Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

13 kwietnia 2024    |    Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław
13 kwietnia 2024    
    Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, herbertiadaOd 19 do 20 września potrwa w tym roku Ogólnopolski Przegląda Twórczości Zbigniewa Herberta. Towarzyszy mu Zjazd Szkół Herbertowskich.


PROGRAM


19 września - czwartek
godz. 10.00
Msza św. w Bazylice Mniejszej rozpoczynająca XV Ogólnopolski Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół

godz. 11.00
Przemarsz uczestników Zjazdu ulicami miasta do Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta, gdzie odbędzie się inauguracja Zjazdu:

Część oficjalna
Wykłady dotyczące osoby i twórczości Z. Herberta: dr Krystyna Dzieduszycka - Rycerska Prezes Zarządu Fundacji im. Z. Herberta oraz dr Rafał Żebrowski siostrzeniec Poety

Część artystyczna: "Umarli proszą o bajki"
Spektakl oparty na wierszach Herberta, łączy różne formy scenicznej prezentacji: zrytmizowaną recytację chóralną, wzorowaną na antycznym teatrze greckim, recytację nowoczesną, poezję śpiewaną i inspirowany poezją balet.
Wykonawcy: uczniowie i absolwenci ZSS Nr 1 w Kołobrzegu, laureaci minionych edycji "Herbertiady", Joanna Zakrzewska wokalistka i kompozytorka, "Swan Dance" zespół tańca nowoczesnego z Kołobrzegu
Scenariusz i reżyseria: Wojciech Czaplewski

godz. 16.00
Zespół Szkół Społecznych Nr 1 im. Zbigniewa Herberta, ul. Jedności Narodowej 58a
Warsztaty recytatorskie pod kierunkiem aktorów:
Jolanta Deszcz - Pudzianowska
Jagoda Rall
Przemysław Tejkowski
Mirosław Gliniecki

20 września - piątek
Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta:
godz. 10.00
Konkurs Recytatorski (mała sala teatralna)
Jury: Monika Rasiewicz, Małgorzata Zajączkowska, Magdalena Gauer, Helena Elert, Jadwiga Maj

godz. 18.00 (sala widowiskowa) - Gala Herbertiady:
prezentacja laureatów Konkursu Recytatorskiego

"A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim".
Spektakl w ramach cyklu "Mistrzowie Mistrza" na motywach poezji K. K. Baczyńskiego. Żona Krzysztofa, Barbara, spotyka po jego śmierci gimnazjalnego profesora męża. Spotkanie w scenerii Powstania warszawskiego wyzwala w nich wspomnienia i chwilowy wybuch radości. Powrót do gimnazjalnych lat pełen humoru i szczenięcych wygłupów szybko jednak zostaje przytłoczony przez wojenną rzeczywistość.
Reżyseria: Przemysław Tejkowski
Muzyka: Jacek Chrobak
Inscenizacja: Krzysztof Szczęsny, Przemysław Tejkowski
Scenografia i kostiumy: Krzysztof Szczęsny
Wystąpią: Jagoda Rall, Sławomir Gaudyn
Czas trwania: 1 godzina

"Gry (w) Pana Cogito"
Spektakl na podstawie tekstów Z. Herberta w wykonaniu aktorów Teatru CHOREA z Łodzi. To rozpisanie myśli poety na przestrzeń sceny. Precyzyjne poetyckie konstrukcje zostają rozłożone na części. Taki zabieg prowadzi do odsłonięcia ich elementarnych, żywych znaczeń oraz do wydobycia autentycznej siły słów. Fragmenty tekstów Zbigniewa Herberta składane są w nowe związki. Trzy źródłowe środki teatralne - słowo, ruch i muzyka - budują rządzącą się własnymi prawami rzeczywistość sceniczną. Tworzą nierozerwalną jednię Nową choreę. Ruch nie ilustruje słowa. Muzyka nie dopowiada treści. Dopiero z ich równoprawnego połączenia rodzi się wielopoziomowy świat przewrotnych znaczeń i fizycznie odczuwalnych napięć. Surrealizm przenikający obrazy sceniczne oddziałuje z jednakową siłą na zmysły, podświadomość i cogito. Zmierzenie się z ideami Pana C. dokonywane jest w szesnastu rozgrywkach, rozpisanych według zasad przewrotnej metody CHOREI. Gra z myślami poety stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o to co Herbert ma nam do powiedzenia w dzisiejszej rzeczywistości. Stwarza okazję, żeby poeta sam zapytał nas gdzie dziś jesteśmy. Do kogo mówi? Kto go dziś słucha?
Reżyseria: Tomasz Rodowicz
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski, Maciej Maciaszek
Choreografia: Chorea
Animacje i projekcja: Piotr Wdówka, Jaromir Dziewic, Joanna Chmielecka
Światło i dźwięk: Tomasz Krukowski
Współpraca literacka: Joanna Chmielecka
Wystąpią:
Julia Jakubowska,
Małgorzata Lipczyńska,
Joanna Chmielecka,
Dominika Krzyżanowska,
Janusz Adam Biedrzycki,
Hubert Domański,
Tomasz Krzyżanowski,
Maciej Maciaszek,
Sebastian Klim
Czas trwania: 1 godz. 20 min.

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama