Few Clouds

5°C

Kołobrzeg

4 marca 2024    |    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
4 marca 2024    
    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Skarb sprzed ok. 3500 lat w Muzeum Miasta Kołobrzeg

Brązowy skarb sprzed około 3500 lat - to przypadkowe odkrycie, jakiego dokonał Paweł Peszczyński z Krzecka w 2021 roku. Akcję wydobywczą prowadzili w 2022 roku, dzięki nieocenionej pomocy Lasów Państwowych, członkowie Stowarzyszenia Dębosz z Rymania przy współpracy Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta", a także Fundacja „Relicta" z Poznania. Opracowania skarbu dokonali mgr Marcin Krzepkowski i dr Grzegorz Szczurek, a konserwacji podjęła się mgr Małgorzata Żukowska.

Na skarb składa się masywny naszyjnik brązowy ważący aż 0,937 kg, mała bransoleta ze zwężającymi się końcami oraz bryłki surowca brązowego o  zróżnicowanej wielkości i wadze (łącznie 20 szt.). Powierzchnia naszyjnika ozdobiona jest grupami kresek poprzecznych oraz grupami trójkątów, tzw. wilczymi zębami. Zaliczyć należy go do ozdób szyi typu Turyngia - grupy dość masywnych obręczy, z wygiętymi na zewnątrz, stopkowato uformowanymi końcami, związanych z wczesnobrązową kulturą unietycką. Decyzją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków skarb trafił do oddziału Muzeum Miasta Kołobrzeg w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Skarb należy datować na wczesną epokę brązu (2100-1650/1600 r. p.n.e.). Analiza formalna pozwala powiązać naszyjnik z Sidłowa z wyrobami typu Turyngia i z podobną obręczą odnalezioną w Mirosławicach w województwie kujawsko-pomorskim w 1909 roku. Taka analogia pozwala przyjąć, że jest to wyrób związany z wczesnobrązową kulturą unietycką.

W zbiorach Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu ten okres reprezentuje jedynie odkryte w Leszczynie berło sztyletowe. Brązowy skarb z Sidłowa jest odkryciem unikatowym i świadczącym o wyjątkowych rzeczach, które nadal czekają na odnalezienie, a już dziś mogą pobudzać naszą wyobraźnię i pozwalać na opisywać historię ziemi kołobrzeskiej oraz okolic już nie setki, a tysiące lat temu.

Skarb z Sidłowa można od dziś oglądać w Muzeum Miasta Kołobrzeg. Przy okazji, będzie on częścią przebudowywanej wystawy w muzeum, poświęconej prehistorii ziemi kołobrzeskiej i okolic. Projekt ten ma wpisywać się w działania miasta związane z Europejską Stolicą Kultury.

Fot. Radosław Horanin

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama