Overcast Clouds

11°C

Kołobrzeg

30 maja 2023    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2023    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg,orkiestra, młodzieżZapraszamy na koncert symfoniczny Festiwalu „Muzyka w Katedrze”. Wystąpi w nim Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna.


Orkiestra jest złożona z uczestników Letnich Warsztatów Artystycznych z udziałem młodzieży uczelni, szkół i innych ośrodków kształcenia artystycznego, organizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wysoki poziom wykonawczy gwarantuje osoba Jana Miłosza Zarzyckiego, za którym stoją znakomity dorobek artystyczny, bogate doświadczenie i wielokrotnie nagradzane umiejętności dyrygenckie. Tradycją koncertów młodzieżowej orkiestry jest angażowanie do współpracy wybitnego solisty młodego pokolenia. W tym roku  organizatorzy postawili na młodego wirtuoza wiolonczeli – Jeremiego Findlay'a, o którym krytycy piszą m.in. iż „piekielnie trudne utwory gra zaskakująco łatwo”, w jego interpretacji odnaleźć można „przejmujące, romantyczne piękno”, „mistrzowsko dawkuje liryzm”. Kanadyjskiego artystę będzie można wysłuchać na żywo również w kołobrzeskim koncercie. W programie: Uwertura „Coriolan” op.62 Ludwiga van Beethovena, Koncert wiolonczelowy op. 129 Roberta Schumanna i VIII Symfonia G-dur op. 88 Antonina Dvořáka.

Bilety na koncert do nabycia w Regionalnym Centrum Kultury oraz godzinę przed koncertem przy wejściu do Bazyliki. Cena biletu: 25 zł (ulgowe 20 zł).


Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna
Powstała podczas Letnich Warsztatów Artystycznych dla młodzieży uczelni, szkół i innych ośrodków kształcenia artystycznego, zorganizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Członkami zespołu są młodzi muzycy z wielu miast Polski i innych krajów europejskich. Występy orkiestry na festiwalach w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu i Szczecinie stanowią uwieńczenie pracy w trakcie trwania wakacyjnych kursów interpretacyjnych, prowadzonych przez dyrygenta Jana Miłosza Zarzyckiego. Ich uczestnicy prezentują się także podczas koncertów kameralnych i symfonicznych w salach szczecińskiego zamku, jak również w wielu miastach województwa zachodniopomorskiego. Zespół występował na I Międzynarodowym Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Symfonicznych we Włoszech oraz podczas Festspiele Meklemburg-Vorpommern.

Jan Miłosz Zarzycki

Kompetencje dyrygenta polegają na odpowiednim przygotowaniu zespołu, wytworzeniu twórczej atmosfery oraz zorganizowaniu całej grupy wykonawców w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu. Jan Miłosz Zarzycki, którego dorobek artystyczny i doświadczenie oraz wielokrotnie nagradzane umiejętności dyrygenckie są gwarantem właściwego wyboru. Corocznie wraz z Orkiestrą od jedenastu lat odnosi sukcesy podczas kolejnych edycji projektu. Świadczą o tym entuzjastyczne recenzje, pełna frekwencja podczas koncertów oraz regularny udział Orkiestry w festiwalach międzynarodowych. Na podkreślenie zasługuje łatwość kontaktu Jana Miłosza Zarzyckiego z młodymi instrumentalistami, zarówno pod względem prowadzenia prób w wielu językach, jak i bezpośredniej, przyjaznej atmosferze w czasie pracy nad repertuarem.

Jeremy Findlay
Jeremy Findlay urodził się w Toronto w rodzinie muzyków i już w młodym wieku odkrył swoją pasję do gry na wiolonczeli. Entuzjastycznie rozwijał swoje zainteresowania szybko rozpoczynając występy solowe i kameralne. Findlay koncertował solo, z recitalami i orkiestrami kameralnymi w wielu prestiżowych miejscach, włączając Théâtre des Champs Elysées w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Mozarteum w Salzburgu, Rudolfinum Hall w Pradze, Filharmonii Warszawskiej, Metropolitan Hall w Tokio, Izumi Hall w Osace, Coliseo w Buenos Aires, Municipal Theatre w São Paulo, Roy Thomson Hall w Toronto, Weill Hall w Carnegie oraz Alice Tully Hall w Lincoln Center, Nowy York. Występując jako solista Findlay koncertował z wieloma znanymi orkiestrami m.in: Toronto Symphony Orchestra, Camerata Salzburg, Filharmonia Praska, Moskiewska Orkiestra Kameralna,
Oratorio Sinfonica z Japonii, Orkiestra Symfoniczna Hangzhou w Chinach, Orquestra Sinfonica do Teatro Nacional Claudio Santoro Brasilia, z orkiestrami filharmonii czeskich, niemieckich. Jeremy Findlay koncertował również z polskimi orkiestrami symfonicznymi: krakowską, wrocławską, łódzką, z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i  Śląską Orkiestrą Kameralną.  W marcu 2010 roku Findlay po raz pierwszy zagrał  z Orkiestrą Symfoniczną Północnych Czech pod dyrekcją Charlesa Olivieri-Munroe, koncert wiolonczelowy napisany specjalnie dla niego przez czeskiego kompozytora Jiri Gemrota. Ostatnio Findlay wykonał polską premierę drugiego koncertu wiolonczelowego Victora Herberta (skomponowanego w 1894 r.). Jego nagrania płytowe koncertów wiolonczelowych numer 1 i 2 z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej zostały tak oto pochwalone przez Sir Rogera Norringtona: ”Jest to przepiękne wykonanie uzdolnionego młodego wiolonczelisty, które zasługuje na światowy rozgłos”. Findlay gościł także na wielu festiwalach, w tym na Festiwal d'Aix-en-Provence we Francji, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Krakowie, Maribor Festival w Slovenii, Międzynarodowym Seminarium Muzycznym w Cornwalii (Anglia),  festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Polsce, Villach Festival w Austrii, festiwalach "Pietre che cantano", "Festival Pontino" oraz ’’Incontri di Canna’’ we Włoszech. Artysta jest współzałożycielem dorocznego festiwalu Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna w Krakowie. Findlay nagrał także kilka albumów CD z wykonaniami repertuaru solowego i kameralnego. Występował w programach radiowych i telewizyjnych, m.in. ORF w Austrii, Państwowym Radiu Czeskim, Polskim Radiu, NHK w Japonii, CBC w Kanadzie oraz Publicznym Radiu Narodowym w USA.

 

informacje kołobrzeg,orkiestra, młodzież

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama