Broken Clouds

1°C

Kołobrzeg

5 lutego 2023    |    Imieniny: Adelajda, Agata, Izydor
5 lutego 2023    
    Imieniny: Adelajda, Agata, Izydor

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

szostało kołobrzeg

Afera związana z kardynałem Stanisławem Dziwiszem zatacza coraz szersze kręgi. Niewyjaśnione przypadki pedofilii, a do tego tuszowanie spraw obyczajowych w Watykanie, rzuciło się cieniem na świętego Jana Pawła II, który jest honorowym obywatelem Kołobrzegu. Stanowisko w tej sprawie zajął Wiktor Szostało, autor Pomnika Milenijnego.

Drodzy Kołobrzeżanie
Nie jest wykluczone, że będą głosy, by w świetle najnowszego raportu Stolicy Apostolskiej o tuszowaniu pedofilii przez Jana Pawła II, usunąć jego pomnik. Osobiście jestem za tym, ale mimo, że jestem jego autorem, nie należy on do mnie, więc mój głos w tej kwestii jest tylko jednym z prawdopodobnie wielu. Pomnik jest własnością Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Polski i niemiecki papież zostali dodani w 2008 r. do mojej oryginalnej wersji z roku 2000, której głównym przesłaniem było tysiąclecie biskupstwa w Kołobrzegu, oraz jako, że powstało ono dzięki wspólnym działaniom cesarza Niemiec, Ottona III i Bolesława Chrobrego, pomnik jest przede wszystkim przyczynkiem do pojednania Polsko- Niemieckiego, co wyraża gołąb z gałązką oliwną w dziobie u szczytu pomnika, łączący skrzydłami rozdarty wojnami krzyż.
Tak więc, gdyby była ogólna zgoda co do konieczności usunięcia JPII z pomnika, technicznie można to zrobić bez niszczenia reszty rzeżby, albo wycinając całą postać Papieża Polaka, albo wręcz tylko głowę i w takim przypadku, wyrzeźbię inna, np.
Prymasa Wyszyńskiego, który zresztą był wielkim orędownikiem pojednania polsko-niemieckiego i zresztą odwiedził kiedyś Kołobrzeg. Wielu z nas pamięta jego słynny list do biskupów niemieckich:..."przebaczamy i prosimy o przebaczenie"... czym zresztą naraził się na wściekłość ówczesnego I sekretarza PZPR niejakiego Gomułki.

A może usunąć obu papieży i wrócić do oryginalnej wersji pomnika z roku 2000? Zapraszam do dyskusji.

Fot. Wikipedia

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama