Broken Clouds

15°C

Kołobrzeg

4 października 2023    |    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
4 października 2023    
    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, ustronie, rajd, błotoPonad 50 2-osobowych załóg przybyło w ten weekend do Ustronia Morskiego, by wziąć udział w rajdzie samochodów terenowych. My też wzięliśmy udział w imprezie.


Pomorska Przeprawa o Puchar Wójta Gminy Ustronie Morskie odbywała się w czterech klasach: turystycznej, wyczynowej, extreme z wyciągarką elektryczną oraz dla najbardziej zaawansowanych - extreme z wyciągarką mechaniczną. Niestety, w rajdzie nie mogły brać udziału quady, jedynie samochody terenowe. Trasa o długości około 30km wiodła przez łąki, bagna oraz leśne drogi na terenie gminy Ustronie Morskie. Organizatorzy zadbali o wszelkie zezwolenia, a trasę uzgodnili z władzami gminy i zarządcą lasu. Oprócz odpowiednich umiejętności prowadzenia samochodu w trudnych warunkach, uczestnicy musieli wykazać się dobrą orientacją w terenie i umiejętnością czytania tzw. roadbooków, czyli planów trasy. Droga do poszczególnych punktów kontrolnych trasy została wytyczona w kilku blisko siebie przechodzących wariantach, by zawodnicy nie przeszkadzali sobie wzajemnie oraz by trasa różniła się skalą trudności zależnie od klasy w której dany uczestnik startował.

Baza rajdu, start i meta mieściły się na terenie jednego z ośrodków wczasowych w pobliżu basenu Helios w Ustroniu Morskim. Podczas porannej, sobotniej odprawy prowadzonej przez organizatorów, omówione i podsumowane zostały zasady rywalizacji i szczegóły rajdu. Dodatkowo, strażnicy leśni przypomnieli o panujących przepisach i karach grożących za ich łamanie. Pierwsze załogi wystartowały przed godziną 10, by dojechać do mety po prawie pięciu godzinach intensywnej jazdy. Część uczestników nie przejmowała się upływającymi minutami, i pokonując trasę powoli i z przerwami na rozmowy. Również samochody znacznie się między sobą różniły. Jedne były seryjne, jedynie z zamontowanymi oponami błotnymi, inne były zmodyfikowane w takim stopniu, że trudno było określić ich markę. Również dlatego, że niektórzy fani offroadu niemal budują swoje pojazdy od podstaw, wykorzystując podzespoły z różnych Marek i modeli, a częściowo stosując własne opracowania techniczne czy stylizacje.

Wieczór spędzono w miłej atmosferze, na oglądaniu samochodów i dyskusjach. Wspólny posiłek przy ognisku został niestety zakłócony przez deszcz padający w sobotni wieczór. W drugi dzień rajdu – niedzielę – zabawa była krótka, ale za to jaka widowiskowa! Uczestnicy udali się na bagniska w Sianożętach, by tam obkleić swoje terenówki kolejnymi kilogramami błota, dosłownie utopić pojazdy w błotnistej mazi i sprawdzić kres swoich możliwości. Odcinek specjalny miał tylko kilkaset metrów, ale za to jak ciężkich do pokonania! Ziemia brutalnie wyrywana spod 35 calowych opon MT fruwała wokół samochodów, by wylądować na ubraniach i twarzach zgromadzonych, kibicujących uczestników rajdu. „Królem błota” został zawodnik, który najsprawniej i najszybciej pokonał ten trudny OS.

Atmosfera w obu dniach rajdu była bardzo przyjazna, uczestnicy mimo że nie wszyscy się ze sobą znali, służyli sobie pomocą w trudnych sytuacjach i na pewno wszyscy miło spędzili czas. Nie obyło się bez urwanych półosiek, przeciętych opon, czy wgniecionych blach, ale w ferworze walki offroadowiec nie przejmuje się takimi drobiazgami a straty są normalna rzeczą w tym sporcie. Po godzinie 13, zgromadzeni uczestnicy (część ludzi pojechała do domu wcześniej) zebrali się, by wspólnie usłyszeć oficjalne wyniki oraz gratulować zwycięzcom. Otrzymane puchary będą przypominać zwycięzcom o świetnych wynikach i wspaniałej zabawie połączonej ze zdrową rywalizacją. Rajd przeprawowy jest dobrą promocją dla naszego powiatu i dla gminy Ustronie Morskie, oby ta impreza wpisała się na trwałe w kalendarium imprez sportowych i by z roku na rok przybywało do Ustronia coraz więcej załóg.

Wszyscy uczestnicy mieli wspólny cel:€“ świetnie się bawić i integrować z innymi pasjonatami -€“ i ten cel został w stu procentach osiągnięty.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej imprezy, w której udział wzięła załoga naszego portalu internetowego.

Oto wyniki rajdu:

Turystyk:
1 Gendi Damian
2 Klimczak Arkadiusz
3 Butryn Paweł
4 Barteczko Rafał
5 Rosiak Tomasz
6 Stenclik Michał
7 Trojanowski Adam

Wyczyn:
1 Stańczak Adam
2ex. Kudła Tadeusz
2ex. Hociło Zbigniew
3ex. Pietrucha Piotr
3ex. Wolicki Kamil
4 Gembiak Andrzej
5 Golon Kamil
6 Dańlenko Darek
7 Russ Darek
8 Kmioła Darek
9 Chojecki Maciek
10 Ronin
11 Hen Michał
12 Engler Michał
13 Jaskot Sebastian
14 Jaskot Jacek
15 Mariosik Sebastian
16 Kołodziejski Krzysztof
17 Myk Borys
18 Maliszewski Artur
19 Pawlikowski Marek
20 Felski Radek

Extrem Elektryk

1 Skrzypczyński Remigiusz
2 Czyrkuń Piotr
3 Chodalski
4 Noga Zbigniew
5 Kazimierczak Krzysztof
6 Chmura Rafał
7 Możdżanowski Darek

Extrem Mechanik
1 Urban Arkadiusz
2 Ziora Tomasz
3 Matuszczak Adam
4 Walewski Bogdan
5 Tomasz Przybylski

Tekst i fot. Maciej Grala

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama