Clear Sky

15°C

Kołobrzeg

25 maja 2024    |    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
25 maja 2024    
    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Historyczni działacze kołobrzeskiej "Solidarności" - Henryk Bieńkowski i Sławoj Kigina, ufundowali dla bibliotek szkolnych książkę Edwarda Stępnia.


Dawni opozycjoniści złożyli deklarację zaopatrzenia bibliotek szkół ponadgimnazjalnych przed dziennikarzami. I słowa dotrzymali. W poniedziałek odwiedzili placówki edukacyjne, przekazując obszerne dzieło mecenasa Stępnia, pt. "Kołobrzeg - Twierdza Solidarności". Spotkali się z życzliwym przyjęciem ze strony kierownictwa szkół, których niestety nie stać na takie zakupy. Brakuje im pieniędzy na niezbędne tytuły, a co dopiero prace o charakterze regionalnym.

- Chcielibyśmy, aby o dziejach "Solidarności" trochę więcej mówiło się na lekcjach historii czy wiedzy o społeczeństwie, bo przy przerabianiu programów nauczania zwykle brakuje na to czasu, albo są już wakacje - mówił na spotkaniu z zastępcą dyrektora LO im. M Kopernika - Elżbietą Kazimierską, Henryk Bieńkowski. - Ta książka opowiada o tym, co w tamtych czasach działo się w Kołobrzegu, jak walczyliśmy o słuszną sprawę. Nie brakuje tu również informacji o wydarzeniach w "Koperniku".

Zarówno Henryk Bieńkowski jak i Sławoj Kigina byli internowani w stanie wojennym w obozie na poligonie wodnym w Chełmnie. Szykanowani, śledzeni i podsłuchiwani przez Służbę Bezpieczeństwa. Sławoj Kigina w 1984 roku za działalność opozycyjna stracił pracę. Był śledzony w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego kryptonim "Elektryk". Henryka Bieńkowskiego inwigilowano w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego kryptonim "Konstruktor". Panowie zapowiadają zakupienie książek do bibliotek w kołobrzeskich gimnazjach.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama