Broken Clouds

1°C

Kołobrzeg

27 marca 2023    |    Imieniny: Lidia, Ernest, Jan
27 marca 2023    
    Imieniny: Lidia, Ernest, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Wieczornica Powstaniowa w MuzeumW nocy z 22 na 23 stycznia przypada 150 rocznica jednego z najdłużej trwającego ruchu niepodległościowego Polaków.


W sierpniu 2012 r. Senat specjalną uchwałą ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. "Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności" - głosi uchwała. Przypomniano w niej, że powstanie styczniowe skierowane było przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a jego celem była restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 4 stycznia 2013r Sejm uczcił okrągłą rocznicę wybuchu insurekcji. W specjalnej uchwale, przyjętej przez aklamację, posłowie oddali hołd żołnierzom powstania i przywódcom Rządu Narodowego oraz wystosowali apel do wszystkich instytucji publicznych o godne uczczenie jubileuszu: "Powstanie styczniowe, jako jedno z najważniejszych narodowych wystąpień na rzecz niepodległości Polski, zasługuje na szczególny szacunek współczesnych pokoleń Polaków i władz Rzeczypospolitej".

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu włącza się w obchody ważnych rocznic państwowych i  pragnie zaprosić na uroczystą WIECZORNICĘ POWSTANIOWĄ. W programie przygotowano wykład będący komentarzem do prezentacji multimedialnej oraz wystawę eksponatów i pamiątek związanych z Powstaniem Styczniowym. Natomiast przez cały rok 2013 nasi goście będą mogli oglądać powstańcze artefakty na wystawie stałej pt. “Dzieje Oręża Polskiego” znajdującej się w Oddziale przy ul. Emilii Gierczak 5.

Na  temat powstania powstało wiele dysertacji i rozpraw naukowych, publikacji popularno-naukowych, jego tematyką zajmowała się również literatura piękna, a także teatr i film. O “roku owym” pisano i mówiono z zachwytem i wzruszeniem, ale nie brakowało też słów krytyki. Tym niemniej, zarówno zwolennicy jak i krytycy powstania uważali je za jedno z wielu ogniw łańcucha niepodległości, wolności i pełnej suwerenności, który wykuwali nasi przodkowie przez wiele stuleci – ogniwa niezwykle ważnego w dziejach naszego narodu i państwa.

WIECZORNICA POWSTANIOWA

22 stycznia 2013 r. - wtorek, godzina 18.00
Oddział Historii Miasta przy ul. Armii Krajowej 13 (sala plafonowa)
Wstęp wolny

 

Wieczornica Powstaniowa w Muzeum

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarz



Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama