Clear Sky

15°C

Kołobrzeg

25 maja 2024    |    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
25 maja 2024    
    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Nie likwidują „Słoneczka”, wręcz przeciwnie

Poseł Prawa i Sprawiedliwości - Czesław Hoc, skierował do marszałka województwa - Olgierda Geblewicza - kolejne pismo, w której domaga się odpowiedzi na pytania nurtujące kołobrzeżan, pracowników sanatorium, ale także małych pacjentów:

"Szanowny Panie Marszałku
Po raz kolejny (!) zwracam się z prośbą do Pana Marszałka o pilną informację w kwestii bieżącej działalności i dalszej strategii funkcjonowania Dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowego „Słoneczko” w Kołobrzegu. Otóż, rodzice dzieci pragnących przyjeżdżać na turnusy do Kołobrzegu, pracownicy Szpitala Dziecięcego „Słoneczko”, a także mieszkańcy Kołobrzegu i okolic - obserwują postępujące deprecjonowanie i uszczuplanie wartości oraz waloru świadczonych usług z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego i w aspekcie oświaty dotyczące „małego” kuracjusza i młodzieży.

Zarząd Uzdrowiska Kołobrzeg, kontraktuje z roku na rok coraz mniej świadczeń, pomimo faktu, że NFZ nie ogranicza ilości kontraktowanych świadczeń (!). Na rok 2022 – zakontraktowano świadczenia tylko w liczbie - 806 dzieci, a wręcz bulwersującym jest fakt, że na cztery miesiące, tj. wrzesień, październik, listopad, grudzień  2022 r., w planowaniu miesięcznym rozpisano „ O” (zero) małych kuracjuszy. W zamian - po 100 (101) małych podopiecznych i młodzieży w każdy miesiąc. A więc, oficjalnie i odgórnie zaplanowano ścisk w wieloosobowych salach, tym bardziej w okresie pandemii SARS-CoV-2 (!). To zakrawa nie tylko na brak umiejętności logistyki i organizacji turnusów dziecięcych, ale na możliwość wręcz celowych działań, by niejako zniechęcić rodziców dzieci do przyjazdów, a tym samym - wykazanie „na zewnątrz” potrzeby likwidowania Szpitala Dziecięcego „Słoneczko” w Kołobrzegu.

O odpowiedzialności w aspekcie zagrożenia epidemiologicznego nie będę podkreślał, bo nawet w takich okolicznościach nie podejrzewam, by były to celowe działania.

Kolejnym przykładem możliwości wykazania małej atrakcyjności turnusów w Szpitalu „Słoneczko” to fakt, iż w sezonie letnim, w okresie największej liczby naszych małych kuracjuszy - władze „Uzdrowisko” nie wydzieliły plaży dla dzieci i młodzieży. A przecież jest to jeden z atutów i atrakcji oraz zachęt dla rodziców dzieci przyjeżdżających na turnusy do  „Słoneczka” w Kołobrzegu. Ponadto, ”Uzdrowisko” Kołobrzeg, już sprzedało dwa budynki, następne remontuje z przeznaczeniem dla dorosłego kuracjusza. Warto też podkreślić słabą, by nie powiedzieć - żadną promocję lecznictwa uzdrowiskowego dla dzieci i młodzieży w Szpitalu Dziecięcym „Słoneczko” w Kołobrzegu. Zatem, odnosimy nieodparte wrażenie, że polityka Zarządu Uzdrowiska oraz organu prowadzącego zmierza ku dość szybkiemu wygaszaniu tego rodzaju świadczeń uzdrowiskowych, a więc w konsekwencji do likwidacji Dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowego „Słoneczko”.

Szanowny Panie Marszałku!
Powtórzę informacje, które przekazałem Panu Marszałkowi w oficjalnym piśmie z listopada 2019r. Otóż, Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy „Słoneczko”, z 69 - letnimi tradycjami, spełnia wyjątkową rolę nie tylko w wymiarze promocji zdrowia, profilaktyki (od najmłodszych lat) w chorobach uciążliwych i przewlekłych, m. in. w otyłości, astmie oskrzelowej, chorobach skóry czy też w terapii bodźcowej z wykorzystaniem unikatowego kołobrzeskiego mikroklimatu w kwestiach wzmocnienia odporności układu immunologicznego, ale także w kontekście wyrównywania zaległości edukacyjnych. Podkreślę pracę wysoce profesjonalnej kadry pedagogicznej przygotowanej do pracy z dzieckiem przewlekle chorym i z różnymi dysfunkcjami.

Ponadto, należy też pamiętać o promocji naszego Uzdrowiska „Kołobrzeg”. Przyjazd „za młodu” do Kołobrzegu, tym bardziej z pięknymi wspomnieniami poprawy zdrowia, prędzej czy później zaowocuje powrotem do naszego kurortu, już jako młodzieży, czy osoby dorosłej wraz z rodziną. Podkreślę także, niepokojące informacje dotyczące całkowitego ignorowania i żadnego dialogu z załogą Szpitala Dziecięcego „Słoneczko”. Zatem, w konkluzji, po raz kolejny bardzo proszę Pana Marszałka o faktyczne pochylenie się nad bieżącą i przyszłościową strategią oraz koncepcją funkcjonowania Dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowego „Słoneczko” w Kołobrzegu w zakresie trwania, wzmocnienia, promowania i poszerzenia oferty Szpitala. I co ważne - w pełnieniu misji Szpitala Dziecięcego".

Z poważaniem

Czesław Hoc
poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama