Clear Sky

17°C

Kołobrzeg

31 maja 2023    |    Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila
31 maja 2023    
    Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, chórZapraszamy na kolejny koncert w ramach festiwalu "Muzyka w Katedrze". Występ odbędzie się w czwartek 1 sierpnia. Zaśpiewa dla nas chór z Maulbronn.


Pierwszy dzień sierpnia to przedostatni już koncert tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze”. Gościć będziemy, pochodzący z  Maulbronn w regionie Nordschwarzwald, niemiecki chór kameralny z 30-letnią tradycją,  Chór Kameralny z Maulbronn skupia się przede wszystkim na interpretacji literatury a capella, przy czym główny nacisk kładzie na muzykę XIX i XX wieku. W kołobrzeskim koncercie będzie więc okazja do wysłuchania dzieł kompozytorów współczesnych, takich jak Jan-Ake Hillerud, Damijan Mocnik, John Rutter, Clytus Gottwald, Jaakko Mäntyjärvi, Branko Stark, Wolfram Buchenberg, ale także utworów Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Petera Corneliusa. Wśród wykonywanych w koncercie pieśni znajdzie się m.in. Requiem na zatonięcie promu Estonia w 1994 r.  „Canticum Calamitatis Maritimae“, średniowieczna melodia francuska Veni, Emmanuel, Psalm Cantate Domino (wg. Psalmu 96), czy Mein Gott, warum hast du mich verlassen? (Boże, dlaczego mnie opuściłeś?) - utwór dedykowany Chórowi Kameralnemu z Maulbronn. Chórem dyrygował będzie jego założyciel Jürgen Budday - laureat Krzyża Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec,  nagrody Bruno Frey’a  Akademii Kraju Związkowego Badenia-Wirtembergia w Ochsenhausen, srebrnego medalu Johannesa Brenz’a (najwyższe odznaczenie Ewangelickiego Kościoła Krajowego Wirtembergii).

Bilety na koncert do nabycia w Regionalnym Centrum Kultury oraz godzinę przed koncertem przy wejściu do Bazyliki. Cena biletu: 25 zł (ulgowe 20 zł).


Chór Kameralny z Maulbronn został założony przez  Jürgena Budday w 1983 roku z okazji zaproszenia na amerykańskie tournée. Mamy tutaj do czynienia z bezprecedensową sytuacją, gdyż chór dał swój pierwszy koncert w Trinity Church na Wall Street w Nowym Jorku. Chór Kameralny z Maulbronn skupia się przede wszystkim na interpretacji literatury a capella, przy czym główny nacisk kładzie  na muzykę XIX i XX wieku. Oprócz tego, w ramach koncertów Maulbronner Klosterkonzerte, od 1997 roku chór prezentuje Oratorium Georga Friedricha Händla w tradycyjnym wykonaniu. Wszystkie występy są nagrywane na płyty CD. Dzięki temu Chór Kameralny z Maulbronn może pochwalić się dużym dorobkiem płytowym, jeśli chodzi o nagrania oratoriów Händla. Chór zapraszany był do udziału m.in. w koncertach Kammermusikreihe Filharmonii Drezdeńskiej, w koncertach w klasztorze Walkenried, w koncertach z okazji I. Międzynarodowych Uroczystości Muzyki Sakralnej w Rottenburg, w Europejskim Festiwalu Muzycznym w Passau i Stuttgarcie, w Festiwalu Europejskiej Muzyki Kościelnej w Gmünd, w Międzynarodowym Forum Dyrektorów Chórów w Limburg i w koncertach Kultursommer Rheinland-Pfalz 2010. Liczne podróże zaprowadziły zespół do wielu europejskich krajów, a także do Stanów Zjednoczonych, chór występował czterokrotnie w Argentynie/Urugwaju/Brazylii. Szczególnym zaszczytem było zaproszenie do Zimriya w Izraelu, gdzie chór występował jako oficjalny przedstawiciel Republiki Federalnej Niemiec (1992). W 2001 i 2007 roku zespół udał się w tournée po Namibii i RPA. W 2008 roku chór zainaugurował festiwal „Gaude-Mater” w Częstochowie wykonując Mszę h-moll Bacha. Chór Kameralny z Maulbronn wygrał V Niemiecki Konkurs Chórów w Ratyzbonie w maju 1998 roku (w kategorii chórów dorosłych). W listopadzie 1998r.  zwyciężył w konkursie organizowanym w Pradze w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Chórów i został wyróżniony tytułem najlepszego chóru biorącego udział w festiwalu („Laureat Praskiego Festiwalu"). W 2009 roku zespół zdobył drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Chórów Kameralnych w Marktoberdorf („chór wyróżniający się na arenie międzynarodowej"). Podczas Międzynarodowego Konkursu Chórów na Malcie, grupa odniosła podwójne zwycięstwo w swojej kategorii i została wybrana najlepszym chórem biorącym udział w konkursie. W ostatnich latach chór sporo koncertował. Chór posiada wiele nagrań radiowych  (realizowanych dla SDR, MDR, BR, Polskiego Radia), a także 19 publikacji na płytach CD, m.in. oratoria Händla „Jefta”, „Joshua”, „Izrael w Egipcie”, „Samson”, "Saul”, „Juda Machabeusz”, „Salomon”, „Belshazzar” i „Mesjasz” oraz mozartowska wersja „Mesjasza” i londyńska wersja Niemieckiego Requiem Brahmsa.
Chór Kameralny z Maulbronn jest członkiem stowarzyszenia AMJ i Związku Niemieckich Chórów Koncertowych (VDKC).

Jürgen Budday jest dyrektorem artystycznym i założycielem Chóru Kameralnego z Maulbronn, a także dyrektorem artystycznym festiwalu Klosterkonzerte Maulbronn odbywającego się w Klasztorze Maulbronn, wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Wraz z Chórem Kameralnym zdobył główne nagrody podczas Międzynarodowego Festiwalu Chórów w Pradze w 1990 i 1998 roku (laureat festiwalu). W 1998 roku wygrał V. Niemiecki Konkurs Chórów w Ratyzbonie. 2009 – druga nagroda w Międzynarodowym Konkursie Chórów Kameralnych w Marktoberdorf i zwycięstwo podczas Międzynarodowego Konkursu Chórów na Malcie. Regularnie udziela się jako dyrygent, prowadzący warsztaty i juror zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest laureatem Krzyża Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec,  nagrody Bruno Frey’a  Akademii Kraju Związkowego Badenia-Wirtembergia w Ochsenhausen za wybitną pracę pedagogiczną podczas seminarium ewangelickiego w Maulbronn. Od 2002 roku pełni funkcję przewodniczącego Rady Chóru przy Niemieckiej Radzie Muzycznej, a tym samym kierownika i przewodniczącego jury w Niemieckim Konkursie Chórów. W 2008 r. otrzymał srebrny medal Johannesa Brenz’a (najwyższe odznaczenie Ewangelickiego Kościoła Krajowego Wirtembergii), zaś w 2011 premier Badenii-Wirtembergii przyznał  Jürgenowi Budday tytuł profesora.

informacje kołobrzeg, chór

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama