Overcast Clouds

4°C

Kołobrzeg

26 marca 2023    |    Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
26 marca 2023    
    Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, muzeum, spotkanieMuzeum Oręża Polskiego oraz Wydawnictwo Jasne zapraszają na promocję książki i spotkanie autorskie z Eddą Gutsche, 24 stycznia w czwartek o godzinie 17.00.


Edda Gutsche
Malarze, miejscowości i widoki Pomorza Zachodniego w pierwszej połowie XX wieku, [część 2, Pruszcz Gdański 2012]

Prowadzenie: dr Andrzej Chludziński
24 stycznia, czwartek, godzina 17.00
Oddział Historii Miasta, ul. Armii Krajowej 13 (sala plafonowa)
Wstęp wolny

Książka niniejsza prezentuje artystów, którzy albo pochodzą z Pomorza, albo czasowo tu mieszkali. Prawie wszyscy byli pejzażystami, jednak ich drogi życia przebiegały różnie. Większość pomorskich artystów znana była tylko regionalnie i jest dzisiaj prawie zapomniana. Z tych malarzy, którzy spędzali swoje plenery na Pomorzu, kilku osiągnęło sławę na miarę światową. Z jakimi miejscami byli szczególnie związani i gdzie można dziś odnaleźć motywy przez nich wykorzystane. Album opublikowano w językach polskim i niemieckim. Wzbogacony jest o liczne archiwalne fotografie, a także wyklejki opatrzone szkicowym obrysem Pomorza – zawierającym indeks miejscowości i malarzy.  W  albumie swoje prace plastyczne prezentuje kilkudziesięciu artystów: Ullrich Bewersdorff, Heiner Bloss, Gottfried Brockmann, Willi Grube, Martin Gscheidel , Max Kühn, Rudolf Muchow, Helene Rutkowski, Franz Friedrich Christian Schütt, Elfriede Springer, Walther Georg Stockmann, Paul Stubbe, Otto Tarnogrocki, Julius C. Turner.

Przy pracy nad książką uświadomiliśmy sobie wraz z wydawcą, iż istnieje jeszcze wielu innych malarzy, których dzieła należałoby upowszechnić. Cieszymy się więc, że udało nam się złożyć kolejny tom zajmujący się tą tematyką. Również tym razem chodzi o artystów, którzy na Pomorzu albo się urodzili, albo o tych, którzy tu żyli i pracowali. Większość z nich nie była prawie w ogóle znana poza rodzimym środowiskiem i są dzisiaj zapomniani.

Edda Gutsche jest niezależną autorką książek o tematyce kulturowej i historycznej, opowiadań i wierszy. Publikuje w języku polskim i niemieckim. Mieszka w Polsce – we Wrocławiu. Wydała kilkanaście publikacji: m.in.: „Ich musste aufs Land, das war mir klar...: Schriftstellerorte in Brandenburg“; Schlösser und Herrenhäuser in Pommern: Kunsthistorische Einführung“.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama