Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

19 maja 2024    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2024    
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, piknik,twierdzaZapraszamy miłośników historii do spędzenia weekendu w Kołobrzegu. 23-25 maja odbędzie się I Piknik Historyczny "Twierdza Kołobrzeg".


W dniach 23 -€“ 25 maja odwiedź hanzeatyckie miasto Kołobrzeg i poznaj jego przeszłość! Poszukaj z przewodnikiem śladów dawnej Twierdzy Kołobrzeg - sprawdź jak żyli jej obrońcy w czasie Wojny siedmioletniej, wojen napoleońskich w czasie I i II wojny światowej. Zwiedzaj obiekty fortyfikacji z XIX wieku i bądź uczestnikiem PIKNIKU FORTECZNEGO. Wybierz się do kołobrzeskiego portu i zrób zakupy na TARGU SOLNYM. Obejrzyj prezentację dawnych rzemiosł i poczuj smaki średniowiecznego miasta solnego. Poznaj rekonstruktorów historycznych, którzy realistycznie ukazują nam świat, którego nie poznamy za pośrednictwem książki czy filmu. Poczuj smaki historii! Tu ważne jest doświadczenie, które zapada w pamięć i kształtuje naszą wyobraźnię.

I Piknik Historyczny Twierdza Kołobrzeg

Utworzone 9 maja 1963 roku Muzeum Oręża Polskiego, od ponad 50 lat prowadzi badania nad historią wojskowości, w tym fortyfikacji, ze szczególnym uwzględnieniem ich roli w dziejach miasta Kołobrzeg, a także w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym Pomorza na przestrzeni wieków. Wyniki tych badań są dostępne w publikacjach i na wystawach, które gromadzą pamiątki odległej w czasoprzestrzeni rzeczywistości. Aby wyjść poza przyjęte ramy prezentacji muzealnych, uchylić ciężkie drzwi muzealnych magazynów czy wirtualnej rzeczywistości, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu pragnie serdecznie zaprosić do udziału w I Pikniku Historycznym „Twierdza Kołobrzeg”, który odbędzie się w dniach 23 - 25 maja 2014 r. na terenie Reduty Solnej oraz przy Skwerze Mieszkowskiego w okolicy latarni morskiej w Kołobrzegu.

W ramach Partnerskich Dni Kołobrzegu na terenie Reduty Solnej - dzieła fortecznego zbudowanego podczas ostatniej modernizacji Twierdzy Kołobrzeg w latach 1832-1836 €, odbędzie się spotkanie miłośników fortyfikacji oraz rekonstrukcji historycznych. W czasie pikniku uczestnicy i widzowie będą mieli okazję przenieść się w przeszłość i zapoznać się z bogatą historią budowli obronnych Kołobrzegu na przestrzeni wieków. W obrazowaniu tejże przeszłości pomogą grupy rekonstrukcji historycznych, które wcielą się w obrońców i szturmujących Twierdzę Kołobrzeg od czasów wojny siedmioletniej, przez okres wojen napoleońskich, w tym słynne dla miasta oblężenie roku 1807, a dalej w czasy I i II wojny światowej.

W trakcie spotkania można będzie zwiedzać obozy wojskowe z danej epoki, poznać życie żołnierzy przygotowujących się do walk o miasto, wysłuchać wykładów tematycznych, zwiedzać plenerowe prezentacje muzealne oraz wziąć udział w profilowanych wycieczkach z przewodnikiem szlakiem Twierdzy Kołobrzeg. Ukoronowaniem będą inscenizowane pokazy walk -€“ scenki tematyczne z każdego prezentowanego okresu historycznego.

W ramach Pikniku odbędzie się też I Festiwal Wojskowych Kuchni Polowych. Pierwsza w Polsce tak bogata prezentacja różnych rodzajów kuchni polowych poczynając od lat wybuchu Wielkiej Wojny przez II wojnę światową aż po okres Garnizonu Kołobrzeg z lat 50-tych XX wieku. Obok udziału w pokazach, wsłuchując się w opowieści właścicieli tych bardzo rzadkich w zbiorach wojskowych  obiektów, będzie można skosztować smaków historii a więc degustować potrawy gotowane wg oryginalnej wojskowej receptury, w zabytkowych i odrestaurowanych kuchniach polowych przez odzianych w historyczne stroje kucharzy.

Obok dobrej zabawy, celem pikniku jest podniesienie jakości wiedzy o historii miasta, zwrócenie uwagi na pozostałości dawnych budowli obronnych a także pobudzenie wrażliwości o stan zachowania zabytków nieruchomych. Mamy nadzieję, że spotkanie z żywą historią będzie dla wszystkich uczestników inspiracją do pogłębiania wiedzy o przeszłości naszej małej, kołobrzeskiej ojczyzny.

Podczas Pikniku Twierdza Kołobrzeg będzie można zobaczyć stoiska i prezentacje przygotowane przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (wystawa Zaślubiny z morzem), Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu, Muzeum Motoryzacji i Wojskowości w Tanowie, kołobrzeskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (wystawa Twierdza Kołobrzeg), Kołobrzeskiego Bractwa Kurkowego.

Odbędą się pokazy grup rekonstrukcji - Międzynarodowa Grupa Rekonstrukcji Historycznej Dreispitz, Infanterie Regiment von Alvensleben (No. 33) ze Srebrnej Góry, GRH Poznańczycy, 1. Kołobrzeska Brygada Kolekcjonerska - Aktywni Kołobrzeżanie.

Partnerami pikniku są także: Tadeusz Waśko Piracka Przygoda, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, Hotel Olymp 3, Hotel Senator, Kołobrzeska Żegluga Pasażerska, FHU Latarnia Morska w Kołobrzegu. Wydarzenie odbywać się będzie przy pomocy lokalnych przedsiębiorców, którzy wsparli organizację biesiady historycznej.

Program:
Piątek - 23 maja 2014 r.
Od godz. 12.00 przyjazdy uczestników pikniku fortecznego - budowa obozów wojskowych na terenie Reduty Solnej
20.00 - ognisko integracyjne dla członków grup rekonstrukcji historycznych

Sobota - 24 maja 2014 r.
11.00 - uroczyste otwarcie I Pikniku Historycznego -€“ Twierdza Kołobrzeg i I Festiwalu Wojskowych Kuchni Polowych -€“ teren pod Latarnią morską w Kołobrzegu obok X Hanzeatyckiego Targu Solnego
11.00 - 19.00 prezentacje
16.00 - zwiedzanie obozów wojskowych na terenie Reduty Solnej (teren Harcerskiego Ośrodka Morskiego Bałtyckiego Hufca ZHP vis a vis stadionu piłkarskiego) - prezentacje grup rekonstrukcji historycznych-uczestników Pikniku
17.00 -€“ inscenizowane pokazy walk z danego okresu historycznego -€“ Reduta Solna
20.00 - biesiada historyczna dla GRH - uczestników Pikniku Fortecznego (wejście tylko w mundurze historycznym) - Reduta Solna

Niedziela - 25 maja 2014 r.
11.00 -€“ zwiedzanie Fortu Ujście i latarni morskiej w Kołobrzegu - przemarsz przez miasto szlakiem kołobrzeskich fortyfikacji
13.00 -€“ Zwiedzanie Muzeum Oręża Polskiego przez GRH -€“ uczestników pikniku
15.00 -€“ oficjalne zakończenie Pikniku Historycznego "Twierdza Kołobrzeg"

Miejsce wydarzenia : Reduta Solna,€“ ul. Bałtycka (vis a vis stadionu piłkarskiego), teren przy latarni morskiej - Fort Ujście w Kołobrzegu

Więcej o historii Twierdzy Kołobrzeg na portalu www.twierdzakolobrzeg.pl

 

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama