Overcast Clouds

6°C

Kołobrzeg

21 kwietnia 2024    |    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
21 kwietnia 2024    
    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, nadzieja, festiwal, kaczmarski26 lipca w piątek odbędzie się po raz 10 i jubileuszowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" i potrwa do soboty. Wstęp wolny.


10 kwietnia 2004 roku zmarł, po długiej i ciężkiej chorobie, jeden z największych polskich bardów – Jacek Kaczmarski, twórca między innymi legendarnych „Murów”, które stały się nieformalnym hymnem robotniczego zrywu wolnościowego w Sierpniu 80 roku.

Przyjaciele i miłośnicy twórczości Jacka Kaczmarskiego podjęli trud stworzenia festiwalu, który byłby twórczą inspiracją dla kolejnych młodych  pokoleń zafascynowanych poezją śpiewaną i piosenkami barda. Tak narodził się  Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” odbywający się od 2004 r. w Kołobrzegu, który stał się stolicą pieśni tego barda.

X Jubileuszowa edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” odbędzie się w dniach 26-27 lipca 2013 r. w hali „Łuczniczka” przy ul. Łopuskiego w Kołobrzegu. Współpartnerami organizacyjnymi są: Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Fundacja Niepodległości i  Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, a głównym sponsorem Grupa ENERGA.

Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Festiwal w hali „Łuczniczka” rozpoczną o godz. 17.00 przesłuchania konkursowe. Jest to próba budowania więzi między pokoleniem Jacka Kaczmarskiego a tym, które wchodzi dziś w dorosłe życie i z czasem będzie decydować o losie swoim i Ojczyzny. 20 młodych wykonawców z całej Polski rywalizować będzie o najwyższe trofea, m.in. o Grand Prix- nagrodę Prezydenta RP, nagrody finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę Polonii w Niemczech. Po raz trzeci zostanie też przyznana Nagroda Kulturalna im. Władysława Stasiaka. Jury obradować będzie pod przewodnictwem prof. Jana Poprawy.

O godz. 21.00 rozpocznie się pierwszy koncert w ramach „Nocy Pieśni Jacka Kaczmarskiego”. Pragniemy powrócić do tamtych czasów, kiedy to pieśni Jacka Kaczmarskiego dawały poczucie mocy ludziom „Solidarności”, nadawały sens ich dążeniom do walki o wolność i budziły nadzieję. Dlatego usłyszeć będzie można, między innymi, największe przeboje legendarnego barda, takie jak: „Zbroja”, „Obława”, „Nasza klasa”, „Sen Katarzyny II”, czy „Mury”. a wystąpią zaproszeni do udziału w tym koncercie laureaci z jego poprzednich edycji: Marcin Skrzypczak, Piotr Kajetan Matczuk, Agata Gajkowska, Eliza Banasik, Jakub Blokesz, Paweł Ruszkowski, Paulina Kaleta, Apolinary Polek i Antoni Gustowski.

Zarówno ten koncert, jak też cały festiwal poprowadzi znany w Polsce konferansjer i satyryk, Andrzej Poniedzielski.

O godz. 22.30 poznamy werdykt Jury i usłyszymy koncert laureatów tegorocznej edycji festiwalu. Natomiast o 23.00 rozpocznie się drugi z tzw. koncertów galowych pod znamiennym tytułem „Pieśń o śnie” – dedykowany pamięci Przemysława Gintrowskiego, w wykonaniu poznańskiego Kwartetu ProForma.

Drugi dzień festiwalu zapowiada się nie mniej ciekawie! O godz. 12.00 na boisku przy hali „Łuczniczka” zostanie rozegrany tradycyjny mecz w piłkę nożną, pomiędzy drużyną „Kuglarzy” (złożoną z publiczności i fanów Jacka Kaczmarskiego) a drużyną Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. A o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej hotelu Aquarius (ul. Kasprowicza 24) odbędzie się pokaz filmu o Jacku Kacz¬mar¬skim i I Ogólnopolski Test z Wiedzy o twórczości barda.

Patronat nad festiwalem objął portal Miastokolobrzeg.pl. U nas transmisja imprezy na żywo na portalu od godz. 17.00. Tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w imprezie, zapraszamy na kulturalną ucztę.

Serdecznie zapraszamy!

informacje kołobrzeg, nadzieja, festiwal, kaczmarski

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama