Light rain

14°C

Kołobrzeg

4 października 2023    |    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
4 października 2023    
    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

bazylika,konsekracjaNa tę uroczystość kołobrzeżanie czekali ponad 10 lat, odkąd w 1974 r. przejęli zamienioną w muzeum ruinę kolegiaty i przystąpili do odbudowy.


Wcale do tego dojść nie musiało. Odwilż w stosunkach Państwo-Kościół w latach 70-tych zaowocowała nie tylko utworzeniem administracji kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych, ale również ułatwiła rozmowy na temat zwrotu mienia. Jednym z punktów była kolegiata w Kołobrzegu. Rozmowy w Urzędzie do Spraw Wyznań były bardzo trudne. Kościołowi proponowano przejęcie świątyni, ale bez bloku wieżowego - jedynie korpus nawowy, bo prezbiterium należało już do Parafii Św. Marcina. Na szczęście, urzędników udało się przekonać i ostateczna umowa zamierała także blok wieżowy.

W wakacje 1974 roku kolegiata była jednym wielkim placem budowy. Rozpoczęło się porządkowanie wnętrza i przygotowanie do zakładania sklepień. Prace trwały 10 lat. W międzyczasie, w 1980 roku powstała Parafia Wniebowzięcia Maryi Panny, której kościołem parafialnym została odbudowywana konkatedra. W 1981 roku wybucha stan wojenny, ale to nie zatrzymuje prac budowlanych. W 1982 roku rusza odbudowa dachu korpusu nawowego, a w 1984 rozpoczyna się odbudowa dzwonnicy.

W tym czasie wnętrze świątyni jest już na tyle gotowe, że może zostać konsekrowane. Poświęcenie kościoła to niezwykle ważna uroczystość dla każdej wspólnoty parafialnej. Zapadła decyzja, że głównym konsekratorem będzie kardynał Józef Glemp, Prymas Polski. Pomagał mu biskup Stroba i biskup Jeż. Uroczystość odbyła się 21 października 1984 roku. Kardynał poświęcił wodą święconą ołtarz, wnętrze kościoła oraz wiernych. Następnie, po uroczystej homilii, w której nawiązano do pierwszego biskupstwa kołobrzeskiego, olejem świętym pomazano ołtarz oraz ściany konkatedry. Na koniec, okadzono ołtarz oraz ściany świątyni, a także tłumy wiernych, którzy szczelnie wypełniali wnętrze kościoła.

Przed samą konsekracją zrealizowano kilka ważnych inwestycji. Po pierwsze, udało się złożyć środkowy hełm wieżowy z zabytkowym dzwonem z katolickiego kościoła św. Marcina w Kołobrzegu. Po drugie, w prezbiterium udało się zamontować dwa pierwsze witraże - realizacja tego projektu potrwa kolejnych kilkanaście lat. Wreszcie, w dowód uznania za odbudowę konkatedry, papież Jan Paweł II nadał księdzu Józefowi Słomskiemu, administratorowi Parafii Mariackiej w Kołobrzegu, tytuł prałata. Dwa lata później, nada konkatedrze tytuł bazyliki mniejszej.

bazylika,konsekracja

bazylika,konsekracja

bazylika,konsekracja

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama