Few Clouds

-0°C

Kołobrzeg

9 lutego 2023    |    Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl
9 lutego 2023    
    Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

10 lipca o godzinie 19.00, w 73 rocznicę rozpoczęcia Bitwy o Wielką Brytanię, w Muzeum odbędzie się wernisaż nowej wystawy: Polacy w Bitwie o Anglię.


Ideą ekspozycji przygotowanej przez kołobrzeskie muzeum jest przybliżenie widzom roli polskich lotników w jednej z ważniejszych operacji wojennych podczas II wojny światowej. Pragniemy także pokazać mało znane eksponaty z naszej kolekcji związane z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie, w tym sławnym dywizjonem 303 opisanym w powieści Arkadego Fiedlera. Na wystawie głównej Dzieje Oręża Polskiego prezentujemy ubiory polowe, galowe pilotów z 300. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej” przekazane nam przez mjr Eugeniusza Prusieckiego oraz ppor. Jana Czarnoty z 301. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej”. W Gabinecie Zbiorów Specjalnych posiadamy bogaty zbiór dokumentów fotograficznych 303 i 300 dywizjonu. Na wystawie będzie można zobaczyć także model samolotu PZL 23 Karaś i haubę lotniczą Wytwórni Balonów i Spadochronów w Legionowie z samolotu Łoś, który we wrześniu 1939 r. przymusowo lądował na terenach zajętych przez Rosjan, oraz fotografie polskich samolotów przedwrześniowych używanych w wojnie obronnej.

Mundury i uzbrojenie wzbogacone zostaną prezentacjami użyczonymi nam przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (wystawa posterowa Lotnicy Polscy w Bitwie o Anglię) oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej (wystawa posterowa Polacy w Bitwie o Wielką Brytanię), a także kolekcjonerskimi modelami samolotów (m.in. brytyjskie Hawker Hurricane, Spitfire a także niemiecki Me-109), które zaoferowali nam modelarze: Stanisław Sznajdrowski prowadzący bloga Samoloty z kartonu.blogspot.com, Stowarzyszenie Modelarzy Kołobrzeskich Szkwał. Spotkanie na pikniku lotniczym w Świdwinie zaowocowało nawiązaniem współpracy z Fundacją Historyczną Polskiego Lotnictwa i możliwością prezentacji książki: „Ci cholerni Polacy! Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię” Grzegorza Śliżewskiego, Grzegorza Sojdy i Piotra Hodyra (wyd. 2012r).

Polacy w Bitwie o Anglię

Wystawa czasowa 10.07-31.08.2013 r. Kamienica Kupiecka, ul. ppor Emilii Gierczak 5

Poniedziałek 9.00-14.00, Wtorek-niedziela 9.00-18.00

Bilet wstępu w cenie biletu na wystawę główną Dzieje Oręża Polskiego

 


informacje kołobrzeg

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama