Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

12 kwietnia 2024    |    Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
12 kwietnia 2024    
    Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

14 osób w 6 zabytkowych pojazdach wyruszy w piątek 15.03 o godz. 9 spod Wałów Chrobrego ze Szczecina, szlakiem ceremonii zaślubin 1. Armii WP.


Po uroczystościach w Dziwnówku, uczestnicy III Rajdu Zaślubin, 16 marca 2013r dołączą do startującego przy Pomniku Zaślubin w Mrzeżynie - pieszego rajdu: I Marszu Zaślubin. 100 pasjonatów historii odpowiedziało na apel Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, by w historycznych i wojskowych mundurach, w trudnych warunkach klimatycznych, zmierzyć się z 18 kilometrowym dystansem marszu terenowego z Mrzeżyna do Kołobrzegu. Do Mrzeżyna wyruszy również rowerowy gwiaździsty Rajd Zaślubin, w którym swój udział zapowiedzieli  samorządowcy z Pomorza Zachodniego, a wszystkich uczestników łączyć będzie jeden cel: upamiętnienie historycznych Zaślubin Polski z Morzem w marcu 1945 r.

15 marca 2013r w piątek o godzinie 9.00 spod Wałów Chrobrego w Szczecinie wyrusza III Rajd Zaślubin w stronę Dziwnówka. O godzinie 12.00 -  uczestnicy Rajdu wezmą udział w uroczystościach pod pomnikiem ku czci żołnierzy 1. AWP w Dziwnówku, w spotkaniu z władzami Gminy Dziwnów i mieszkańcami, oraz w symbolicznych zaślubinach z morzem na plaży w Dziwnówku.

16 marca 2013r w sobotę o godzinie 10.00, przy Pomniku Zaślubin w Mrzeżynie odbędą się uroczystości organizowane przez Gminę Trzebiatów. Stąd też w stronę Kołobrzegu wyrusza I Marsz zaślubin, III Rajd Zaślubin oraz I Rajd Rowerowy.

Uczestnicy Marszu mają do pokonania 18 km dystansu oraz kilka punktów kontrolnych, w których wykonują zadania i zdobywają punkty na specjalnej karcie.

17 marca 2013r po uroczystej mszy w Bazylice Kołobrzeskiej, I Marsz Zaślubin orz III Rajd Zaślubin wyruszy pod Pomnik Zaślubin z Morzem w Kołobrzegu, gdzie o godzinie 13.00 odbędzie się inscenizacja historyczna pt „Zaślubiny z Morzem”. W niedzielę również planowane jest spotkanie integracyjne z kombatantami -€“ uczestnikami walk o Kołobrzeg.

Zakończenie Marszu i Rajdu, organizatorzy planują na godzinę 15.00 w Muzeum Oręża Polskiego -€“ Oddziale Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak 5, gdzie uczestnicy otrzymają certyfikaty ukończenia marszu i pamiątkowe odznaki.

Na początku 1945 roku 1 Armia Wojska Polskiego, sformowana w ZSRR, walcząc w składzie I Frontu Białoruskiego, dotarła na Pomorze. Przypadło jej walczyć o prastarą dzielnicę państwa Piastów, która szczęśliwym zrządzeniem losu, znowu miała być polska. Nawiązanie do początków naszej państwowości, było głównym hasłem historycznym towarzyszącym żołnierzom w krwawych walkach przy przełamywaniu wału Pomorskiego.

Kiedy w ramach operacji pomorskiej, wojsko zbliżało się do morza, pojawiło się, chyba spontanicznie, jeszcze jedno skojarzenie historyczne: zaślubiny z morzem. O tych z 1920 roku wiedział każdy Polak.

Zaślubiny z morzem w roku 1945 odbywały się w warunkach wojennych na linii frontu.(pas wybrzeża o szerokości 10 km formalnie do końca wojny był linią frontu).

Dowództwo armii podjęło decyzję, żeby uroczystości zaślubin odbyły się w oddziałach. Główna  Organizowane je na wybrzeżu od Dziwnowa po Gdynię w okresie od 15 marca do 6 kwietnia. Wszędzie sięgano do symboliki zaślubin z 1920 roku. zawsze było wrzucanie pierścienia do morza oraz przysięga na wierność morzu. Dość często też występowało zanurzanie sztandarów w morzu.

17 marca 1945r, 1 Warszawska Brygada Kawalerii dokonała aktu zaślubin z morzem w Mrzeżynie.

18 marca 1945r, w Kołobrzegu odbyły się główne celebrowane obrzędy zaślubin 1 i 2 Armii Wojska Polskiego z morzem.

za : H. Kroczyński „Polskie tradycje morskie 967-1945”


organizator:

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Wydarzenie objęte honorowym patronatem:

Marszałka zachodniopomorskiego- Wojciecha Drożdża

Starosty kołobrzeskiego- Tomasza Tamborskiego

Prezesa Zarządu Głównego PTTK- Lecha Drożdżyńskiego


partnerzy:

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Liga Morska i Rzeczna O/ Kołobrzeg

Fundacja Fort-Rogowo

Piracka Przygoda

Zespół Szkół Społecznych w Kołobrzegu

Weteran Garaż Tanowo

Stowarzyszenie Historyczne Pancerni 39

 

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama