Few Clouds

4°C

Kołobrzeg

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
20 kwietnia 2024    
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czy Ekopark nie będzie krajobrazem priorytetowym?

Napisał do nas czytelnik (nazwisko do wiadomości redakcji), że w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie odbyło się spotkanie w sprawie audytu krajobrazowego województwa zachodniopomorskiego: "Z audytu wynika, że obszarem krajobrazu chronionego, wykluczającego jakąkolwiek zabudowę, będzie objęta część zachodnia miasta w tym tzw. Owcze Bagno - rozwój miasta w tym kierunku będzie niemożliwy. Ale co jeszcze bardziej ciekawe - obszarem tym nie będzie objęty Ekopark Wschodni".

Ponieważ sprawa dotarła do nas dość późno i nie udało nam się uzyskać komentarzy stosownych instytucji, uznaliśmy ją za na tyle ważną, że postanowiliśmy temat opisać, a w kolejnych dniach go rozwiniemy. "Audyt to dokument, który ma chronić nasze wspólne dobro, a więc  charakterystyczny dla danego obszaru krajobraz. W województwach turystycznych, takich jak Pomorze Zachodnie, to  ma szczególnie duże znaczenie. Przyjęcie audytu poprzedzą szerokie konsultacje z mieszkańcami i samorządami. Atrakcyjny, dobrze zachowany krajobraz jest jednym z najważniejszych elementów budujących atrakcyjność turystyczną, rozpoznawalność, unikatowość oraz poczucie tożsamości społeczeństwa" - mówił w kwietniu 2023 Olgierd Geblewicz, marszałek województwa (całość na stronie UM Szczecin). Na stronie audytu krajobrazowego (http://audytkrajobrazowy-projekt.rbgp.pl/mapa-krajobrazy.html), gdzie umieszczono projekt dokumentu, w rejonie Kołobrzegu znalazły się trzy krajobrazy priorytetowe. Faktycznie, jest to Owcze Bagno na zachodzie miasta, a także centrum Kołobrzegu, obejmujące Wyspę Solną z okolicami i obiekty sportowe MOSiR. Dodatkowo, krajobrazem priorytetowym jest teren nadmorski. Jednak już Ekopark Wschodni, najcenniejszy przyrodniczo teren Kołobrzegu, nie został ujęty w projekcie dokumentu (więcej o przyrodzie Kołobrzegu przeczytasz tutaj: kliknij).

Z założeń wynika, że w regionie zachodniopomorskim wskazano 189 obszarów krajobrazu priorytetowego. Co to w ogóle takiego? Tak czytamy na stronie audytu krajowego. "To krajobraz szczególnie cenny dla społeczeństwa ze względu na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne, architektoniczne, urbanistyczne, ruralistyczne lub estetyczno-widokowe, i jako taki wymagający zachowania lub określenia zasad i warunków jego kształtowania. Krajobrazy podlegają ocenie istniejących i potencjalnych zagrożeń, które mogą zagrozić zachowaniu jego wartości. Dla tych krajobrazów sporządza się również katalogi lokalnych form architektonicznych. W oparciu o analizę zagrożeń, oraz wykorzystując katalogi lokalnych form architektonicznych, dla krajobrazów priorytetowych określa się rekomendacje i wnioski dotyczące kształtowania i ochrony krajobrazu. Rekomendacje i wnioski stanowią najważniejszy wynik audytu, który będzie miał swoje odzwierciedlenie w formułowaniu dokumentów planistycznych przez gminy". Jak więc określono lub wybrano te obszary? "Całość procesu odbywa się obiektywną metodą obliczania wskaźników dla poszczególnych krajobrazów, a następnie w wyniku statystyczno-matematycznych obliczeń wyłonione zostają krajobrazy najcenniejsze (priorytetowe). Metoda wskazywania krajobrazów priorytetowych wyróżnia trzy możliwości ich wskazania, ze względu na reprezentatywność, ważność lub unikatowość".

Jak to możliwe, że teren Ekoparku Wschodniego nie został wytyczony do krajobrazu priorytetowego? Na stronie przyrodniczej powiatu kołobrzeskiego czytamy, że Ekopark Wschodni to "obiekt niezwykle cenny pod względem krajobrazowym, geomorfologicznym, faunistycznym i florystycznym"... W tej kwestii zwrócimy się z pytaniami do właściwych urzędów. Do tematu powrócimy.

Fot. P. Dawid, 2011

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama