Overcast Clouds

19°C

Kołobrzeg

1 lipca 2024    |    Imieniny: Halina, Marian, Klarysa
1 lipca 2024    
    Imieniny: Halina, Marian, Klarysa

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, plewko, studium, ekologiczny, kołobrzegEkologiczny Kołobrzeg przygotował na sesję Rady Miasta swoje stanowisko w sprawie studium dla miasta. Przy okazji nie zostawia na nim suchej nitki.


Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia "Ekologiczny Kołobrzeg" w zakresie treści projektu „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Kołobrzeg” oraz „Prognozy oddziaływania na środowisko do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kołobrzeg”.

Kołobrzeg jest atrakcyjnym uzdrowiskiem usytuowanym bezpośrednio nad morzem.  Charakteryzuje się łagodnym klimatem, czystym powietrzem oraz silnym nasłonecznieniem. Głównymi walorami miasta są wody i plaże Bałtyku, źródła solankowe i borowiny, swoisty mikroklimat oraz rozbudowana infrastruktura turystyczno-uzdrowiskowa miasta. Wszystko to sprawia, że Kołobrzeg posiada szereg możliwości dotyczących lecznictwa uzdrowiskowego, turystyki i rekreacji. Właściwe wykorzystanie tych dóbr może przyczynić się do wzrostu konkurencyjności miasta jako kurortu, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.  W konsekwencji wymaga to szczególnej dbałości o jakość środowiska naturalnego i wymusza intensyfikację działań określanych ogólnie jako pro-ekologiczne”.  

To zdanie to cytat z oficjalnie obowiązującego w Kołobrzegu dokumentu uchwalonego przez Radę Miasta Kołobrzeg (uchwała Nr XXXV/477/09 Rady Miasta Kołobrzeg z dnia 29 czerwca 2009 r.- „Programu Operacyjny Zielony Kołobrzeg”. W tej samej uchwale Rada Miasta uchwaliła też : „Program Operacyjny Perła Uzdrowisk”” oraz „Program Operacyjny Piękniejszy  Kołobrzeg”. Czytając te programy w kontekście wprowadzenia przez Prezydenta Miasta Kołobrzegu pod obrady Rady Miasta projektu „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Kołobrzeg” mogą budzić tylko uśmiech i zażenowanie. Projekt „Studium…”  zawiera wiele zapisów pozostających w sprzeczności z zapisami uchwalonymi w tych programach  i ma charakter antyekologiczny.

Studium jest ważnym dokumentem planistycznym - jest podstawowym dokumentem kreującym politykę przestrzenną całego obszaru gminy.

Ustawodawca w ustawie z  dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w art. 10 stanowi, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego poza zagadnieniami ładu przestrzennego i architektonicznego winno uwzględniać sprawy  szeroko rozumianej ekologii m. min.: stanu środowiska, wielkości i jakości zasobów wodnych oraz wymogów ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego, warunków i jakości życia mieszkańców, w tym ochrony ich zdrowia, występowania obiektów i terenów chronionych na podstawie odrębnych przepisów, występowania obszarów naturalnych zagrożeń geologicznych, występowania udokumentowanych złóż kopalin oraz zasobów wód podziemnych, występowania terenów górniczych, uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej oraz gospodarki odpadami.

Dla Stowarzyszenia "Ekologiczny Kołobrzeg", ze względu na przedmiot działalności tego stowarzyszenia, szczególnie bliskie są sprawy szeroko rozumianej ekologii i ochrony przyrody na które wskazuje w.w. przepis.

Wszystkie wyżej wymienione zagadnienia są szczególnie ważne przy opracowaniach studiów zagospodarowania w każdym z miast, lecz w Kołobrzegu, ze względu na status miasta uzdrowiskowego zagadnienia te powinny być traktowane w sposób szczególny.
Zdaniem Zarządu Stowarzyszenia projekt „Studium…” ma charakter antyekologiczny i choć projekt ten zawiera odniesienia do kwestii określonych w art. 10 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, to jednak jego autorzy nie wzięli pod uwagę negatywnych skutków związanych z jego wprowadzeniem w życie.

Niektóre szkodliwe dla miasta zapisy „Studium...” uzyskały  nawet akceptację i wsparcie w „Prognozie oddziaływania na środowisko do projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kołobrzeg”.

Jedno z takich akceptujących stanowisk autora „Prognozy...” zawarto na str. 98 dokumentu cyt.: „Największe przekształcenia powierzchni ziemi dotyczyć będą terenów wilgotnych i podmokłych łąk, na których niezbędne będzie nieznaczne podniesienie rzędnych powierzchni terenu i ewentualna wymiana gruntów w celu umożliwienia posadowienia obiektów kubaturowych. Do obszarów tych należą: część MN-1, część MN-5, część MN-16, część MN-21. Nowe zagospodarowanie będzie wpływać na zmianę powierzchni ziemi w sposób trwały lub długotrwały. Należy jednak stwierdzić, że zjawiska te są naturalnym i nieuniknionym następstwem rozwoju przestrzennego miasta.”

Odniesienie się do kwestii występowania obszarów naturalnych, zagrożeń geologicznych, występowania udokumentowanych złóż kopalin oraz zasobów wód podziemnych, występowania terenów górniczych.

Miasto Kołobrzeg uzyskało status uzdrowiska wyłącznie dzięki ogromnemu bogactwu naturalnych surowców leczniczych. Są nimi artezyjskie wody mineralne eksploatowane z utworów jury i czwartorzędu oraz torf leczniczy (borowina) pozyskiwana ze złoża typu niskiego na południowo-wschodnich obrzeżach miasta.

Artezyjskie solanki to wody reliktowe (z dawnych okresów geologicznych), w niewielkim jedynie stopniu uzupełniane wodami powierzchniowymi przenikającymi do złoża wód mineralnych. Infiltrację tych wód umożliwia brak naturalnej, jednolitej warstwy izolacyjnej ochraniającej złoże kołobrzeskich solanek przed szkodliwymi wpływami zewnętrznymi związanymi z niszczącą i degradującą środowisko naturalne działalnością człowieka.

W wielu rejonach naszego miasta solanki występują bardzo płytko a intensywna urbanizacja miasta i gminy Kołobrzeg zaczyna odbijać się negatywnie na jakości tych wód. Nieustanna dewastacja i przekształcanie warstw izolacyjnych czwartorzędu w przysłowiowe sito (!) lawiną nieprawidłowo wykonywanych i likwidowanych otworów wiertniczych geologiczno-inżynierskich, sond, wykopów itp. z drastycznym naruszeniem prawa, bez stosownych dokumentacji, uprawnień, zezwoleń organów nadzoru górniczego, bez znajomości podstawowych i prawidłowych zasad techniki górniczej.

Nadmierna ingerencja człowieka w głąb ziemi, brak wyobraźni i odpowiedzialności na etapie projektowania i realizacji prac geologicznych skutkuje coraz intensywniejszym przenikaniem zanieczyszczeń w głąb ziemi, mieszaniem się poszczególnych poziomów wodonośnych o różnych parametrach, migracją artezyjskiej solanki ku powierzchni ziemi i w konsekwencji nieodwracalną degradacją środowiska wód leczniczych.

Niepokojące symptomy skażeń związkami azotowymi, na które zwrócił szczególną uwagę Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu, pojawiły się już kilkanaście lat temu w analizach fizyko-chemicznych wód mineralnych eksploatowanych z utworów czwartorzędu.    


Na początku bieżącego wieku doprowadzona została do upadłości, zlikwidowana i zdewastowana Rozlewnia Wód Mineralnych przy ul. Sienkiewicza, produkująca przez wiele lat z ogromnym powodzeniem niepowtarzalną butelkowaną wodę mineralną "Perła Bałtyku". Była ona wspaniałą wizytówką i promocją naszego uzdrowiska nie tylko w kraju ale także poza jego granicami. Dlaczego władze miasta nie zabiegają o reaktywowanie tak beztrosko i nieodpowiedzialnie zniszczonego zakładu? Jaki los w obecnej sytuacji czeka niszczejące odwierty i instalacje solankowe źródeł nr 16A "Perła" i 16B, na których bazowała rozlewnia? Całkowicie wyłączone z eksploatacji ulegają sukcesywnie demineralizacji, tracą pierwotne, bezcenne walory smakowe i właściwości lecznicze.

Przy ul. Słowackiego znajdowało się rezerwowe (wyłączone z eksploatacji) ujęcie leczniczej wody mineralnej nr B1 "Barnim". Odwiert wraz z całą aparaturą kontrolno-pomiarową obudowany był dużym żelbetonowym pawilonem, pod którym działka stanowiła własność Uzdrowiska Kołobrzeg SA. W ubiegłym roku pawilon zniknął z powierzchni a teren po nim wyłożony został kostką brukową i pełni rolę parkingu samochodowego.
Jaki jest los tego odwiertu?

Drugim cennym surowcem leczniczym jest borowina eksploatowana z jednego z największych i najgłębszych (pod względem miąższości) torfowisk w Polsce. O jego właściwościach leczniczych zadecydowały bardzo dobre parametry fizyko-chemiczne oraz stosunkowo wysoka czystość bakteriologiczna. Obecnie złożu zagraża gwałtowna ekspansja człowieka na sprywatyzowanych terenach okalających i dziwić może aprobata autorów „Studium...”na tak znaczną ingerencję w środowisko przyrodnicze. Nie wolno więc dopuścić aby brak wiedzy, wyobraźni i perspektywicznego myślenia odebrał szansę przetrwania złoża borowiny dla przyszłych pokoleń.

Wyjaśnienia wymagają zmiany jakie wprowadzone zostały do koncesji wydanych na 20 lat w 1992 roku na eksploatację obu kopalin leczniczych. Wiadomym jest, że powierzchnia terenu górniczego "Kołobrzeg" to suma powierzchni: obszaru górniczego dla wód mineralnych "Kołobrzeg II" i obszaru górniczego dla złoża borowiny "Mirocice. Powiększono obecnie powierzchnię obszaru górniczego "Mirocice" o 81.084 m kw. przy jednoczesnym zmniejszeniu powierzchni całego terenu górniczego Kołobrzeg o 1.279.031 m kw. Czy faktyczny przebieg granic obszaru górniczego "Mirocice" i terenu górniczego Kołobrzeg są zgodne z przedstawionym w „Studium...”? Czy zapisy dotyczące eksploatacji kopalin oparte są na dokumentach zgodnych z literą prawa?

Na te oraz inne pytania projekt "Studium.." nie zawiera odpowiedzi. Wprost przeciwnie, zapisy tego projektu stwarzają nowe zagrożenia dla stanu i przyszłości wód leczniczych oraz borowiny.

Na zlecenie Gminy Miasto Kołobrzeg Fundacja z Wrocławia opracowała "Ekspertyzę hydrogeologiczną dot. prognozy potencjalnego wpływu realizacji zapisów w projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kołobrzeg na złoże borowiny obszaru górniczego "Mirocice". W marcu 2013 r. mgr. inż. Barbara Krawczyk, pełniącą przez 30 lat funkcję Naczelnego Geologa Uzdrowiska Kołobrzeg wydała bardzo krytyczną opinię geologiczno-górniczą dotyczącą tej ekspertyzy. Opinia ta została załączona do niniejszego stanowiska Stowarzyszenia.

Odniesienie się do kwestii dotyczącej zasad zagospodarowania odpadami.

W „Studium..” znalazł się zapis ,że za główne kierunki  w zakresie gospodarki odpadami przyjęto utrzymanie istniejącej kompostowni w Korzyścienku oraz jej modernizacja.

Z takim podejściem do kwestii gospodarki odpadami Stowarzyszenie EK się nie zgadza. Kompostownia w Korzyścienku jest tylko z nazwy kompostownią, a faktycznie jest śmietniskiem, na którym składowane są odpady. Istnieje więc konieczność zbudowania nowej kompostowni w innej lokalizacji. Taka decyzję już wypracowan  w trakcie przeprowadzonych w tej sprawie konsultacji społecznych. Na spotkaniu przy tzw. "zielonym stole" Prezydent Miasta Janusz Gromek oświadczył, że SPOK (Stacja Przeładunkowa Odpadów Komunalnych) zostanie zlokalizowana w innym miejscu.

Studium nie odnosi się też do kwestii gospodarki i składowanie borowiny pozabiegowej. Problemem ten również wymaga wyjaśnień.

Odniesienie się do kwestii stanu środowiska, wymogów ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego, występowania obiektów i terenów chronionych na podstawie odrębnych przepisów.

Miasto Kołobrzeg położone jest w strefie o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych. Z uwagi na warunki klimatyczne związane z oddziaływaniem morza Bałtyckiego, budowę geologiczną i geomorfologię obszar miasta charakteryzuje się wyjątkową bioróżnorodnością. Teren miasta obfituje w chronione siedliska przyrodnicze w tym także siedliska priorytetowe, ważne dla Unii Europejskiej. Występuje tu wiele unikalnych gatunków flory i fauny podlegających ochronie prawnej a także odnotowanych w Polskich Czerwonych Księgach oraz w Polskich czerwonych listach zwierząt i roślin zagrożonych wymarciem na terenie Polski.

Unikalne walory przyrodnicze miasta stanowią, obok złóż torfów borowinowych i wód mineralnych, ważny atut miasta uzdrowiskowego. Zasoby przyrodnicze Kołobrzegu świadczą o wysokiej naturalności środowiska, czynnika bardzo ważnego dla funkcji uzdrowiskowej. Walory przyrodnicze powinny stać się ważnym kierunkiem w promocji miasta w kraju i za granicą. Poprawne planowanie dalszego rozwoju miasta wymaga rzetelnej diagnozy istniejącego stanu.

Po zapoznaniu się z treścią projektu „Studium…” oraz w wyniku kilkukrotnych kontaktów osobistych członków Stowarzyszenia z jego twórcami należy podkreślić niski stan wiedzy dot. środowiska przyrodniczego tych autorów "Studium.." Skutkuje to błędnymi wnioskami i projektowaniem zagospodarowania przestrzennego miasta, które ma destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne w jego najcenniejszych fragmentach np.:

1. Zaplanowanie zabudowy mieszkaniowej w granicach terenu górniczego: część MN.R-1, MN.R-2, część MN.R-3, część MN-10, stwarzając warunki do degradacji złoża borowiny.
2. Zaplanowanie zabudowy obszaru „Mirocice” w warunkach braku wiedzy o zasobach przyrodniczych: obszary oznaczone MN.R-2, MN.R-3, MN.R-4, MW.A-6.

Obszar „Mirocice” nie został zinwentaryzowany przyrodniczo w latach 2000-2001 kiedy to wykonywano inwentaryzację przyrodniczą miasta. Konieczność inwentaryzacji przyrodniczej tego terenu widzą autorzy Opracowania ekofizjograficznego Kołobrzegu z roku 2004, stwierdzając cyt.: „Ze względu na stosunkowo małe rozpoznanie w "Waloryzacji przyrodniczej" miasta obszar wymaga szczegółowego rozpoznania”. Pomimo, iż minęło od tego czasu 9 lat, teren nie został zinwentaryzowany, a w „Studium...” obszar ten przeznacza się do zabudowy niemal w całości.

Fragmentaryczne dane wskazują na wyjątkowo cenne walory przyrodnicze tego obszaru. Rozważyć należy ochronę cennych fragmentów przyrody „Mirocic” poprzez ustanowienie użytku ekologicznego w miejscach występowania stanowisk roślin chronionych. Cały zaś obszar „Mirocice” można poddać ochronie prawnej w formie zespołu przyrodniczo krajobrazowego jako fragment krajobrazu polodowcowego o dużej bioróżnorodności gatunkowej roślin i zwierząt. Uczynić to można na podstawie art. 43 ustawy o ochronie przyrody, który stanowi: „Zespołami przyrodniczo krajobrazowymi są fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe lub estetyczne”.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Działalność na terenach objętych tą formą ochrony uwarunkowana jest opracowaniem dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględni postulaty przyrodników i historyków.

Ustanowienie użytku ekologicznego lub zespołu przyrodniczo-krajobrazowego następuje w drodze uchwały rady gminy (art. 44. ustawy o ochronie przyrody).

W załączeniu przedkładamy płytę dvd z nagraniem dziewiczych terenów „Mirocic”, które zgodnie z projektem „Studium …” mają być zabudowane (nagranie to znajduje się też na stronie internetowej miastokolobrzeg.pl.). Zabudowanie tych terenów jest skandalem, skutkować będzie zagrożeniem złóż borowiny i degradacją tego pięknego przyrodniczo terenu.

Innym zagrożeniem terenu borowiny i zagrożeniem przyrody w pobliżu borowiny stanowi Centrum Atrakcji Wojskowej „Bastion”, którego działalność prowadzona jest na działce położonej przy ul. Koszalińskiej w Kołobrzegu  na terenie specjalnego obszaru ochrony siedlisk - Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego. Wskutek tej działalności do gleby przedostaje się paliwo, różnego rodzaju smary, substancje ropopochodne. Fakt ten potwierdzają badania przeprowadzone przez WIOŚ ze Szczecina (taką informację uzyskał z tej instytucji prezes Ekologicznego Kołobrzegu Krzysztof Plewko).

Również zaniepokojenie Stowarzyszenia budzi wpisanie w „Studium...” możliwości inwestycji budowlanej po lewej stronie drogi krajowej nr 11.

3. Zabudowa części obszaru MN-21 położonego na terenie łąk solniskowych, stanowiących siedlisko priorytetowe *1340. W „Prognozie oddziaływania na środowisko do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kołobrzeg” uzasadniono wyznaczenie tego terenu pod zabudowę wydaną już decyzją o warunkach zabudowy na dz. nr 4/16 (str. 107 Prognozy).
Użytek Ekologiczny „Dolina Stramniczki” powinien obejmować całość łąk solniskowych położony pomiędzy rzeką Stramniczką i ul. B. Chroberego i od ul. B. Krzywoustego do granicy miasta z gminą Kołobrzeg od strony południowej.

4. Zaplanowanie dominanty wysokościowej widocznej od strony Morza Bałtyckiego na terenie dawnej prochowni na terenie UW-1. Element wysokościowy w tym miejscu zaburzy harmonię krajobrazu otwartych przestrzeni łąk i trzcinowisk oraz spowoduje degradację pobliskiego lasu nadmorskiego brzozowo - dębowego.
5. Zaplanowanie trasy obwodnicy etap III przez obszar solniskowych łąk stanowiących siedlisko priorytetowe *1340. Raport oddziaływania tej inwestycji na środowisko został zakwestionowany przez Stowarzyszenie Klub Przyrodników. Ustalenia Raportu  zostały oparte o nieuaktualniony SDF (Standardowy Formularz Danych) obszaru Natura 2000 „Dorzecze Parsęty”. Klub Przyrodników interweniował w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

Studium w obecnym kształcie preferuje rozwój miasta poprzez intensywną rozbudowę kosztem naturalnych walorów i prowadzi do degradacji środowiska na znacznych obszarach miasta.

Uwagi z zakresu ochrony środowiska do projektu „Studium…” wniósł dr. inż. Mieczysław Stachowiak z Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy.  W głównym swoim wniosku zaproponował cyt.:”odrzucenie w obecnej postaci i krytyczną rewizję (recenzje) tekstów obu  projektów dokumentów, której celem ma być usunięcie niedociągnięć  merytorycznych i niezgodności proponowanych zapisów.”

W projektach „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kołobrzeg” i w „Prognozie oddziaływania na środowisko do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kołobrzeg” występuje szereg błędów. Dokumenty zawierają liczne błędy merytoryczne i rzeczowe wskazujące na niekompetencję autorów np.:
- błędna interpretacja siedlisk przyrodniczych występujących na terenie miasta,
- błędne nazewnictwo z zakresu flory, fauny i pojęć z zakresu ekologii,
- niespójne lub sprzeczne ustalenia dotyczące siedlisk przyrodniczych w obu dokumentach,
- błędy w ocenie najcenniejszych obszarów przyrody wynikające z nieznajomości stanu faktycznego,
- opracowanie "Studium..." w oparciu o niepełne dane o środowisku przyrodniczym,
- na str. 32 - odwiert solankowy nr 16A „Perła” nie znajduje się na Wyspie Solne jak twierdzą autorzy „Studium ..”  , lecz przy skrzyżowaniu ulic Jedności Narodowej i Solnej,
- na str. 32 - decyzja MZ i OS uznająca nasze  kopaliny za lecznicze oparta na rozporządzeniu Rady Ministrów z 1971 r.  jest nieaktualna,
- na str. 33 - w „Studium ..” złoże borowiny zostało nazwane „Mirocice”-w rzeczywistości złoże to nosi nazwę „Kołobrzeg”, a jego obszar górniczy- „Mirocice”,
- na str. 54-powołano się na nieaktualne rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14.02.2006 r.,
- na str. 54 - ustawa z 2011 r. zniosła podział kopalin na podstawowe i pospolite, natomiast autorzy „Studium.. ”powołują się na tą klasyfikację,
- na str. 54 – wymienione tam źródła- wbrew twierdzeniom autorów „Studium ..” nie są źródłami eksploatowanymi , lecz są to naturalne samowypływy artezyjskiej solanki,
- na str. 55 - informacje o  produkcji wody mineralnej „Perła Bałtyku”, i Zakładzie Produkcji Wody Mineralnej są nieaktualne ,
- na str. 55 – z treści „Studium…” wynika ,ze ujęcia 16A „Perła” i B1 „Barnim” – są faktycznie wyłączone z eksploatacji, a z treści  „Mapy obszaru i terenu górniczego” (załącznika do koncesji) są uwidocznione jako  odwierty wody leczniczej czynne,
- na str. 55 - powołuje się na nieistniejące nazwy ośrodków-OSW „Chemik”, i OWL „Węgiel Brunatny”,
- na str. 56 - przywołane filary ochronne dla drogi krajowej nr 11 są wyłączone z eksploatacji borowiny, a nie jak twierdzą autorzy „Studium…”-cyt: „z zainwestowania”,
- na str. 56 - podane są powierzchnie obszarów górniczych „Kołobrzeg II” i „Mirocice”, które  nie zgadzają się z powierzchniami podanymi w zmienionych koncesjach i załączonej do koncesji „Mapie obszaru i terenu górniczego”,
- na str. 86 - wpisane do rejestru zabytków ( nr rej. 618)  ujęcie solanki przy ul. Kniewskiego, na które powołują się autorzy „Studium..” nie istnieje.

Niezrozumiała jest pod względem merytorycznym jest treść rozdziału 2.2. -pkt 2.2.1 i 2.2.2. projektu „Studium…” –„Zalecenia gospodarcze dla istniejących obszarów i obiektów chronionych”(zredagowane one zostały przez osobę nie znająca zagadnień z zakresu geologii inżynierskiej).

Zastrzeżenia Stowarzyszenia budzi również załącznik graficzny nr 4 tj. „Mapa obszaru i terenu górniczego”. Jest ona niezgodna z analogiczną mapą stanowiącą załącznik do obecnych koncesji. Na mapie zamieszczone są współrzędne w układzie „65” , a powierzchnie obszaru i terenu górniczego są niezgodne z zapisami w obecnych koncesjach (fakt ten potwierdza mapa obszaru i terenu górniczego przedłożona przez Prezydenta Miasta do pisma z dnia 12.05.2013 r. skierowanego do radnego Andrzeja Mielnika).

Dziwić może brak reakcji na zagrożenia dla środowiska naturalnego wynikających z projektu "Studium.." podmiotów, które powinny być najbardziej zainteresowane ochroną  funkcji uzdrowiskowej miasta tj. przedstawicieli firm - Uzdrowisko Kołobrzeg S.A. czy też Regionalnego Stowarzyszenia Turystyczno-Uzdrowiskowego zrzeszającego wielu przedsiębiorców branży turystycznej.

Wprowadzenie „Studium..” w życie i realizacja wpisanych tam zamierzeń spowoduje degradację środowiska na wielką skalę, zniszczenie cennych przyrodniczo terenów miasta oraz degradację krajobrazu. Dokument ten jest nie tylko antyekologiczny, ale jest także szkodliwy dla rozwoju naszego pięknego miasta.    Kołobrzeg przed laty był zwanym "Perłą Bałtyku", ostatnio reklamuje się jako „Klimatyczny Kołobrzeg”. To ekologia, a nie kolejne apartamentowce będą stanowiły o przyszłości tego największego w Polsce uzdrowiska, jakim jest miasto Kołobrzeg. Dlatego nie można dopuścić, aby antyekologiczne "Studium..." weszło w życie.
Dyskusja nad projektem „Studium...” zdominowana została sprawami bardzo istotnymi, w szczególności do obszaru „Mirocic”, działalności firmy „Bastion”, uważamy również ,że poza tym powinna toczyć się ogólna dyskusja nad strategicznymi kierunkami rozwoju miasta Kołobrzegu (np. w projekcie „Studium…” brak jest odniesienia się do planów przeniesienia z terenu Strefy „A’ uzdrowiska „Miejskiej Energetyki Cieplnej” sp. z o.o.  ,czy też przeniesienia „Komunikacji Miejskiej” sp. z o.o.  z centrum miasta na jego obrzeża. Na temat tych dwóch planowanych inwestycji była szeroka dyskusja, były opracowane plany w tym zakresie, a dokument strategiczny jakim jest studium uwarunkowań  i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta w tym zakresie milczy. Czy oznacza to ,że zrezygnowano z tych zamierzeń, czy też zapomniano je wpisać do tego projektu. Na te i inne odpowiedzi społeczeństwo Kołobrzegu chciałoby uzyskać odpowiedź od władz miasta.

Reasumując, w świetle powyższego, „Studium…” w obecnej postaci należy odrzucić w całości i opracować jego nową treść, która będzie miała charakter prorozwojowy i jednocześnie zapewniała ochronę  największego i najpiękniejszego uzdrowiska w Polsce!

Jeśli projekt „Studium…”  zostanie jednak przyjęty przez Radę Miasta w Kołobrzegu  to we współpracy ze wszystkimi ludźmi dobrej woli , instytucjami, organizacjami społecznymi i politycznymi którym na sercu leży dobro miasta Kołobrzegu nie dopuścimy do degradacji naszego pięknego miasta i będziemy podejmować wszelkie możliwe drogi prawne aby uniemożliwić wprowadzenie w życie tych zapisów „Studium..”, które zagrażają środowisku naturalnemu Kołobrzegu.

Prezes Stowarzyszenia „Ekologiczny Kołobrzeg”
Krzysztof Plewko


Od redakcji
Z posiadanych przez nas badań wykonanych przez środowiskowe organy kontrolne na wniosek Dariusza D., nie wynika, aby firma "Bastion" dokonała zanieczyszczenia środowiska lub aby jej działalność na to środowisko wpływała negatywnie. Zgłoszone zarzuty i szkody w środowisku nie potwierdziły się w wykonanym badaniu.

 

informacje kołobrzeg, plewko, studium, ekologiczny, kołobrzeg

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama