Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
19 kwietnia 2024    
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Władze chcą budować I etap obwodnicy, który ma przebiegać przez historyczną część Wyspy Solnej. Czy archeolodzy przeprowadzą wykopaliska?


Zagospodarowanie północnej części Wyspy Solnej datowane jest na VII wiek. Ta część Kołobrzegu była szybciej wykorzystana gospodarczo niż sam gród budzistowski, który w VIII wieku był osadą, przekształconą w drugiej połowie IX wieku w gród - ważny ośrodek władzy słowiańskiej na Pomorzu. Na Wyspie Solnej eksploatowano solanki i produkowano sól - niezwykle ważny towar w całym średniowieczu.

Dziś, nadrzeczna część miasta po stronie Wyspy Solnej, jest niemal niezabudowana. Od kilku lat mówi się o przebiegu w tym miejscu obwodnicy, a to idealna okazja do przeprowadzenia wykopalisk archeologicznych. Coraz częściej jednak powtarzana jest informacja, że archeolodzy będą mieli ograniczone pole do działania. Gdyby tak było, wiązałoby się to z ogromną stratą dla polskiej nauki i nieodwracalnym zniszczeniem warstw kulturowych. Polskim naukowcom, na czele z profesorem Lechem Leciejewiczem i profesorem Marianem Rębkowskim, udało się odkryć średniowieczny Kołobrzeg w centrum miasta. Znamy jego historię, potrafimy ją uszczegółowić dzięki zabytkom materialnym, pochodzącym z wykopalisk.

Na Wyspie Solnej znajdują się wszystkie te elementy, które przez wieki były związane z solewarstwem, którym Kołobrzeg szczyci się w swoim herbie. Wykopaliska archeologiczne to nie tylko koszty, to także turystyczna atrakcja: niejeden z nas wciskał nos w dziurę w płocie byle zobaczyć, co tam archeolodzy wyciągają z błota. Nasi Czytelnicy niepokoją się przyszłością Wyspy Solnej, więc w ich imieniu zwróciliśmy się w Urzędzie Miasta o informację i wyjaśnienia w tym zakresie, tym bardziej, że niedawno nawieziono ziemię na przedmiotową działkę, co jest niezgodne z prawem i po raz kolejny działa na niekorzyść polskiej nauki. Warto mieć nadzieję, że prezydent Janusz Gromek zajmie się tą kwestią i rozstrzygnie ją na korzyść historii miasta.

Robert Dziemba

Ilustracja: L. Leciejewicz, M. Rębkowski, Kołobrzeg - średniowieczne miasto nad Bałtykiem, Kołobrzeg 2000.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama