Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Ani Artur Mackiewicz, ani Zbigniew Stankiewicz, nie zostali oskarżeni o działanie na szkodę kierowanych przez siebie jednostek. Postępowanie umorzono.


Z końcem marca Prokuratura Rejonowa umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez ówczesnego starostę Artura Mackiewicza, polegającego na podejmowaniu nieuzasadnionych i niezgodnych z prawem decyzji finansowych na szkodę Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu. Umorzono także postępowanie w zakresie działalności dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich Zbigniewa Stankiewicza, sprawującego nadzór nad przetargiem na bazę zabiegową i sam ośrodek "Gryf", z tymże wskazano, że droga czynności dyscyplinarnych wobec dyrektora jest otwarta.

Doniesienie do prokuratury złożył były wicestarosta Jerzy Kołakowski, a także były członek Zarządu Powiatu - Włodzimierz Adam. Prokuratura włączyła do postępowania także doniesienie posła Czesława Hoca do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Prokuratura zbadała dwa postępowania w sprawie "Gryfa": na dzierżawę bazy zabiegowej i samego ośrodka wypoczynkowego. Śledczy wzięli pod uwagę analizę Regionalnej Izby Obrachunkowej, z której wynika, że postępowanie z 2010 roku jest zgodne z przepisami, natomiast stwierdzono poważne błędy przy przetargu na bazę zabiegową. Wobec powyższego RIO zwróciło się do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o rozważenie możliwości unieważnienia zawartej umowy na bazę. Trwa postępowanie w tej sprawie.

W zakresie niegospodarności, w tym szczególnie przy wywiezieniu przez starostę okien z ośrodka w Dźwirzynie, prokuratura również nie zauważyła działania na szkodę Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu. W postanowieniu o umorzeniu postępowania czytamy oto tak: "W zakresie okien z OW "Łuczniczka" w Dźwirzynie, wynika, że ich nabywca Arkadiusz Klimczak, prowadzący działalność gospodarczą [tu dane działalności], jeżdżąc po terenie miejscowości nadmorskich poszukiwał zrujnowanego obiektu lub terenu w celu dzierżawy lub kupna. Będąc w Dźwirzynie zauważył przy drodze głównej opuszczony ośrodek. Zainteresował się nim, oglądał go i zobaczył ramy okienne z wybitymi szybami. (...) Zgłosił się do Starostwa i w rozmowie ze starostą dowiedział się, że obiekt będzie remontowany i następnie sprzedany". Według prokuratury, to Klimczak wystąpił na piśmie o kupno okien. Ostatecznie kupił 29 ram po 100 zł za sztukę.

Zdaniem prokuratury, aby doszło do postawienia zarzutów komukolwiek, musi dojść do wyrządzenia znacznej szkody. Tego w przedmiotowej sprawie nie stwierdzono, stąd umorzenie postępowania. Jak powiedziała nam Marlena Wasilewicz-Wachowska, rzecznik starosty, Tomasz Tamborski jeszcze nie zapoznał się z dokumentami z prokuratury i nie wiadomo, czy wystąpi z zażaleniem na decyzję śledczych.

Przypomnijmy. Cała sprawa rozpoczęła się po naszym artykule z podsłuchanej kłótni najważniejszych polityków w powiecie kołobrzeskim (przeczytaj). Następstwem opublikowanego tekstu był cykl zdarzeń, który doprowadził do zmian na stanowisku starosty kołobrzeskiego. Nieoficjalnie mówiło się, że to zemsta "klubu grubasów" w PO za to, że Mackiewicz postawił się ekipie Marka Hoka. Oficjalnie komentarze były niezwykle łagodne, ale nieoficjalnie przeciwnicy Mackiewicza oskarżali go o działanie pod stołem. Artur Mackiewicz odchodząc z urzędu powiatowego (przeczytaj), tak uzasadniał swoją decyzję: "Moje motto jest takie, że człowiekiem się jest, a starostą się bywa. Nie jestem przyspawany do stołka. Nie jest to z drugiej strony przyznanie się do czegoś, że coś było źle. Jeżeli jednak ocena jest taka, że nie robię tego jak oceniają to wyborcy czy przedstawiciele wyborców, to ja rezygnuję i niech to wyborcy oceniają. Nie mam nic więcej do dodania". Tym razem zadecydował prokurator.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama