Overcast Clouds

14°C

Kołobrzeg

30 września 2023    |    Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
30 września 2023    
    Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Druga odsłona Herbertiady 2023

To będzie wyjątkowa premiera jaką widzowie „Herbertiady” będą mieli okazję zobaczyć podczas ostatniej odsłony tegorocznego XXIV Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”. Znakomici aktorzy: Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski ( na zdjęciach) wystąpią 15 września na scenie Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta ( ul. Solna 1) w wyjątkowym spektaklu pt. „Miłość Pana Cogito”.

Spektakl jest próbą opisania uczuć miłosnych  drzemiących w Panu Cogito. Młodość pokolenia Zbigniewa Herberta przypadła na okres II Wojny Światowej i okupacji sowieckiej. Czy w czasie apokalipsy jest miejsce na miłość? Z wierszy zaprezentowanych w spektaklu dowiemy się od Poety, że właśnie wobec najokropniejszych doświadczeń miłość widać w jej najpiękniejszej postaci. Wystarczy choćby dotknąć jednego z wierszy Zbigniewa Herberta pt. „Różowe ucho”, by zrozumieć, że relacje między kobietą a mężczyzną zawsze są niepowtarzalną, wzruszającą historią o zwycięskości  i wszechmocy miłości, o którą warto w życiu walczyć.

- Dla Pani Doroty i Pana Mariusza to będzie poetycki powrót na scenę „Herbertiady” po 22 latach. W 2001 roku wystąpili u nas razem, jeszcze na kameralnej scenie kina „Piast”  w spektaklu przygotowanym przez zespół warszawskiego Teatru Narodowego pt. „Siódmy anioł” – mówi Katarzyna Pechman, pomysłodawczyni „Herbertiady” i jej dyrektor artystyczny.

Zanim jednak spotkamy się z Panem Cogito, dzień wcześniej (14 września br.) odbędą się dla młodzieży licealnej warsztaty recytatorskie, które w Ognisku Pracy Pozaszkolnej poprowadzi aktorka i pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie Małgorzta Kaczmarska.

Dnia 15 września br. od godz. 10.00 rozpoczną się zmagania recytatorów w małej sali teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta, które oceniać będzie Jury: Agata Piotrowska – Mastalerz (aktorka, dr sztuki teatralnej, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie), Anna Zagórska (aktorka, dr nauk o sztukach pięknych, pedagog emisji głosu i artykulacji), Cezary Morawski (aktor), Helena Elert (kołobrzeska polonistka, członek Towarzystwa Kultury Teatralnej).

Publiczność będzie miała okazję poznać laureatów kilka godzin później, a dokładniej o godz. 17.00 tuż  przed premierą spektaklu „Miłość Pana Cogito”, kiedy zaprezentują się oni w krótkiej etiudzie teatralnej wyreżyserowanej przez Wojciecha Czaplewskiego.

Przypomnijmy, że Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.

Oficjalnym Partnerem jest Polska Fundacja Narodowa, a Partnerami są: Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Fundacja PZU, Gmina Miasto Kołobrzeg, Wydawnictwo Biały Kruk, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu, Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu oraz Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.

Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.


Patronat medialny sprawują: TVP 3 Szczecin, AUDYTORIUM 17 Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia, tygodnik „Do Rzeczy”, Polskie Radio Koszalin, Radio Plus, TKK Kołobrzeg, portal www.miastokolobrzeg.pl.

Szczegóły na plakacie. Wstęp wolny.

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama