Broken Clouds

18°C

Kołobrzeg

27 maja 2024    |    Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
27 maja 2024    
    Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Tydzień z kulturą

3.04.2024 (środa) godz. 19.00
DKF SZTORM: „Strefa interesów” reż. Jonathan Glazer (105 min.)
Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwigą (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwigi, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?
Film Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin” oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. „Strefa interesów” to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady, nagrodzona Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowana do Oscara w 5 kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna”, „Ida”). To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=ttvohtksoG8

4.04.2024 (czwartek) godz. 18.00
Wernisaż wystawy Pracowni Tkaniny Artystycznej pt. „ Kolorowy świat” pod kier. Elżbiety Polak
Wstęp wolny
Hol

Pracownia Tkaniny Artystycznej powstała w 1983 roku założona przez Panią Elżbietę Polak. Jej siedzibą jest Ratusz kołobrzeski, to tam powstają wszystkie tkaniny. To praca, która wymaga wiele godzin cierpliwego przetykania nitek wątku, żeby powstał gobelin.
Uczestnicy tej pracowni zdobywają nagrody i wyróżnienia na przeglądach organizowanych w całym kraju. Najważniejsze to Biennale Tkaniny Artystycznej w Bydgoszczy i Toruniu, Triennale w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Turku. Przez 20 lat braliśmy udział w Przeglądach Twórczości Nieprofesjonalnej, gdzie tkaniny zdobywały nagrody w etapie regionalnym i wojewódzkim. Nasze gobeliny można oglądać w wielu miastach w kraju i za jego granicami. Ostatnie sukcesy to I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy, którą otrzymała Pani Helena Dolisz wieloletnia uczestniczka zajęć w pracowni tkackiej.
Najdłużej - bo to już 40 lat przy krośnie spędza czas Pani Krystyna Czubik. Ma na swoim koncie wiele sukcesów i to właśnie jej dziękuję szczególnie za wytrwałość. Ta wystawa to praca nad realizacją tkanin przez ostatnie 4 lata. Życzę dobrych wrażeń i miłych chwil spędzonych na tej wystawie naszej twórczości.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich Elżbieta Polak

Udział biorą:
Krystyna Czubik,
Krystyna Szumlańska,
Marzenna Gawrońska,
Grażyna Rastawiecka,
Janina Ludkiewicz,
Mariola Kieżel,
Hanna Mełnicka,
Helena Dolisz


5.04.2024 (piątek) godz. 19.00
Kino weekendowe RCK: „Tyle co nic” reż. Grzegorz Dębowski (93 min.)
Bilety:15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Jarek (Artur Paczesny) to rolnik z krwi i kości, który nie boi się ciężkiej pracy ani konfrontacji z władzą. Kiedy lokalny poseł zdradza interesy miejscowych, Jarek zostaje liderem protestu i organizuje pikietę pod domem polityka. Nie wie, że wkrótce znajdzie się w samym środku mrocznej intrygi, która zagrozi jego bliskim i postawi pod znakiem zapytania wymarzoną przyszłość…
Film doceniono podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Grzegorza Dębowskiego nagrodzono za najlepszy debiut reżyserski i najlepszy scenariusz. Grającego główną rolę Artura Paczesnego obwołano najlepszym aktorem. Agnieszka Kwietniewska zdobyła laur dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=GaOaavjfMLI

5.04.2024 (piątek) godz. 20.00
Koncert South For Winter (Nowa Zelandia)
Bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Laboratorium Kultury Adebar

6.04.2024 (sobota) godz. 9.30-14.30
Giełda Staroci - Kołobrzeski Klub Kolekcjonera
Hol

6.04.2024 (sobota) godz. 17.00
Spektakl teatralny „Dzieci i Ryby Głosu Nie Mają” - Rotary Club Szczecin International
Wstęp wolny – wejściówki w kasie RCK z Kołobrzeską Kartą Mieszkańca
Sala widowiskowa

"Dzieci i Ryby Głosu nie mają" to przedstawienie skupiające się na zdrowiu psychicznym polskiej młodzieży. Premiera odbyła się w Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie 3 czerwca 2023 roku, a następnie zostało wystawione w Teatrze Animacji w Poznaniu 25 września oraz w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie 18 grudnia. Planowane są również kolejne spektakle w Szczecinie, Goleniowie, Kołobrzegu oraz Stargardzie. W czerwcu sztuka będzie pokazana w Warszawie, Łodzi oraz Krakowie.
Spektakl jest ważnym krokiem w otwarciu dialogu na temat zdrowia psychicznego młodzieży. Przedstawienie nie tylko podkreśla konieczność zrozumienia i akceptacji doświadczeń młodzieży, ale także inspiruje do refleksji nad ich sytuacją. Dotyka ono delikatnych tematów, bardzo ważnych dla młodych ludzi.
Zarówno dorośli, jak i młodzież szkolna przyjęli spektakl bardzo pozytywnie. Jest to nie tylko ważne ze względu na temat zdrowia psychicznego młodych ludzi po pandemii COVID-19, ale także stanowi manifest, dając głos młodzieży w sprawach ich własnych problemów i trudności w relacjach z rodzicami , nauczycielami oraz własną młodą społecznością.

Organizatorem przedstawienia jest Isobel Perera-Turostowska z Rotary Club Szczecin International oraz młodzi Rotarianie Interact Szczecin International. Ten wzruszający spektakl został profesjonalnie przygotowany przez szczecińskich aktorów Edytę Niewińską-Van der Moeren, Katarzynę Klimek i Rafała Hajdukiewicza, którzy są aktorami Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie. Mimo iż, aktorzy są licealistami, ich osiągnięcia sceniczne są imponujące.

Scenariusz, muzyka, taniec i gra aktorska zostały stworzone wyłącznie przez licealistów, co jest unikatowe w projekcie. Dla młodych aktorów gra na scenie i opowiadanie o swoich problemach stanowi formę terapii, a dla widowni licealnej przedstawienie jest również postrzegane jako terapeutyczne.

To wydarzenie jest wyrazem artystycznej ekspresji młodych talentów oraz skutecznie podnosi świadomość społeczną na temat ważnych zagadnień dotyczących zdrowia psychicznego.

Patronat akcji objął:

Przew. Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży
Wojewoda Województwa Zachodniopomorskiego
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz
Prezydent Miasta Szczecin
Rada Kobiet przy Prezydencie Miasta Szczecin
Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

6.04.2024 (sobota) godz. 20:00
Koncert EłMi (Kołobrzeg/Poznań)
Wstęp wolny
Laboratorium Kultury Adebar

7.04.2024 (niedziela) godz. 11.00
Poranki Młodego Widza. Film: „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka” reż. Sven Unterwaldt (wiek: 6+, 103 min.)
Bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Szkoła magicznych zwierząt ma już 250 lat! Z tej okazji uczniowie w pocie czoła szykują jubileuszowy musical. Przygotowania zakłóca incydent, który może doprowadzić do zamknięcia szkoły. Ida i przyjaciele wraz z mówiącymi ludzkim głosem zwierzętami stoją przed nie lada wyzwaniem!
W szkole magicznych zwierząt nigdy nie jest nudno! Klasa Idy wita nowe zwierzęta: niesfornego pingwina i pomocnego, ale nieśmiałego kameleona. Z okazji zbliżającej się 250. rocznicy założenia szkoły uczniowie chcą przygotować spektakl opowiadający o jej początkach. Niestety, nie wszystko idzie im kolorowo. Dyrektor szkoły ma własny pomysł na historię przedstawienia, a wybór głównej aktorki budzi dużo emocji. Czy musical zakończy się sukcesem? Jakby tego było mało, ktoś co noc rozkopuje szkolne podwórko, co może doprowadzić do zamknięcia szkoły. Katastrofa wisi na włosku… Magiczne zwierzęta pomogą rozwiązać tę zagadkę!
„Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka” to wyczekiwana kontynuacja hitu na podstawie książek Margit Auer. Ta oryginalna i przezabawna historia zachwyci wszystkich fanów magii i wciągających zagadek!

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=IaQosQPi8Eg

7.04.2024 (niedziela) godz. 18.00
Spektakl teatralny „Makbet ” Bałtycki Teatr Dramatyczny
Bilety: 60 zł (normalny), 50 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

RCK w Kołobrzegu ma zaszczyt zaprosić Państwa na spektakl Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie pt. "Makbet" w reżyserii Pawła Palcata.
Jak to się dzieje, że drapieżca staje się ofiarą? Może koszalińska realizacja "Makbeta" powinna mieć podtytuł "Polowanie"? Wystawiając klasyczny tekst Williama Szekspira (w znakomitym, nowym tłumaczeniu Piotra Kamińskiego) zastanawiamy się, które zachowania są zgodne z naturą człowieka, a które wyrastają z jego chorej ambicji. Badamy granicę między prawem naturalnym a czystym złem, które rodzi się z jej przekroczenia.
Zapraszamy Państwa do namysłu nad losem, naturą człowieka i jego miejscem w świecie pozaludzkim.

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama