Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Premier Donald Tusk ogłosił dziś termin wyborów. 21 listopada wybierzemy prezydenta miasta, radnych miasta i powiatu oraz sejmiku wojewódzkiego.


Zgodnie z przepisami, premier wybrał najbardziej optymalny termin wyborów samorządowych. W niedzielę 21 listopada, czyli już za 67 dni, kołobrzeżanie wybiorą prezydenta oraz radnych 3 szczebli samorządu. Po opublikowaniu tego terminu będą mogły się rejestrować komitety wyborcze i zbierać podpisy pod listami poparcia. Rozpocznie się też kampania wyborcza.

W Kołobrzegu do wybrania jest 21 radnych Rady Miasta, 19 radny Rady Powiatu, a także 29 radnych Sejmiku Zachodniopomorskiego (obecnie Kołobrzeg ma tam 1 radnego). Do wybrania jest również 1 prezydent. Kadencja Janusza Gromka mija 12 listopada. Od tego czasu będzie on pełnił obowiązki prezydenta do momentu złożenia ślubowania przez nowego prezydenta, chyba, że sam wygra wybory. Jeśli 21 listopada nie nastąpi rozstrzygnięcie, druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 5 grudnia. Lista chętnych w wyborach na prezydenta Kołobrzegu wygląda następująco: Bieńkowski Henryk (niezależny), Gromek Janusz (PO), Mielcarek Bernard (PiS), Woźniak Jacek (SLD).

Wybory do najważniejszego organu w Kołobrzegu - Rady Miasta, odbędą się w 4 okręgach wyborczych. Każdy kandydat na prezydenta, musi mieć również zarejestrowane listy z kandydatami na radnych w co najmniej 2 okręgach. Przeliczenie głosów oddanych przez wyborców odbędzie się metodą d'Hondta, która w ramach wyborów opartych na proporcjonalnej reprezentacji listami partyjnymi lub komitetów wyborczych, preferuje duże wyniki wyborcze oraz duże ugrupowania i premiuje za to poszczególne listy dodatkowymi mandatami. W przeciwieństwie do wyborów sprzed 4 lat, nie będzie blokowania list wyborczych.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama