Few Clouds

-0°C

Kołobrzeg

9 lutego 2023    |    Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl
9 lutego 2023    
    Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, muzyka w katedrzeKołobrzeg kontynuuje tradycje festiwalu muzyki sakralnej. Już 4 lipca, po raz trzynasty rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Katedrze".


W nadchodzącym sezonie letnim pragniemy polecić uwadze mieszkańców i turystów trzynastą edycję Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze”. Nawiązuje on do znakomitych tradycji muzycznych Kołobrzegu, wywodzących się z końca XIX i początków XX wieku, kiedy miasto słynęło nie tylko jako twierdza i przyciągający kuracjuszy i turystów kurort, ale było także centrum kultury muzycznej. Największym powodzeniem cieszyły się koncerty w kolegiacie i nie bez powodu to ona została wybrana na miejsce festiwalowych koncertów. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją objęli: Marek Hok - poseł RP, Janusz Gromek- prezydent Miasta Kołobrzeg oraz Edward Dajczak – biskup Ordynariusz Diecezji  Koszalińsko – Kołobrzeskiej.

Pierwsza „Muzyka w Katedrze” odbyła się w roku 2001. Szybko rosnące uznanie publiczności przekonało organizatorów, że warto  przygotowywać kolejne edycje. Z biegiem czasu impreza wrosła w krajobraz kulturalny miasta stanowiąc dobrą alternatywę dla zmęczonych wakacyjnym zgiełkiem turystów i kołobrzeżan.

Trzynasta edycja będzie edycją szczególną. Organizatorzy festiwalu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom postanowili odświeżyć nieco i unowocześnić wizerunek imprezy. Poszerzono więc kręgi kulturowe z których czerpać będą wykonawcy oraz instrumentarium festiwalowych koncertów. Dzięki temu latem 2013 roku będzie można w Katedrze kontemplować brzmienie gitary klasycznej sprawdzającej się w różnorodnym repertuarze, czy wysłuchać kompozycji hiszpańskich w których pobrzmiewają rytmy flamenco. Royal String Quartet pełniący obecnie funkcję kwartetu rezydującego na Królewskim Uniwersytecie w Belfaście zaproponuje publiczności wieczór polsko – rosyjski z utworami Czajkowskiego, Szostakowicza, Lutosławskiego. Cieszący się sławą jednego z najlepszych gitarzystów klasycznych na świecie Łukasz Kuropaczewski zagra utwory ze swojej najnowszej płyty, która już zebrała entuzjastyczne recenzje krytyki, ale wykona także uwielbiane przez publiczność Asturias I. Albeniza, Romans miłosny Anonina i wiele wspaniałej muzyki. W programie tegorocznego festiwalu nie zabraknie występów orkiestr imponująco prezentujących się we wnętrzu kołobrzeskiej Bazyliki. Będą to Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego oraz Orkiestra Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych, w składzie której uczestnicy warsztatów wystąpią u boku swoich pedagogów. W koncertach festiwalowych  wezmą udział również artyści z Niemiec, tym razem będzie to Chór Kameralny z Maulbronn pod dyrekcją Jürgena Budday. Festiwal zamknie we wspaniałym stylu zespół Jacaras z meksykańską wokalistką Julietą Gonzales-Springer.

Serdecznie zapraszamy w kolejne czwartki począwszy od 4 lipca 2013 r. aż do 8 sierpnia 2013 r. Koncerty tradycyjnie odbywają się w kołobrzeskiej Bazylice  o godz. 20.30.

Wstęp na koncert jest biletowany, bilety w cenie 25 zł normalne i 20 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia w Regionalnym Centrum Kultury im. Z. Herberta ul. Solna 1 oraz w czwartki przy wejściu do Bazyliki godzinę przed koncertem.

K a l e n d a r i u m   k o n c e r t ó w


4 LIPCA Koncert inauguracyjny -  Wieczór polsko-rosyjski
Kwartet smyczkowy Royal String Quartet  
Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce
Elwira Przybyłowska – II skrzypce
Marek Czech – altówka
Michał Pepol - wiolonczela

11 LIPCA Best of Classical Guitar
Łukasz Kuropaczewski – gitara

18 LIPCA Międzynarodowa  Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna
Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent
Jeremy Findlay - wiolonczela

25 LIPCA Orkiestra Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów                 
Orkiestrowych oraz pedagodzy-soliści
Jan Stanienda                 skrzypce, kierownictwo artystyczne
Adam Wagner                skrzypce, prowadzenie orkiestry
Bartosz Bryła                 skrzypce
Wiesław Kwaśny           skrzypce
Magdalena Rezler-Niesiołowska  skrzypce
Krzysztof Śmietana        skrzypce
Piotr Reichert                 altówka
Lidia Grzanka-Urbaniak wiolonczela
Leszek Sokołowski         kontrabas
Maria Banaszkiewicz-Bryła    klawesyn

1 SIERPNIA Chór Kameralny z Maulbronn /Niemcy/        
Jürgen Budday - dyrygent

8 SIERPNIA Wieczór muzyki hiszpańskiej.
Zespół „Jacaras”
Łukasz Figiel, Mateusz Ławniczak, Łukasz Oleszek, Martin Złotnicki – gitary
Piotr Zaleski – timple, kierownik zespołu
Julieta Gonzales-Springer /Meksyk/ - śpiew

 

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama