Few Clouds

12°C

Kołobrzeg

13 czerwca 2024    |    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja
13 czerwca 2024    
    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził bezprawne odwołanie Woźniaka

W 2022 roku Rada Miasta Kołobrzeg odwołała Jacka Woźniaka ze składu Komisji Rewizyjnej. Argumentowano to tym, że rada ma takie prawo, a wola radnych - matematycznie - powodowała, że taką uchwałę można było podjąć, zwłaszcza, że radni mieli poważne zastrzeżenia wobec pracy Jacka Woźniaka. Radny zarzuty odrzucał, twierdząc, że dotyczą one wyłącznie spraw politycznych, a po drugie, że rozmontowuje się merytoryczne działania komisji, żeby ograniczyć jej działania kontrolne.

Sprawą zajął się wojewoda zachodniopomorski, który zarządzeniem nadzorczym uchylił uchwałę, zarzucając Radzie Miasta Kołobrzeg naruszenie prawa. Radni odwołali się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, gdzie przegrali (przeczytaj). Następnie, wnieśli apelację do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ostatnio podtrzymał wyrok I instancji. Co ciekawe, sąd potwierdził także nasze uwagi, które podnosiliśmy wobec fikcyjnych działań rady. Chodziło o to, że zastosowana sztuczka tylko pozornie powoływała nowy skład komisji, gdy tak naprawdę usuwała z komisji przedstawiciela opozycji. Co więcej, działo się to przy niezrozumiałym zachowaniu prawników, których argumentacja była mocno nieprzekonująca. Być może sprawy by nie było, gdyby nie postawa samego zainteresowania i skierowania pozwu do sądu przez radę.

W swoim wyroku, Naczelny Sąd Administracyjny w całości odrzucił kwestie podnoszone przez Radę Miasta Kołobrzeg. Sąd podkreślił, że do komisji rewizyjnej rady gminy wchodzić muszą przedstawiciele wszystkich klubów. Oznacza to, że brak przedstawiciela klubu czyni akt powołania komisji nieważnym. Sąd oczywiście przypadki, jak brak kandydatury z danego klubu do takiej komisji, ale kołobrzeski przypadek nie był szczególny. Bo w Kołobrzeg, tak zmieniono skład komisji, aby wykluczyć przedstawiciela jednego z klubów, czyli Jacka Woźniaka, a to według NSA nie może mieć miejsca, bo nie przewiduje tego ustawa, tym samym "zredukowany skład Komisji Rewizyjnej na mocy unieważnionej uchwały ukonstytuowany został w sposób wadliwy". Jednocześnie, sąd zarzucił Radzie Miasta Kołobrzeg, że poprzez brak uzasadnienia do uchwały, doszło do działania uniemożliwiającego społeczno-prawnej kontroli działania radnych poprzez brak legalnej strony działania organu, jakim jest rada. "Brak przedstawienia motywów uchwały uniemożliwia dokonanie kontroli przez sąd", ale jak zauważył skład orzekający, brak uzasadnienia nie wpływa na nieważność uchwały.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama