Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

22 lutego 2024    |    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
22 lutego 2024    
    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Pytacie ile więcej zapłacicie za ciepło? Odpowiadamy: bardzo dużo...

Miejska Energetyka Cieplna poinformowała nas dzisiaj, że weszła w życie nowa taryfa na ciepło. Opublikowaliśmy ją, ale dzięki czytelnikom szybko zorientowaliśmy się, że aby ją odczytać, trzeba się sporo naklikać (przeczytaj). Następnie też trzeba się sporo naczytać. I niektórzy mogą z tego niewiele zrozumieć. Wcale to nie dziwi, bo spółka wydała lakoniczny komunikat, a władze miasta same o podwyżkach nie poinformowały. Zrobimy to więc my na waszą prośbę.

Rok temu pisaliśmy o podwyżkach, już wówczas gigantycznych, w Miejskiej Energetyce Cieplnej. Spółka i prezydent nie ukrywali, że w tym roku lepiej nie będzie. Powód jest prosty: węgiel. W MEC i tak cieszono się, że go kupiono, w dodatku na kredyt, bo takie są ceny: odpowiadają czasom, w jakich żyjemy.

Nie będziemy porównać taryfy sprzed, roku, gdyż aktualizacja taryfy w MEC miała miejsce na wiosnę (przeczytaj). W przypadku grupy A1, A2, A3 i A4, która korzysta z sieci ciepłowniczej kotłowni centralnej, wzrost wynosił 47,57 zł/GJ na 86,53 zł/GJ. Oznaczało to wzrost o 45%. Czyli od listopada 2021 do kwietnia 2022 roku wzrost wyniósł aż 77 procent! Dla odbiorców z grupy B1 i B2, cena wzrosła z 82,34 zł na 124,87 zł/GJ, a więc 34%. Najgorzej mają odbiorcy zasilani energią z lokalnych kotłowni opalanych gazem ziemnym. Cena jesienią i tu skoczyła wysoko, do 69,94 zł/GJ. Po zmianie taryfy, od kwietnia 2022 roku  było to 206,76 zł/GJ, co daje wzrost na poziomie niemal 67 procent.

Jak jest dzisiaj, gdy weszła w życie nowa taryfa?
W przypadku grupy A1, A2, A3 i A4, która korzysta z sieci ciepłowniczej kotłowni centralnej, wzrost wynosił z 86,53 zł/GJ na 133,59 zł/GJ, co oznacza wzrost ceny o 54,38%. Oznacza to, że w skali rok do roku, kołobrzeżanie zapłacą za ciepło aż o niemal o ponad 131% więcej, niż przed listopadem 2021 roku.
W przypadku grupy B1 i B2, cena wzrosła ze 124,87 zł/GJ na 277,30 zł/GJ, czyli cena wzrosła o 122%. W skali roku, ta grupa odbiorców będzie płacić więcej aż o 156%! Do podanych cen należy doliczyć podatek VAT.

Szczegółowe informacje znajdziecie pod linkiem: kliknij.

Od redakcji:
Okazało się, że klikając w link - a mieliśmy problem z otwarciem taryfy tak jak to piszą też nasi czytelnicy, otworzyła nam się taryfa, w której nie uwzględniono elementów tarczy energetycznej. W cenie nie został ujęty podatek VAT, w dodatku należy zwrócić uwagę - wyższy podatek VAT, bo z nowym rokiem ulegnie on podwyższeniu do stawki standardowej. Ponieważ mieszkańcy pytają, ile zapłacą za ciepło, po pytaniach naszej redakcji Miejska Energetyka Cieplna zapowiedziała konferencję prasową w tej sprawie na poniedziałek 5 grudnia.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama