Overcast Clouds

6°C

Kołobrzeg

21 kwietnia 2024    |    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
21 kwietnia 2024    
    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, muzeum, mundur, film, wystawaPierwsza w Polsce prezentacja mundurów i rekwizytów z najgłośniejszych światowych produkcji filmowych już od 4 lipca w muzealnej kamieniczce.


4 lipca o godzinie 19.00 zapraszają Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Hero Collection - Fabryka Umundurowania Braci Kłoskowskich.

Kiedy mundur staje się kostiumem

Obecnie możemy obserwować coraz większe zainteresowanie historią – dzięki nowoczesnym formom przekazu jak kino, telewizja i Internet - mamy ułatwiony dostęp do źródeł historycznych. Niebagatelny wpływ na modę na historię ma również powstawanie grup rekonstrukcyjnych i towarzystw historycznych. Wymagania, jakie stawia się mundurom i kostiumom wojskowym w filmie, są z roku na rok coraz wyższe, a dbałość o szczegóły czyni kostiumy praktycznie muzealnymi kopiami oryginałów.

Zaprezentowane na wystawie kostiumy doskonale ukazują ogromną dbałość o szczegóły, jakie do tej pory tylko obowiązywały w ruchu rekonstrukcyjnym, a obecnie stały się normą przy kostiumach używanych w teatrze lub filmie. Funkcjonalność kostiumu pomaga budować rolę aktora, wzmacnia przekazywane przez utwór treści, emocje, nastroje. Oddaje również realizm epoki i podkreśla wypowiedź artystyczną filmu.

Oprócz kostiumów, w których wystąpiły największe gwiazdy kina światowego, możemy obejrzeć na podstawie sylwetek przedstawionych, rozwój umundurowania od czasów napoleońskich po czasy nam współczesne. Wystawa Mundur w filmie to również niepowtarzalna okazja by wyeksponować kompletne mundury, na co rzadko mogą pozwolić sobie nawet polskie muzea.

Jest to pierwsza wystawa w Polsce, która pokazuje w tak szerokim zakresie mundury używane w filmach przy jednoczesnym naświetleniu historii rozwoju munduru na przestrzeni 200 lat. Mundury z dużego ekranu prezentowane są zazwyczaj jako dodatkowa promocja danego filmu, jak to miało miejsce np. w lutym 2012r w londyńskim National Army Museum, gdzie pokazano rekwizyty i mundury z filmu War Horse (Czas Wojny) w reż. Stevena Spielberga.

Pasjonaci barwy i broni będą mieli okazję podziwiać ponad 30 kompletów mundurów m.in.: z epoki napoleońskiej - mundur galowy marszałka armii francuskiej, polskiego ułana Legii Nadwiślańskiej; z wojny amerykańskiej 1865r - kawalerzystę Armii Północy i generała Armii Południa ; z czasów I wojny światowej – żołnierza Armii Hallera czy lotnika lotnictwa angielskiego; z lat 1920-1945 - żołnierza wojsk wielkopolskich, żołnierza piechoty wz 1920, kawalerzystę polskiego wz 1937, generała SS w stroju wieczorowym galowym, policjanta granatowego (Generalna Gubernia), żołnierza piechoty Afrika Korps wz 1942, polskiego spadochroniarza brygady spadochronowej, amerykańskiego spadochroniarza D-day, generała amerykańskiego w stroju służbowym, marszałka armii sowieckiej w stroju paradnym, generała armii niemieckiej w stroju służbowym oraz generała Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w stroju służbowym.

Oprócz umundurowania widzowie będą mogli zobaczyć także rekwizyty filmowe - kopie sztandarów, kopie broni palnej i całą gamę ekwipunku wojskowego różnych armii świata.
Uzupełnieniem ekspozycji będzie rekonstrukcja planu filmowego i aktorskiego atelier.

Wystawa przygotowana na początek sezonu letniego w jednej z najbardziej znanych w Polsce turystycznych miejscowości – Kołobrzegu, jest adresowana nie tylko do pasjonatów broni i barwy i wytrawnych miłośników kina, ale do każdego odbiorcy bez względu na wiek i zainteresowania.

Ekspozycji kostiumów towarzyszyć będą fotogramy i informacje o danej produkcji filmowej, multimedialne prezentacje oficjalnych zwiastunów filmów, przy których współpracowała firma Hero Collection. Prezentacja będzie miała również wymiar edukacyjny – poprzez ukazanie kompletnego umundurowania różnych armii i tła historycznego akcji poszczególnych filmów, Muzeum pragnie zrealizować projekt związany z edukacją historyczną, skierowaną szczególnie do młodzieży. Wystawie towarzyszyć będą gry, warsztaty i wydawnictwa o tematyce historycznej.

Nowoczesna forma prezentacji oraz zastosowana scenografia i aranżacje mają na celu promocję polskiej historii i kinematografii wśród szerszej publiczności.

Mundur jako ważny element living history
Zadaniem nowoczesnego muzealnictwa, obok przedstawiania zachowanych oryginalnych elementów uzbrojenia czy umundurowania, jest także przybliżenie zwiedzającym szeroko pojętej historii i umożliwienie im uczestnictwa w takiej formie, w jaki pozwala widzom kino, czyli jedno z mediów, które najbardziej wpłynęło na świadomość ludzi współczesnej generacji. Wystawa uświadamia także zwiedzającym, jak wiele trudu, wiedzy historycznej i drobiazgowości wymaga przygotowanie ambitnego filmu historycznego. Jest to prawdopodobnie jedyna okazja, żeby zobaczyć oryginalne kostiumy, w których wystąpiły takie gwiazdy kina, jak Tom Cruise, Brad Pitt, Russell Crowe, Christopher Waltz czy polscy aktorzy - Stanisław Mikulski, Michał Żebrowski…

Hero Collection Fabryka Umundurowania Braci Kłoskowskich – czyli jak w polskie kostiumy ubierać gwiazdy Hollywood
Przedsiębiorstwo założone w 1989 roku przez braci Romana i Krzysztofa Kłoskowskich, produkujące umundurowanie dla służb ochrony, agencji rządowych, policji, wojska etc. Od roku 2000 firma dostarcza kostiumy wojskowe do produkcji filmowych. Od tego czasu firma obsłużyła ponad 200 produkcji krajowych i zagranicznych, w tym m.in.:
1. Walkiria, [Valkyrie] 2008, reż Brayan Singer, prod. Niemcy, USA ( w roli głównej Tom Cruise)
2. Bękarty Wojny, [Inglourious Basterds] 2009, reż Quentin Tarantino, Eli Roth, prod. Niemcy, USA ( w roli głównej Brad Pitt,)
3. Niepokonani, [The Way Back], 2010, reż. Peter Weir, prod. Polska, USA Zjednoczone Emiraty Arabskie ( w roli głównej Ed Harris, Colin Farrel)
4. Pokuta, [Atonement] 2007, reż. Joe Wright, prod. Francja, Wielka Brytania ( w roli głównej
5. Robin Hood, 2010, reż. Ridley Scott, prod. USA, Wielka Brytania ( w roli głównej Russell Crowe, Cate Blanchett, Max von Sydow)
6. Pianista [the Pianist] 2002, reż Roman Polański, prod. Francja, Polska, Niemcy, Wielka Brytania ( w roli głównej Adrien Brody)
7. John Carter, 2012, reż. Andrew Stanton, prod. USA ( w roli głównej Taylor Kitsch)
8. Czas Wojny [War Horse] 2011, reż. Steven Spielberg, prod. USA ( w roli głównej Jeremy Irvine)
9. Katyń, 2007, reż Andrzej Wajda , prod. Polska ( w roli głównej Andrzej Chyra)
10. X-Men, Pierwsza Klasa (X-Men: First Class) 2011, reż. Matthew Vaughn, prod. USA ( w roli głównej James McAvoy)
11. Szklana Pułapka 5, (Good Day to die hard), premiera 2013, reż. John Moore, prod.USA ( w roli głównej Bruce Willis)
12. Bitwa Warszawska 1920, 2011, reż. Jerzy Hoffman, prod. Polska, ( w roli głównej Borys Szyc, Natasza Urbańska, Daniel Olbrychski)
13. Upadek [ der Untergang] 2004, reż. Olivier Hirschbiegel, prod. Niemcy, Austria, Włochy ( w roli głównej Bruno Ganz)
14. Hans Kloss: stawka większa niż śmierć, 2012, reż. Patryk Vega, prod. Polska ( w roli głównej Tomasz Kott, Piotr Adamczyk, Stanisław Mikulski, Emil Karewicz)
15. W Ciemności [ In darkness] 2011, reż. Agnieszka Holland, prod. Francja, Kanada, Niemcy, Polska ( w roli głównej Robert Więckiewicz)
16. Czarny Czwartek, Janek Wiśniewski padł, 2011, reż Antoni Krauze, prod. Polska
17. Tajemnica Twierdzy Szyfrów, 2007 serial TV, prod. Polska (w roli głównej Paweł Małaszyński, Paweł Deląg, Agata Buzek) na podstawie książki Bogusława Wołoszańskiego
18. Czas Honoru, 2008 serial TV, prod. Polska (w roli głównej Maciej Zakościelny, Magdalena Różdżka)
19. Lincoln, premiera grudzień 2012, reż. Steven Spielberg, prod. Indie, USA,( w roli głównej Daniel Day-Lewis, Ed Harris, Sally Field, Tommy Lee Jones).

Firma obsłużyła produkcje filmowe z ponad 35 krajów, w tym też duże produkcje hollywoodzkie. W ostatnich dwóch latach nie powstał żaden wojenny film w Europie, który nie byłby serwisowany przez firmę Hero Collection. Warto wspomnieć takie produkcje, jak 'Walkiria' (wykonano ponad 400 mundurów), 'Bękarty Wojny' (ponad 600), 'Pokuta' (ponad 1000), 'Gustloff', 'Long Walk', 'Robin Hood'…

Firma braci Kłoskowskich jest największym producentem historycznych uniformów na świecie i głównym dostawcą Hollywood, znani są również w ruchu rekonstrukcyjnym. W ich mundurach najczęściej można zobaczyć członków grup rekonstrukcji historycznej podczas wielu polskich inscenizacji.

Dwa mundury wyjściowe firma Hero Collection uszyła dla generała Władysława Sikorskiego. W jednym z nich generał został pochowany na Wawelu po ekshumacji, drugi trafił do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Mundury zamówiło Ministerstwo Obrony Narodowej. Wzorowane były na podstawie oryginalnego munduru generała, który znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego, a który był używany przez Naczelnego Wodza w latach 1940-1943. Mundur został uszyty z utkanego w latach 50. w Anglii z materiału zwanego gabardyną.

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama