Scattered Clouds

8°C

Kołobrzeg

1 marca 2024    |    Imieniny: Antonina, Antoni, Albin
1 marca 2024    
    Imieniny: Antonina, Antoni, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

pamiątki kołobrzeg

Kołobrzeżanka Jaśmina Wenta z Nagrodą Publiczności i wyróżnieniem w konkursie na interpretację piosenek Przemysława Gintrowskiego. Telewizja Polska zarejestrowała spektakl słowno-muzyczny „Kamienie”.

Przez weekend w Kołobrzegu odbywał się II Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”. Otworzyły go wspólnie Agnieszka i Julia Gintrowskie.
Najważniejszą częścią Przeglądu był oczywiście konkurs na interpretację piosenek Przemysława Gintrowskiego. Do turniejowych zmagań spośród licznych zgłoszeń zostało zakwalifikowanych 20 konkursowiczów (głównie soliści z akompaniatorami, ale były też zespoły, duety i „samotne wilki”) z całego kraju, od Hajnówki, Krakowa, Lublina, Gdańska, Łodzi po Darłowo, z dużą reprezentacją Stolicy.

Jury w składzie: Beata Molak – Bychawska ( przewodnicząca), Agnieszka Gintrowska, Julia Gintrowska, Jacek Pechman, Magdalena Kawczyńska, Paweł Paluch i Paweł Sztompke oceniło ostatecznie 19 wykonawców. Nagrody finansowe dla laureatów I. II. III miejsca zostały ufundowane przez Maciej Łopińskiego, prezesa Telewizji Polskiej.
Tryumfatorką tegorocznych „Pamiątek”, zdobywczynią piętnastu tysięcy złotych oraz licznych nagród rzeczowych od sponsorów i patronów Przeglądu a także Nagrody Specjalnej Prezydenta Kołobrzegu została – uroczo zaskoczona własnym sukcesem – warszawianka Monika Adamska. Świetny wokalny warsztat, naturalna spontaniczność gestu i ruchu, dobrze mierzone dawki emocji i ironii – koniecznych w szyderczych piosenkach „Autoportret Witkacego” i „Jaki miły i mądry facet”.

Druga nagroda (dziesięć tysięcy) także trafiła do Warszawy, a konkretnie Jana Pentza, który zadziwił kołobrzeską publiczność i uwiódł jurorów cudeńkami, które z gitarą wyczyniał, grając zresztą całym sobą, jakby z głębi siebie te cudeńka dobywał. „Astrolog” Kaczmarskiego i „Kamyk” Herberta, wyszeptane do mikrofonu w takt tej niezwykłej muzycznej oprawy... coś wyjątkowego. Nagroda trzecia wynosiła pięć tysięcy złotych i zdobyła ją Justyna Odon z Krakowa. Pierwszy (i oby nie ostatni) raz próbowała się z Gintrowskim, wyśpiewując jego „Judytę” i „Epitafium dla Sergiusza Jesienina” - teksty mroczne, lecz w interpretacji tej drobnej dziewczyny pełne mocy i blasku.

Wyróżnienie od jurorów otrzymała kołobrzeżanka Jaśmina Wenta, niezwykła trzynastolatka, absolwentka siódmej klasy, do której trafiła również Nagroda Publiczności i Nagroda Specjalna od Grupy Audytorium 17 zrzeszającej Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia w postaci zaproszenia do studia nagrań i promocji wyróżnionych piosenek. Nagrodę Jaśminie, która zaśpiewała w konkursie „Śmiech” i „Tylko kołysanka” wręczył Paweł Paluch, prezes Audytorium 17.

Kolejne wyróżnienie przyznano Łukaszowi Drapale, który wraz ze swoim zespołem znakomicie wpisał pełne gniewu i bólu „Gdy tak siedzimy” i „Karola Levittoux” w konwencję ostrego rocka. Otrzymał on jeszcze Nagrodę Specjalną (czek na tysiąc euro) od  Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, którą wręczyła Beata Molak – Bychawska, przewodnicząca jury, reprezentująca na „Pamiątkach” wspomniane stowarzyszenie SAWP.

Wyróżnienia otrzymali jeszcze: warszawianka (a wcześniej lwowianka) Ela Lewak za przeraźliwie smutną Herbertowską „Szwaczkę” oraz równie pełną bólu pieśń „Na skrzyżowaniach” ze słowami Tomasza Jastruna, oraz darłowianka Oliwia Michalak – dziewczęca delikatność jej głosu nie przeszkodziła w wyrażeniu z kasandryczną mocą tego, co Jacek Kaczmarski mówi o sprawach najwyższej wagi w piosenkach „A my nie chcemy uciekać” i „Kantyczka z lotu ptaka”.

Wyróżnieni otrzymali nagrody finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 2000 zł a także nagrody rzeczowe ufundowane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, Wydawnictwo BIAŁY KRUK, Instytut Pamięci Narodowej i stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.

Wydarzeniem „Pamiątek” był niewątpliwie niezwykły premierowy koncert, a raczej teatralno-muzyczny spektakl, zatytułowany „Kamienie”, rejestrowany przez Telewizję Polską. Na scenie widzowie zobaczyli piękną grę świateł, muzyków w białych koszulach (Mariusz Jeka, Piotr Malicki, Grzegorz Bożewicz oraz ukryty za fortepianem Hadrian Filip Tabęcki, który muzykę Mistrza przyodział w nową, znakomitą aranżację) i jedyny element scenografii: fotel, a raczej tron Dyktatora.

Wielkie zdarzenia i wielkie mity historii. Judyta z uciętym łbem Holofernesa, Ismena nad trupem swej siostry Antygony, Iwan Groźny i Anhelli czy śpiący król Artur Szlachetność zderzająca się z pogardą. Ból. Nieuchronność klęski i nieśmiertelna nadzieja. Osnowę tej wielobarwnej opowieści stanowi monolog wewnętrzny Despoty – czy to Kaligula, czy raczej uogólniony Tyran, filozofujący o granicach władzy, okrucieństwa, pogardy i samotności?... W tej roli: cynicznego przewodnika po piekle polityki i historii, wcielił się znakomity Wojciech Brzeziński, główny aktor i reżyser spektaklu. A na snutej przez niego osnowie plotą się wątki historii i mitu, wyśpiewane przez wokalistów: Olgę Szomańską, Katarzynę Ucherską, Marcina Kołaczkowskiego, Marcina Januszkiewicza i Macieja Hązłę (każdemu należy się dobre słowo, nawet wiele dobrych słów. Spektakl, rejestrowany przez TVP, zakończył się długim aplauzem wszystkich 140 widzów, którzy mogli znaleźć się na widowni w warunkach epidemicznych obostrzeń.
II Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” zakończyło niedzielne spotkanie widzów z muzyką filmową patrona festiwalu.

Wykonania motywów muzycznych z filmów „Tato” i „Show” podjęła się Kołobrzeska Orkiestra Kameralna pod batutą Antoniny Banaś. Trzy piosenki w tym koncercie zaśpiewała Julia Gintrowska ( „Tylko kołysanka”, „Na zakręcie” i „Czarne perfumy”) córka barda, a nad całością czuwał przy fortepianie  Hadrian Filip Tabęcki, który pięknie to wszystko zaaranżował. Gościnnie wystąpił w tym projekcie grający na klarnecie Mariusz Jeka.

- „Pamiątki” to coś genialnego z ogromną dawką intelektu i serca. Intelektu, ponieważ odsłaniane jest nieznane oblicze wielkiego muzyka, jakim był Przemysław Gintrowski. Niedzielny koncert poświęcony części dorobku artysty związanego z muzyką filmową był prawdziwą ucztą, którą uhonorowała swoim występem córka Julia Gintrowska.  Bardzo  dziękuję organizatorom za ten piękny czas.- powiedziała Anna Adamiec z Gdańska, dodając, że koncert laureatów kolejny raz dowiódł, że młodzi ludzie kochają wielkich bardów.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” został  dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”,  a także ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg .

II edycję Przeglądu „Pamiątki” poprowadzili znani i lubiani dziennikarze: Anna Popek  z TVP i Paweł Sztompke z Polskiego  Radia.

Honorowy patronat nad „Pamiątkami” objęli: najbliższa rodzina barda – Agnieszka Gintrowska (żona) i Julia Gintrowska (córka), Piotr Gliński – wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, Jarosław Szarek – prezes Instytutu Pamięci Narodowej i Tomasz Hinc – wojewoda zachodniopomorski.

Partnerem Głównym był PKN ORLEN a partnerami: Gmina Miasto Kołobrzeg, Fundacja PZU, Instytut Pamięci Narodowej, Origami BTL Solutions, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców  Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta w Kołobrzegu oraz Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Wydawnictwo Biały Kruk.

Głównym patronem medialnym była Telewizja Polska S.A.
Głównym patronem radiowym było Audytorium 17 Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia.

Partnerami medialnymi byli także: TVP3 Szczecin, miesięcznik „wSieci Historii”,  Polskie Radio Koszalin, Telewizja Kablowa Kołobrzeg, portal miastokolobrzeg.pl oraz Radio Plus.
Organizatorem II Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” było stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu.

Wojciech Czaplewski
Fot. Jerzy Błażyński


reklama

reklama

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama