Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

28 maja 2024    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2024    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, rck, pro jazzJuż po raz trzeci, w pierwszy weekend sierpnia (od 3 do 5) Kołobrzeg rozbrzmi muzyką jazzową. Dla melomanów szykuje się prawdziwie muzyczna uczta.


Zagrają: Kattorna, ArteFakt, Krystyna Prońko Trio, Tuźnik/Kądziela Quartet, Kasia Stankowska Kwartet feat. Maciej Sikała , Grzegorz Nagórski Kwartet, Andrzej Dąbrowski & Piotr Baron Quintet, Keith Dunn & Adam Wendt Power Set.

Integralną częścią RCK PRO JAZZ Festiwalu jest III Ogólnopolski Konkurs Muzyki Jazzowej RCK PRO JAZZ. Jego I etap zakończył się z początkiem czerwca. Komisja Kwalifikacyjna, spośród 20 zgłoszeń wybrała 10 zespołów, które zaprezentują się w Kołobrzegu, w dniach 3-4 sierpnia 2012. II etap Konkursu, czyli występy finalistów oceniać będzie jury, w którym zasiądą: Maciej Sikała, Piotr Baron, Andrzej Dąbrowski, Katarzyna Stroińska i Jakub Olejnik.

Po całodziennych koncertach organizatorzy zapraszają na chillout do nadmorskiej Restauracji Pergola i nocne jam sessions.

RCK PRO JAZZ to nie tylko letni Festiwal. Projekt obejmuje również comiesięczne koncerty. Wystąpili już m.in.: Chico Freeman & Fritz Pauer Trio, Magnus Lindgren, Danuta Błażejczyk, Urszula Dudziak & Superband, Wojciech Mazolewski Quintet, Grażyna Auguścik i Paulinho Garcia, Trouble Hunting czy Piotr Wojtasik Quartet.

Kołobrzeski RCK PRO JAZZ to projekt doceniany przez regionalne i ogólnopolskie media, polecany przez artystów, a przede wszystkim darzony sympatią coraz szerszej publiczności!

Tegoroczny plakat zaprojektował Leszek Mądzik, scenograf, reżyser, malarz, fotograf. Założyciel i szef Sceny Plastycznej KUL. Autor plakatów i grafiki książkowej. Jeden z najwszechstronniejszych polskich twórców, znany w świecie z sugestywnego i niepowtarzalnego stylu.

Na wszystkie wydarzenia w ramach RCK PRO JAZZ Festiwal wstęp jest bezpłatny.

Organizatorem Festiwalu jest Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta.
Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Monika Dziedzic.
Więcej o projekcie na: www.rck.kolobrzeg.eu i na FB fanpage'u: RCK Pro Jazz.

PROGRAM:
III RCK PRO JAZZ FESTIWAL
Ogólnopolski Konkurs Muzyki Jazzowej
Kołobrzeg 3-5.08. 2012
Miejsce: scena plenerowa RCK

3.08. (piątek)
godz. 13.00

przesłuchania konkursowe
(UNKNOWN QUARTET, GRUSZECKI/MARCINIAK DUO, THREEISM, USG TRIO)

godz. 18.00
RCK Pro Jazz Festiwal:
KATTORNA
Dawid Główczewski – saksofon altowy i sopranowy
Michał Tomaszczyk – puzon
Łukasz Pawlik – fortepian
Max Nauta – kontrabas
Krzysztof Szmańda – perkusja

Europejska świadomość muzyczna i kontakty z amerykańską tradycją jazzową są najważniejszym spoiwem muzyki kwintetu Kattorna. Zespół powstał w lutym 2005 roku w Berlinie, gdzie koncertował w ramach multimedialnego projektu z muzyką Krzysztofa Komedy.

Twórczość Komedy wywarła silne piętno na brzmieniu zespołu. Niewiele ponad 2 miesiące od momentu powstania Kattorna zwyciężyła w Europejskich Integracjach Muzycznych, co stało się początkiem sukcesów na kolejnych festiwalach: Nadzieje Warszawy i Berlin Jazz & Blues Award, po których zespół po raz pierwszy wszedł do studia by zrealizować płytę promocyjną, która dołączona została do magazynu „Jazz Forum”. W 2010 ukazał się album „Straying To The Moon”, dostępny w ogólnopolskiej sprzedaży, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków.

ArteFakt
Luis Nubiola – saksofon
Wojciech Olszewski – fortepian
Krzysztof Samela – kontrabas
Mirosław Kamiński – perkusja

ArteFakt – międzynarodowa formacja jazzowa mieszczącą się stylistycznie w głównym nurcie jazzu (mainstream jazz). W muzyce kwartetu usłyszeć można fascynacje twórczością Herbie’go Hancock’a i Keith’a Jarret’a – a zwłaszcza tego drugiego, gdyż w repertuarze koncertu znajdują się – obok kompozycji autorskich, utwory z legendarnej płyty Keith'a Jarett’a i Jana Garbarka „My Song”.

Ze względu na skład instrumentalny, za sprawą kubańskiego saksofonisty – Luisa Nubiola, w muzyce kwartetu uwidocznia się również   stylistyczne przesunięcie w stronę latin jazzu. Skład zespołu oraz bardzo szeroki i ciekawy repertuar koncertu (odznaczający się interesującymi aranżacjami i świetnym wykonawstwem), stanowi o sile projektu i daje możliwość publicznego doświadczania muzyki takiej, jaka „gra w duszach” artystów zespołu ArteFakt.

KRYSTYNA PROŃKO TRIO
Krystyna Prońko – wokal
Adam Wendt – saksofon altowy i sopranowy
Przemysław Raminiak – fortepian

Trio doskonałych muzyków: wokalistka najwyższej klasy, jeden z czołowych polskich saksofonistów oraz znakomity pianista, kompozytor i aranżer. Repertuar zaskakujący niezwykłym klimatem i doskonałym wykonaniem, w którym obok hitów takich jak: „Jesteś lekiem na całe zło”, „Niech moje serce kołysze ciebie do snu”, „Małe tęsknoty” w jazzowych aranżacjach, znajdują się również polskie i anglojęzyczne piosenki jazzowe, m.in.: walczyk z filmu „Halo Szpicbródka”, „Rytm” (polska wersja standardu „I Got Rhythm”) oraz takie standardy jak np.: „God Bless The Chile” czy „Indigo”.

Po koncertach Jazz Jam Session
Restauracja Pergola, Bulwar Jana Szymańskiego 14

4.08. (sobota)
godz. 12.00

przesłuchania konkursowe
(ANIMAL HOUSE PROJECT, PLUTO, QUAARDRARKTET, PIASECKI/RAK/WENDT TRIO, TOMASZ JĘDRZEJEWSKI QUARTET, HIGH FLY QUINTET)

godz. 18.00
RCK Pro Jazz Festiwal:
TUŹNIK/KĄDZIELA  QUARTET
Artur Tuźnik – fortepian
Maciej Kądziela – saksofon
Johannes Vaht – kontrabas
Patryk Dobosz – perkusja

Laureaci ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Jazzowej RCK PRO JAZZ. Spontaniczna i nieprzewidywalna muzyka będąca wypadkową wielu różnych charakterów oraz ogromna dawka młodzieńczej energii uwalniana na koncertach. Założony w Danii zespół wykonuje autorską muzykę mocno osadzoną w nowojorskim hard bopie połączonym ze skandynawskim jazzem. Muzycy quartetu kształcili się pod okiem wybitnych amerykańskich muzyków i mają na swoim koncie współpracę z najlepszymi muzykami skandynawskiej oraz polskiej sceny jazzowej. Artyści są rozpoznawani na europejskim rynku muzycznym, co potwierdzają liczne trasy koncertowe oraz prestiżowe nagrody muzyczne.

KASIA STANKOWSKA KWARTET feat. MACIEJ SIKAŁA
Kasia Stankowska – wokal, fortepian
Maciej Sikała – saksofony
Łukasz Perek – fortepian, puzon
Jakub Olejnik – kontrabas
Przemek Jarosz – perkusja

Kasia Stankowska, czyli jeden z największych jazzowych talentów nowego pokolenia, urzeka słuchaczy nie tylko możliwościami jej pięknego, głębokiego głosu ale również doskonałym wyczuciem estetycznym. W Kołobrzegu wraz ze swoim zespołem zaprezentuje projekt „Szpilman na jazzowo” ukazujący twórczość wybitnego kompozytora i pianisty w oryginalny i świeży sposób. Utwory Szpilmana w jazzowych aranżacjach Łukasza Perka dają się poznać na nowo, po raz kolejny pozwalają rozłożyć na nich akcenty swoich emocji, by wreszcie powtórnie się w nich zakochać. Koncert jest zapowiedzią właśnie realizowanej płyty, która na rynku muzycznym ukaże się jesienią tego roku. Gościnnie z kwartetem wystąpi jeden z najlepszych polskich saksofonistów – Maciej Sikała.

GRZEGORZ NAGÓRSKI KWARTET
Grzegorz Nagórski – puzon, euphonium
Jan Smoczyński – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Sebastian Frankiewicz – perkusja, instrument perkusyjne

Począwszy od 1996 r. do dnia dzisiejszego wybierany jest najlepszym polskim puzonistą w ankiecie czytelników magazynu „Jazz Forum”. Występował z takimi muzykami jak: Ira Sullivan, Ray Charles, Tito Puente, Joe Henderson, Michaelem Brecker, Maria Schneider, Phil Woods, Slide Hampton, John Fedchock oraz Red Rodney. W 2009 roku otrzymał trzy nominacje do nagrody FRYDERYKI 2009 w następujących kategoriach: jazzowy album roku – „Dedication”, jazzowy muzyk roku oraz jazzowy fonograficzny debiut roku, za który otrzymał statuetkę. W maju 2011 roku ukazała się najnowsza płyta artysty – OVER AND OVER. Grzegorz Nagórski znany jest z tego, że gromadzi wokół siebie wirtuozowskich muzyków. Przygotujcie się na czystą przyjemność obcowania z eleganckim jazzem tego kwartetu.

Po koncertach Jazz Jam Session
(Restauracja Pergola, Bulwar Jana Szymańskiego 14)

5.08. (niedziela)
godz. 18.00

Koncert Laureatów  III Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Jazzowej RCK PRO JAZZ
ANDRZEJ DĄBROWSKI & PIOTR BARON QUINTET
Andrzej Dąbrowski – wokal
Piotr Baron – saksofony
Adam Milwiw-Baron – trąbka
Dominik Wania – piano
Jakub Olejnik – kontrabas
Przemysław Jarosz – perkusja

Podczas III RCK PRO JAZZ Festiwalu wystąpi Andrzej Dąbrowski, znany z takich evergreen’ów jak: „Do zakochania jeden krok”, „Niewczesna miłość”, „Bywaj nam Mary Ann”, „Przygoda z Marią”, „Dziewczyny perkusisty” czy „Zapomnij mnie”.  Andrzej Dąbrowski jest człowiekiem renesansu: gra na perkusji, śpiewa, komponuje, ściga się samochodami, pisze reportaże, fotografuje i we wszystkich tych dziedzinach osiąga sukcesy... W 2007 roku obchodził 50-lecie działalności estradowej. Dla SonicRecords nagrał nową CD "Szeptem" z polskimi standardami. W Kołobrzegu wystąpi z Quintetem Piotra Barona – wybitnego wrocławskiego saksofonisty. W swojej karierze Piotr Baron współpracował ze wszystkimi liczącymi się polskimi jazzmanami oraz wieloma światowymi sławami, wśród których znaleźli się: Bo Stief, Jasper Van't Hof, European Broadcasting Union International Big Band, a także gwiazdy jazzu amerykańskiego: Ray Charles, Art Farmer, Al Porcino, Billy Harper, David Murray, Eddie Henderson czy "Wadasa" Leo Smith.

KEITH DUNN & ADAM WENDT POWER SET
Keith Dunn – wokal, harmonijka ustna
Adam Wendt – saksofony
Przemysław Raminiak – instrumenty klawiszowe
Marcin Jahr – perkusja

Syn pieśniarza gospel, wnuk pastora baptystów, bratanek legendarnego Jimmi McCraclina – już sam klasyczny, bluesowy rodowód Keitha Dunna zapowiada niezapomniany klimat i poruszającą energię wydarzenia wieńczącego III RCK PRO JAZZ Festiwal. Zespół ADAM WENDT POWER SET prezentuje nurt jazzu elektrycznego. Niekonwencjonalne instrumentarium (elektronicznie przetwarzany dźwięk saksofonu, linia basu realizowana przez keyboard), zróżnicowany, dynamiczny repertuar, oryginalne kompozycje Adama Wendta oraz komunikatywność wypowiedzi muzycznej - to główne atuty zespołu. Projekt jest ukłonem w stronę wielkich mistrzów światowej sceny jazzowej, takich jak Eddie Harris, Julian „Cannonball” Adderley, Stanley Turrentine i Miles Davis. W repertuarze zespołu znajdziemy standardy muzyki bluesowej oraz utwory o charakterze swingowym. KEITH DUNN & ADAM WENDT POWER SET nie stronią też od rock&rollowych wpływów. Całość okraszona jest nastrojowymi balladami, które spotykają się ze szczególnie ciepłym przyjęciem publiczności.

 

informacje kołobrzeg, rck, pro jazz

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama