Overcast Clouds

18°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Tydzień z kulturą

12.06.2024 (środa) godz. 15.00
Wojewódzkie Prezentacje Amatorskich Zespołów Teatralnych 2024
Wstęp wolny
Mała sala teatralna

13.06.2024 (czwartek) godz. 10.00
Wojewódzkie Prezentacje Amatorskich Zespołów Teatralnych 2024
Wstęp wolny
Mała sala teatralna

Wojewódzkie Prezentacje Amatorskich Zespołów Teatralnych 2024
W tym roku prezentacje odbywają się w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu
12 czerwca, godz. 15.00
Kategoria III – teatry młodzieżowe i dorosłych
1. Pomorska Trupa Pałacowa (Szczecin)
2. Reaktywacja (Łobez)
3. Teatr Ruchu i Maski Maszkaron (Szczecin)
13 czerwca, godz. 10.00
Kategoria I – klasy I-VI
1. Bajkoludy (Radowo Małe)
2. Koło teatralne Pasjonaci (Tanowo)
3. Bursztynek (Ustronie Morskie)
4. Niby na Niby (Gościno)
5. Koło teatralne A To My (Tanowo)
6. Czupurek (Tychowo)
7. Zespół teatralny Kwadracik (Jarosławiec)
8. Dzieciaki Talenciaki (Tanowo)
9. Teatr Pestka (Stargard)
Kategoria II – klasy VII-VIII
1. Zespól teatralny Kwadrat (Jarosławiec)

12.06.2024 (środa) godz. 18.00
Spektakl taneczny pt. „ Rozkwitanie” reżyseria i choreografia Anna Kwapisz – ZAJA Przystań Kultury
Bilety 15 zł (normalny) 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca) w kasie RCK
Sala widowiskowa

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu zaprasza na spektakl taneczny "Rozkwitanie" w reżyserii i choreografii Anny Kwapisz z Przystani Kultury ZAJA.
"Rozkwitanie" to spektakl taneczny, który opowiada o dojrzewaniu i relacjach międzyludzkich. Poprzez dynamiczny i emocjonalny taniec, ilustrowane są różne etapy życia – od narodzin, przez przyjaźń i miłość, po dojrzałość.
Wykorzystując muzykę, poezję i wizualne tła, przedstawienie tworzy spójną narrację o pięknie i trudach życia, skłaniając widzów do refleksji nad własnym rozkwitaniem.
Spektakl "Rozkwitanie" zaprezentują zespoły taneczne z Przystani Kultury ZAJA.
Gościnnie wystąpią wokaliści z chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia pod przewodnictwem Katarzyny Klukowskiej.

13.06.2024 (czwartek) godz. 16.00
Uniwersytet Trzeciego Wieku
„ZAKRĘCONA TRZYNASTKA” w opracowaniu kabaretu PEND DO LINI
Wstęp wolny
Sala widowiskowa

14 – 15.06.2024
X Międzynarodowe Konfrontacje Baletowe
Wstęp wolny
Sala widowiskowa

16.06.2024 (niedziela) godz. 12.00
X Międzynarodowe Konfrontacje Baletowe GALA
Bilety 20 zł
Sala widowiskowa

Na X Jubileuszową Galę Międzynarodowych Konfrontacji Baletowych w Kołobrzegu specjalnie przyjedzie prosto z Mediolanu wspaniały artysta i gwiazda baletu, Guido Marni. Jego obecność na naszym wydarzeniu jest nie tylko wielkim zaszczytem, ale także wyraźnym wsparciem dla naszej działalności w propagowaniu sztuki baletowej. Maestro Marni swoim udziałem wspiera również nasze miasto w staraniach o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
Guido Marni to wybitny tancerz klasyczny, który zdobywał swoje umiejętności w najbardziej prestiżowych szkołach baletowych na świecie. Swoją edukację rozpoczął w słynnej szkole tańca Teatro alla Scala w Mediolanie, gdzie kształcił się pod kierunkiem reżyserki Anny Marii Priny. Następnie, dzięki zdobytemu stypendium, kontynuował naukę w Teatrze Bolszoj w Moskwie, ucząc się pod okiem reżyserki Sofii Golovkiny oraz pedagoga Aleksandra Kamińskiego.
Po ukończeniu studiów, Guido Marni rozpoczął swoją profesjonalną karierę, zdobywając kontrakt w Teatro alla Scala. Jego talent szybko został dostrzeżony, co zaowocowało występami w nowojorskim Metropolitan Theatre, gdzie interpretował choreografie takich mistrzów jak Cranko, Balanchine, Bournonville, Grigorowicz, Nurejev, Beriosov, Roland Petit, Alvin Ailey, Heinz Spoerli, Glen Tetley oraz Paolo Bortoluzzi. Po zaproszeniu przez Paolo Bortoluzziego, Marni dołączył do zespołu Deutsche Oper am Rhein, gdzie pracował przez kilka lat pod kierunkiem Heinza Spoerliego.
W 1985 roku Guido Marni został zaproszony do Kanadyjskiego Baletu Narodowego przez Erika Bruhna, a następnie powrócił do Teatro alla Scala, gdzie tańczył przez kolejne cztery lata. Jego nieustanna chęć rozwoju i poszukiwanie nowych wyzwań doprowadziły go ponownie do Deutsche Oper am Rhein.
Po zakończeniu kariery tancerza, Guido Marni poświęcił się pracy pedagogicznej. Pracował jako nauczyciel w Koln Dance Center, a także jako maitre de ballet w Dresden-Semper Opera pod kierunkiem Derevianki. Po powrocie do Włoch, wykładał w różnych akademiach, takich jak Teatro Carcano w Mediolanie oraz akademia Paolo Grassi, współpracując z licznymi szkołami tańca.
W 2012 roku, wspólnie z Lucią Baldoni, Guido Marni założył swoją własną szkołę tańca "Passione Danza" w Bergamo. Jego ogromne doświadczenie, pasja do tańca oraz zaangażowanie w edukację młodych tancerzy sprawiają, że jest on wyjątkowym ambasadorem sztuki baletowej.
Jesteśmy niezwykle dumni i wdzięczni, że Guido Marni zgodził się zaszczycić swoją obecnością naszą Galę. Jego udział jest dla nas wyrazem wsparcia i uznania dla naszych starań w promocji baletu oraz aspiracji naszego miasta do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
Na X Jubileuszową Galę Międzynarodowych Konfrontacji Baletowych w Kołobrzegu, oprócz Guido Marni, zaszczyci nas swoją obecnością również niezwykle utalentowany artysta baletu, Wiktor Szczerbakow. Jego bogata kariera i ogromne doświadczenie stanowią o wyjątkowości tego wydarzenia.
Wiktor Szczerbakow rozpoczął swoją edukację baletową w Państwowym Technikum Choreograficznym w Kijowie, a następnie kontynuował naukę w renomowanej John Cranko School & Academy w Stuttgarcie pod kierunkiem Petera Pestova. Jego profesjonalna kariera rozpoczęła się w 2000 roku, kiedy dołączył do Baletu Stuttgarckiego w Teatrze Państwowym w Stuttgarcie.
Od 2004 do 2022 roku Wiktor Szczerbakow był głównym solistą w Operze Narodowej im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, gdzie wcielił się w główne role w klasycznych baletach takich jak: Giselle, Sylfida, Jezioro łabędzie, Śpiąca królewna, Dziadek do orzechów, Spartakus, Coppelia, Grek Zorba, Paquita, Boléro, Le Corsaire, Romeo i Julia, Raimonda, Legenda miłości i wielu innych. Jego kunszt i talent zdobyły mu uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.
W latach 2014-2015 pełnił rolę głównego tancerza, nauczyciela baletu oraz choreografa w Operze Narodowej we Lwowie. Jego pasja do nauczania i choreografii zaowocowała współpracą z Narodowym Uniwersytetem Iwana Franki we Lwowie, gdzie od 2014 do 2019 roku jako choreograf zrealizował kilka klasycznych baletów, takich jak: Giselle, Don Kichot, Szeherezada, Jezioro Łabędzie, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Le Corsaire oraz Śpiąca królewna.
Od 2018 roku Szczerbakow jest wykładowcą na wydziale choreografii w Narodowej Akademii Rządowej Kadry Menedżerskiej Kultury i Sztuki w Kijowie, gdzie naucza baletu i dzieli się swoją wiedzą z młodymi adeptami tej sztuki. W latach 2022-2023 pełnił rolę nauczyciela baletu dla chłopców 6-7 klas oraz nauczyciela pas de deux w Państwowym Technikum Choreograficznym w Kijowie.
Jego wybitne osiągnięcia i zaangażowanie w rozwój sztuki baletowej są dla nas wielką inspiracją. Obecność Wiktora Szczerbakowa na naszej Gali jest dowodem na to, że nasza praca w propagowaniu baletu jest doceniana i wspierana przez największe gwiazdy tej sztuki. 
Takie  osobistości jak Szczerbakow i Marni, są pełni uznania dla Prezydent Miasta Kołobrzegu wspierającą kulturę wyższą w naszym mieście. Jest to dla nas bardzo znaczące ich poparcie w staraniach o uzyskania tytułu europejskiej stolicy kultury w 2029 roku.
Wspaniali artyści będą rownież w gronie naszej komisji sędziowskiej
https://www.facebook.com/people/Mi%C4%99dzynarodowe-Konfrontacje-Baletowe-Ko%C5%82obrzeg/100063574510431/
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników baletu na to wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością pozostanie w pamięci na długo.

16.06.2024 (niedziela) godz. 18.00
Czytanie performatywne Pracowni Teatralnej RCK - „Końcówka” Samuel Beckett
Wstęp wolny – wejściówki do odebrania w kasie RCK
Mała sala teatralna

Zapraszamy na czytanie performatywne w wykonaniu grupy dorosłych pracowni teatralnej RCK.
Samuel Beckett - „Końcówka”
Końcówka” to utwór dramatyczny autorstwa Samuela Becketta, napisany w 1957 roku. Sztuka jest pełna symboliki i refleksji na temat ludzkiego istnienia. HAMM, ślepy starzec, jego syn/sługa CLOV i rodzice wepchnięci do kosza na śmieci. Przez okna widać jedynie “trupią” scenerię, a natura zdaje się zanikać. To fascynujące dzieło Becketta skupia się na tematach egzystencjalnych i ludzkiej kondycji.
Występują:
Alicja Bałabuch, Katarzyna Klukowska, Adam Frankiewicz, Paweł Świderski

16.06.2024 (niedziela) godz. 19.00
CZARNOZIEM – na żywo w Adebarze
Bilety 30 zł (normaly), 20 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Laboratorium Kultury Adebar

Czarnoziem to formacja tworzona przez Dawida Dąbrowskiego (syntezator modularny) i Michała Giżyckiego (klarnet basowy, saksofony).
Dawid Dąbrowski - muzyk, kompozytor teatralny i producent muzyczny. Autor instalacji audiowizualnych i performansów zrealizowanych w Polsce i zagranicą (Granica – Platforma TIU, Mariupol/Kiyv). Skomponował muzykę do m. in. spektakli “No More Tears” reż. Iwo Vedral (Polski Teatr Tańca w Poznaniu), “Opowieści z niepamięci” reż. Duda Paiva , (Teatr Animacji w Poznaniu), “Śmierć Komiwojażera” w reż. Iwo Vedrala (Teatr im. Węgierki w Białymstoku). Współtworzy takie zespoły jak Drogi Krajowe, Seti Setters, Dąbrowski/Mańko, Dust Digital oraz Czarnoziem, solowo występuje jako Resmover. Współorganizuje i kuratoruje festiwale: Hiatus i µHiatus w Poznaniu oraz Gadafest w Książu Wielkim.
Michał Giżycki – klarnecista, saksofonista, improwizator. Współpracował z muzykami sceny muzyki improwizowanej, eksperymentalnej, jazzowej, rockowej, folkowej, a także artystkami i artystami sztuk wizualnych, performatywnych, tancerkami i tancerzami. Wieloletnia praktyka pozwala mu na stosowanie rozbudowanych technik instrumentalnych, takich jak oddech cyrkulacyjny czy multiphonics. Założyciel TORF records – wydawnictwa z muzyką improwizowaną, free jazzową i kreatywną. Obecnie współtworzy: En quartet, Satori duo, Drogi Krajowe, Czarnoziem, MikrobioM, Oirt trio, duet Giżycki/Pakuła.
Duet odważnie kreuje własny niezależny język, korzysta z możliwości szerokiego spektrum gatunkowego - od eksperymentalnej elektroniki, muzyki improwizowanej po echa free jazzu i współczesnej muzyki elektroakustycznej. Brzmienie Czarnoziemu doprecyzowało się w intensywnym procesie prób, sesji, koncertów, stało się wyraziste i przejrzyste fakturalnie: od bezruchu, sonorystycznego minimalizmu, poprzez gęste magmowe drony, enigmatyczne linie melodyczne do dzikiego noise'u i ekstatycznego free.
Muzycy wypracowali wymiar improwizacji, w którym tworzą koherentne struktury i dynamikę, nie rezygnując ze swych odrębności i inspirując się wzajemnie w kreacji dźwięku, narracji i ekspresji.
22 marca tego roku ukazał się ich debiutancki album - SOCHA, wydany przez Gusstaff Records / Don’t Sit On My Vinyl.

Rezerwacje biletów dostępna pod adresem: lkadebar@gmail.com

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama