Clear Sky

17°C

Kołobrzeg

31 maja 2023    |    Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila
31 maja 2023    
    Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Wakacyjne zwiedzanie: szlakiem kołobrzeskiej zieleni

W sierpniu, nasze zwiedzanie rozpoczynamy od zwiedzania kołobrzeskiej zieleni. Jest kilka uroczych miejsc, które warto zobaczyć, będąc w Kołobrzegu. Tradycje sadzenia i pielęgnacji zieleni mają tu wieloletnie tradycje. Obecny kształt zieleni, Kołobrzeg zawdzięcza wybitnemu kołobrzeskiemu ogrodnikowi Heinrichowi Martensowi. Niestety, po wojnie nie wszystko udało się od razu uratować, dlatego część zieleni została zniszczona, a część jest rewitalizowana w ostatnich latach. Dzięki temu, nadano jej nową funkcję i blask.

W Kołobrzegu jest najstarszy park w Polsce. Pochodzi z 1612 roku. Stanowią go tereny zajmowane obecnie przez Marynarkę Wojenną, a także wpisany do rejestru zabytków Park Jedności Narodowej. Obecnie trwa tam remont. W 1612 roku, akcję sadzenia drzew na zachodnim brzegu Parsęty rozpoczął radny Lorentz Heitke, potem przedsięwzięcie to kontynuował jego syn. Po lewej stronie rzeki rosły, dęby, buki, jesiony i  brzozy, a z czasem inne szlachetne gatunki drzew. W ten sposób, pod twierdzą wyrósł najpierw park, a potem lasek, który mieszkańcy nazywali Maikuhle. W historiografii polskiej miejsce to nazywa się Załęże. 

Największy kołobrzeski park to Park Nadmorski, znany też jako Park im. Stefana Żeromskiego. Sadzenie drzew poza twierdzą kołobrzeską było w okresie nowożytnym utrudnione, ze względu na potrzeby militarne miasta. Drzewa ułatwiałyby schronienie nieprzyjacielowi. Przedmieścia zresztą i tak palono w przypadku oblężenia. Park udało się założyć jeszcze przed likwidacją twierdzy w 1872 roku. W latach 1832-36 budowano kolejne fortyfikacje. Ale znalazło się miejsce na zieleń. Od 1809 roku prowadzono nasadzenia nad morzem, na terenie Parku Stefana Żeromskiego. Niestety, te działania mieszkańców nie spotykały się ze zrozumieniem administracji wojskowej i często były niszczone. Ale już w latach 20-tych i 30-tych XIX wieku zaczęto do tego podchodzić nieco inaczej. Kołobrzeg stawał się modnym kąpieliskiem, miastem turystycznym, choć sami mieszkańcy, żyjący w cieniu twierdzy, nie bardzo jeszcze rozumieli zmianę swojej sytuacji. W 1832 roku powstało Miejskie Towarzystwo Upiększania (później Towarzystwo Kąpielowe w Kołobrzegu SA). Jego założycielami byli: komendant twierdzy gen. lejtnant Ludwik von Ledebur oraz burmistrz H. Wulsten. Wokół tej organizacji zebrało się kilkadziesiąt osób. To ta organizacja zmieniała miasto: budowała nowe drogi, projektowała promenady i sadziła zieleń. Park powstał formalnie w 1853 roku. To w tym parku znajdowały się dwa ważne pomniki, wystawione osobom projektującym zieleń w Kołobrzegu. Pierwszą osobą był radny Glagau, o którym niestety nie wiemy zbyt wiele. Druga postać, To Heinrich Martens. Urodził się 25 lutego 1856 roku, zmarł 22 września 1926 roku. Pochodził z Meklemburgii. Był wybitnym ogrodnikiem, specjalistą do spraw miejskich terenów zielonych. Od 1881 roku współpracował z Kołobrzegiem. W latach 1887-1926 pełnił funkcję dyrektora miejskiego ogrodnictwa. Był twórcą ogrodu różanego, bindażu na Placu Koncertów Porannych (obecnie bindaż im. prof. Siweckiego), Parku 18 Marca ze wspaniałym bukiem i wielu innych wybitnych dzieł sztuki ogrodniczej. Pochowany został na Cmentarzu Centralnym na Załężu, który sam zakładał. Jego praca przypadła na trudne czasy. Zakładanie nowych terenów, wbrew pozorom, spotykało się z wieloma problemami, a nawet krytyką. Tymczasem to właśnie Martensowi zawdzięczamy wspaniale urządzoną zieleń miejską, drzewa wzdłuż miejskich ulic, kolejne parki, skwery i promenady. 

Kolejnym ciekawym założeniem jest Park Aleksandra Fredy we wschodniej części miasta. Również jest od wpisany do rejestru zabytków, a powstał na dawnym pobojowisku z 1807 roku, gdzie wojska napoleońskie walczyły z Pruskami i Fort Wilczy, dziś amfiteatr. Powstał po 1878 roku, kiedy to miasto wykupiło tereny Fortu Wilczego i Kamiennego Szańca. Teren ten został przeznaczony pod funkcje uzdrowiskowe i wypoczynkowe. Warto podkreślić, że tereny szańca były jedną z największych kołobrzeskich atrakcji, a młody Park Fredry był miejscem spacerów i wycieczek. Na kołobrzeskich fortyfikacjach założono także Park 18 Marca (Dzieło Rogowe Ujście) - jest tam pomnikowy okaz buka, a na dawnym terenie wokół Tete de Pont oraz poza fortyfikacjami, zasadzono Aleję Platanów. Istnieje po dziś dzień. Znajduje się tam ponad 70 pomnikowych platanów.


reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama