Clear Sky

24°C

Kołobrzeg

25 czerwca 2022    |    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
25 czerwca 2022    
    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic


24 Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego

W pierwszym tygodniu czerwca bieżącego roku do Kołobrzegu przyjedzie około dwustu młodych artystów: recytatorów, aktorów, tancerzy i wokalistów, reprezentantów klubów jednostek wojskowych z całego kraju. Wezmą oni udział w ostatnim etapie zmagań artystycznych 24. Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego „Z miłości do ojczyzny – w 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej”, do którego przygotowywali się od wielu miesięcy.

Przez cztery dni, od 2 do 5 czerwca, młodzi artyści będą doskonalić swoje umiejętności na spotkaniach warsztatowych. Wystąpią także przed publicznością kołobrzeską podczas otwartych prezentacji konkursowych i koncertów plenerowych na scenie Regionalnego Centrum Kultury przy ul. Solnej 1, które od lat gości Festiwal Twórczości Dziecięcej.
3 czerwca na promenadzie kołobrzeskiej zobaczymy kolorowy korowód festiwalowy, a w nim uczestników Festiwalu i Orkiestrę Wojskową ze Świnoujścia. Młodzi artyści będą zapraszać publiczność na koncerty. W sobotnim spektaklu upamiętniającym 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej zaprezentuje się Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia. Natomiast w niedzielnym koncercie finałowym wystąpi gościnnie Ala Tracz, reprezentantka Polski podczas Eurowizji Junior 2020.

W wojskowych ośrodkach kultury prężnie działają też młodzieżowe koła plastyczne, dlatego wśród przedsięwzięć festiwalowych nie mogło zabraknąć i tej formy artystycznej wypowiedzi. Tradycyjnie nieodłączną częścią Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego jest konkurs plastyczny, którego wyniki ogłoszone będą podczas uroczystości inauguracyjnej. Tegoroczne prace młodzi plastycy przygotowywali pod hasłem #SzacunekDlaMunduru wczoraj i dziś, a najlepsze z nich publiczność będzie miała okazję podziwiać na wystawie zaprezentowanej w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu.
Celem spotkań festiwalowych jest upowszechnianie kultury muzycznej, literackiej, plastycznej oraz tradycji i historii oręża polskiego. Przedsięwzięcie wpisuje się w ogólne działania placówek oświaty i kultury w obszarze edukacji przez sztukę, przy czym dodatkową jego misją jest wychowanie w duchu patriotyzmu, pielęgnowania i kształtowania świadomości historycznej młodego pokolenia, poszanowania symboli oraz wartości narodowych.

Tegoroczna edycja Festiwalu wpisuje się w krajowe obchody 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej upamiętniające wysiłek i ofiarność Polaków w walce o wolność w czasie II wojny światowej, w tym szczególnie w okresie niemieckiej okupacji ziem polskich.
Organizatorem przeglądu młodych talentów jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie we współpracy z Gminą Miasto Kołobrzeg, Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta, 12. Dywizją Zmechanizowaną w Szczecinie reprezentowaną przez 8 Batalion Remontowy oraz Klub Jednostki Wojskowej w Kołobrzegu.
24. Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego patronatem honorowym objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Patronami medialnymi zostali: TVP Kultura, „Polska Zbrojna” i Telewizja Kablowa Kołobrzeg.


Do zobaczenia w Kołobrzegu!
W programie Festiwalu między innymi:

2.06 czwartek
9.00 – uroczyste otwarcie Festiwalu i ogłoszenie werdyktu Rady Artystycznej Konkursu Plastycznego #SzacunekDlaMunduru
11.00 – prezentacje konkursowe
(Regionalne Centrum Kultury, ul. Solna 1, godz. 9.00−20.00)
3.06 PIĄTEK
 Prezentacje konkursowe (cd.)
(Regionalne Centrum Kultury, ul. Solna 1, godz. 9.00−20.00)
4.06 SOBOTA
Korowód festiwalowy – kolorowy przemarsz promenadą kołobrzeską z udziałem Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia
(bulwar Jana Szymańskiego, start przy molo o godz. 13.00)
 Pokaz musztry paradnej
(plac przy latarni morskiej, ul. Morska 1, ok. godz. 14.00)
 Koncert „Z miłości do ojczyzny – w 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej”
w wykonaniu Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia
(scena plenerowa* Regionalnego Centrum Kultury, ul. Solna 1, godz. 18.00)
5.06 NIEDZIELA
Koncert finałowy w wykonaniu laureatów Festiwalu, z udziałem gościnnym
Ali Tracz – reprezentantki Polski podczas Eurowizji Junior 2020
(scena plenerowa* Regionalnego Centrum Kultury, ul. Solna 1, godz. 12.00)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama