Overcast Clouds

1°C

Kołobrzeg

2 grudnia 2023    |    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
2 grudnia 2023    
    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

"Herbertiada” to święto Zbigniewa Herberta, które w Kołobrzegu po raz pierwszy odbyło się w roku 2000  i trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.


We wrześniu Kołobrzeg staje się stolicą „Księcia Poetów”, który kilkakrotnie gościł uczniów polskiej Szkoły Ogólnokształcącej im. Marii Magdaleny ze Lwowa. Dorobek „Herbertiady” to spektakle, monodramy, koncerty, programy słowno – muzyczne, które prezentowali cenieni artyści scen polskich, m.in. Teresa Budzisz- Krzyżanowska, Krzysztof Wakuliński, Igor Przegrodzki, Krzysztof Globisz, Dorota Segda, Danuta Stenka, Jerzy Radziwiłowicz, Wojciech Wysocki, Krzysztof Kolberger, Adam Ferency, Ewa Błaszczyk, Tadeusz Malak, Edward Linde-Lubaszenko, Anna Chodakowska, Mariusz Bonaszewski, Dorota Landowska, Halina Łabonarska, Gabriela Kownacka, Agnieszka Wagner, Maria Gładkowska, Piotr Królikowski, Maciej Robakiewicz, Janusz Radek, Natalia Sikora, a także bardowie: Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Mirosław Czyżykiewicz, Piotr Szczepanik. Publiczność obejrzała przedstawienia przygotowane przez Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, Teatr Dramatyczny w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr Studio w Lublinie, Teatr Tańca w Sopocie, Nowy Teatr z Rzeszowa i Teatr „Chorea” z Łodzi. Na deskach kołobrzeskiej sceny swoje prace dyplomowe wystawili studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie przygotowane pod kierownictwem aktorek Doroty Segdy i Moniki Rasiewicz.

Integralną częścią „Herbertiady” są warsztaty recytatorskie i konkurs recytatorski dla młodzieży ponadgimnazjalnej. W ciągu 14 lat w konkursie wzięło udział 401 młodych uczestników.

Każdy rok organizacji tego przedsięwzięcia kulturalnego przynosi ogromną satysfakcję, że osoba Zbigniewa Herberta i jego wspaniały dorobek, stale są obecne we współczesnej kulturze polskiej, a szczególnie, że dorobek Poety inspiruje młode pokolenia Polaków.

XV OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ZBIGNIEWA HERBERTA „HERBERTIADA”


Kołobrzeg 2014
19 września – godz. 10.00 – sala widowiskowa Regionalnego Centrum Kultury

Film pt. „Herbert – fresk w kościele” w reżyserii Piotra Załuskiego

Film podąża szlakiem życia Zbigniewa Herberta, pokazuje miejsca i osoby blisko związane z biografią i twórczością poety. Można tu zobaczyć miasto dzieciństwa – Lwów, Sopot, Toruń, Kraków czy  Paryż, Berlin i Amsterdam, Włochy, Grecję. Wypowiadają się najbliżsi pisarza – żona Katarzyna Herbert, siostra Halina Żebrowska oraz osoby, którym Herbert dedykował swoje wiersze – poeci: Adam Zagajewski i Ryszard Krynicki, redaktorzy Barbara Toruńczyk i Adam Michnik, aktor Zbigniew Zapasiewicz. Wreszcie zobaczyć można poetę czytającego swoje wiersze na spotkaniach autorskich oraz wykonującego rysunki w jednym z muzeów. W filmie zacytowane zostały fragmenty rozważań Herberta dotyczące, poezji i możliwości języka oraz roli sztuki. Film stanowi w zamierzeniu reżysera ilustrację i rozwinięcie poglądu Zbigniewa Herberta, że powinnością artysty jest "wymierzać widzialnemu światu sprawiedliwość i piękno".

godz. 11.00 – mała sala teatralna Regionalnego Centrum Kultury
Konkurs Recytatorski


Jury: Wojciech Machnicki (Teatr Współczesny w Warszawie), Janusz Andrzejewski (Teatr Nowy w Poznaniu), Maria Dorota Pieńkowska (Muzeum Literatury w Warszawie),            Jadwiga Maj, Helena Elert

20 września – godz.17.00 – sala widowiskowa Regionalnego Centrum Kultury
Gala Herbertiady:


Prezentacja laureatów Konkursu Recytatorskiego

Spektakl „Drugi pokój – impresje według Zbigniewa Herberta” – UNIA TEATR NIEMOŻLIWY WARSZAWA
Partner Scena Lalkowa im. J. Wilkowskiego w Kwidzyniu
Inscenizacja i reżyseria : Dorota Anna Dąbek
Kompozytor i wykonawca muzyki: Grzegorz Małkowski
Foto/ video:  Tomasz Taracha
Występują: Dorota Anna Dąbek, Marek Tynda , Piotr Stec

Spektakl łączy dwa rodzaje sztuki - język teatralny z językiem wizualnym. Dwie przestrzenie, w których główną rolę odgrywają czarno-białe obrazy ukazujące zwykłą nużącą codzienność w poetycko-nastrojowej interpretacji. Dwa czasy, które mimo swej równoległości płyną  w innym rytmie. W spektaklu nie ma miejsca na budowanie psychologiczne postaci  - tę warstwę dramatu pozostawiono widzowi, który jako bezimienny sąsiad uczestniczy w zdarzeniach stających  się specyficznym dokumentem. Spektakl porusza temat relacji między tym między tym co już było a tym co dopiero nadchodzi, między przeszłością
i przyszłością, między śmiercią a życiem. Kreśli problem braku relacji i empatii międzypokoleniowej. Braku zrozumienia dla odmienności.  Nie wydaje sądów, nie dookreśla – zadaje jedynie pytania…Spektakl przeznaczony dla młodzieży powyżej 15 lat i dorosłych.

Koncert pt. „Z Herbertem poetycznie”. Wykonawcy: Tadeusz Woźniak, Maciej Robakiewicz, Mirosław Czyżykiewicz, Antoni Muracki, Szymon Zychowicz, Piotr Kajetan Matczuk

Prowadzenie Gali: Wojciech Machnicki

WSTĘP WOLNY DO WYCZERPANIA MIEJSC – BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI W FORMIE ZAPROSZEŃ W KASIE RCK

ORGANIZATOR:

Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna
Komitet Organizacyjny „Herbertiada”

PATRONAT HONOROWY:

Katarzyna Herbert
Halina Herbert – Żebrowska
Rafał Żebrowski
prof. Małgorzata Omilanowska - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marek Tałasiewicz  - Wojewoda Zachodniopomorski
Anna Mieczkowska – Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego
Janusz Gromek – Prezydent Miasta Kołobrzeg

PARTNERZY:

Gmina Miasto Kołobrzeg
Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta
Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu

 

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama