będzie stosowany datownik okolicznościowy.

Wydane zostały również dwie dwustronne karty pocztowe. Przedstawiają jeden z najpiękniejszych pomników poświęconych sanitariuszkom pomagającym rannym żołnierzom. Pomnik jest wyrazem hołdu dla kobiet, które walczyły w szeregach Wojska Polskiego o wolność Ojczyzny w czasie II wojny światowej, szczególnie w walkach o Kołobrzeg. Przedstawia on klęczącą dziewczynę ubraną w żołnierski mundur, z przewieszoną przez ramię torbą, na której widnieje krzyż. Jest to sanitariuszka udzielająca pomocy rannemu żołnierzowi. Wzorem dziewczyny na pomniku była sanitariuszka szer. Ewelina Nowak, która poległa podczas walk o Kołobrzeg w marcu 1945 podczas ściągania z pola walki rannego żołnierza. Pomnik jest tak zaprojektowany, aby do twarzy dziewczyny nie docierały promienie słońca. Pomnik sanitariuszki został wykonany według projektu wrocławskiego rzeźbiarza Adolfa Cogiela. Został odsłonięty 13 lipca 1980 roku. Sanitariuszka z pomnika ma twarz i ciało Zofii Jankowskiej, którą 40 lat temu na wrocławskiej ulicy wypatrzył autor pomnika. I choć pierwowzorem miała być Ewelina Nowak, Zofia Jankowska w jednym z wywiadów mówiła, że rzeźbiarz projektując pomnik, nie myślał o konkretnej sanitariuszce – dzieło jest hołdem dla wszystkich kobiet, które narażając własne życie, udzielały pomocy potrzebującym.

Kartki upamiętniają ceremonię ślubowania najmłodszych członków Ligi Morskiej i Rzecznej, którzy od 2000 roku składają przysięgę na wierność Bałtykowi. W tym roku oprócz jungów, zaślubinowe flagi w morskiej wodzie zamoczą włodarze Kołobrzegu, Pucka, Powiatu Kołobrzeskiego, Dęblina i Wyszkowa.  

Marek Padjas

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama