Clear Sky

24°C

Kołobrzeg

25 czerwca 2022    |    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
25 czerwca 2022    
    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic


informacje kołobrzeg, muzeum, noc muzeówMuzeum Oręża Polskiego zaprasza do odwiedzenia obydwu swoich oddziałów, gdzie od 18.00 do północy będzie można zwiedzać wystawy, ale nie tylko.


Europejska Noc Muzeów odbywa się pod patronatem:
Komendanta Głównego Straży Granicznej – gen bryg Dominika Tracza
Starosty kołobrzeskiego – Tomasza Tamborskiego


ODDZIAŁ DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO
ul. ppor. Emilii Gierczak 5
wstęp – 1 zł*

godz. 18: 00 – uroczyste otwarcie Nocy Muzeów
godz. 18:20 – Kpt WŁADYSŁAW RAGINIS - pierwsza w kraju oficjalna ekspozycja muzealna przedmiotów osobistych kpt. Władysława Raginisa, odnalezionych podczas ekshumacji szczątków z miejsca pochówku u podnóża Góry Strękowej, prelekcja: mgr inż. Dariusz Szymanowski (SWPFG, Stowarzyszenie „Wizna-1939”)  
godz. 18: 30 – ALEJA POLSKICH FORMACJI GRANICZNYCH – kolejna odsłona lapidarium kamieni granicznych (m.in. prezentacja kamienia wersalskiego)

godz. 18.00-24.00:
nocne zwiedzanie wystaw: Dzieje Oręża Polskiego, Kołobrzeg dawniej i dziś,  Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939
działo samobieżne ISU-122, samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra
prezentacje:
średniowieczny Kołobrzeg, grupy rekonstrukcyjne: Twierdza Kołobrzeg w wojnie siedmioletniej i 1807,  1 Armia Wojska Polskiego 1945, Ludowe Wojsko Polskie, Narodowe Siły Rezerwowe, modele pojazdów wojskowych

godz. 19:00 KORPUS OCHRONY POGRANICZA - prezentacja grupy rekonstrukcyjnej KOP pod dowództwem por. rez. Jarosława Wojciechowicza,
godz. 19:30 poczęstunek wojskowy , występ chóru Kombatant
godz. 20:00 MORSKI ODDZIAŁ STRAŻY GRANICZNEJ -  pokaz sprzętu i wyposażenia Morskiego Oddziału SG w Kołobrzegu
godz.20:30 HISTORYCZNI DETEKTYWI  pokaz grupy uczniów S.P. Nr 4 w Kołobrzegu pod opieką nauczycieli: p. B. Hordyjewskiej i L. Michalskiej
godz. 21:00 PODDODZIAŁ ROZPOZNANIA SKAŻEN- prezentacja zespołu urządzeń do rozpoznawania skażeń na podwoziu samochodu opancerzonego BRDM-2RS- Jarosław  Bogusławski
godz. 22:00 – GDZIE MY, TAM GRANICA – stanowisko historyczne GRH 2. pułku ułanów 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii z wykorzystaniem samochodu terenowego Willys - Jeep: Prezentacja ekwipunku bojowego piechoty i uzbrojenia WP na Wschodzie, prezentacja multimedialna pt. “Wojsko Polskie na Wschodzie”


ODDZIAŁ HISTORII MIASTA
ul. Armii Krajowej 13
wstęp – 1 zł*

godz. 18.00-24.00:
nocne zwiedzanie wystaw: Dzieje Kołobrzegu, Zbiory Metrologiczne, Navigare Necesse Est
prezentacje: Nawigacja jest koniecznością

*symboliczna opłata zostanie przekazana na renowację zabytków

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Jej niezwykle duże powodzenie sprawiło, że podobne imprezy zaczęły powstawać w innych miastach zachodnioeuropejskich. W sposób szczególny do idei odniosło się francuskie Ministerstwo Kultury w 1999r. Dwa lata później  impreza przekształciła się w ogólnoeuropejską, organizowaną w państwach - sygnatariuszach Europejskiej Konwencji Kulturalnej. Również we Francji, w 2005 r., powstał pomysł by to “święto muzeów” odbywało się w godzinach wieczornych i nocnych.

 

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama